Szczyt UE: Zgoda na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią

28.06.2013 14:07
Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy (Fot. Yves Logghe AP)

Obradujący w Brukseli przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na Twitterze.
Według dyplomatów rozmowy z Belgradem mają zacząć się w styczniu 2014 r. Jednak jeszcze w grudniu obecnego roku Rada Europejska ma potwierdzić tę decyzję w zależności od tego, czy Serbia będzie w praktyce wdrażać porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem.

Tusk o aspiracjach Serbii

Tusk przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli spotkał się z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej - przywódcami Czech, Słowacji i Węgier. Rozmawiali o wsparciu dla aspiracji Serbii dążącej do przystąpienia do Unii Europejskiej. - Nie chcemy uzależniać procesu przedakcesyjnego Serbii od woli jednego z parlamentów narodowych. W tym przypadku Bundestag podjął taką uchwałę, która w ocenie całej naszej czwórki wykracza poza reguły gry, ponieważ te reguły europejskie dość precyzyjnie mówią, jakiego typu formalności musimy pokonać, żeby kolejny etap akcesji - w tym przypadku Serbii - stał się faktem - powiedział premier.

- Będziemy tę kwestię podnosić. Chociaż żadne z naszych państw nie zrobi niczego, by sprawić jakiś kłopot Serbom, którzy to swoje zadanie na rzecz wejścia do Unii Europejskiej wykonali w ostatnim czasie bardzo intensywnie. Niedawno byłem w Belgradzie i (...) po rozmowach z serbskim prezydentem i serbskim premierem naprawdę wysoko oceniam ich zaangażowanie i zaawansowanie, jeśli chodzi o wypełnienie zobowiązań, które przybliżają ich do tego akcesyjnego marzenia - powiedział premier.

Zobacz także
Komentarze (4)
Szczyt UE: Zgoda na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią
Zaloguj się
 • mangusta3

  Oceniono 5 razy 1

  To koniec suwerennej i niezależnej Serbii a co za tym idzie usankcjonowanie secesji Kosowa będącego mafijno-bandyckim protektoratem USA zarządzanym przez ex-terrorystów z UCK...

 • aghrra

  Oceniono 3 razy 1

  Następny żebrak do koryta po Polakach i Rumunach

 • plpolak

  Oceniono 19 razy -19

  Serbowie to innowiercy. Najpierw niech przejdą na katolicyzm a później niech się pchają do UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje