Tusk: Dzieciobójczyni nigdy nie powinna pracować z dziećmi

28.06.2013 11:15
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Dzieciobójczyni nigdy nie powinna pracować z dziećmi, potrzebna jest szybka refleksja prawników, aby takie sytuacje się nie powtarzały. Tak premier Donald Tusk skomentował sprawę kobiety, która przed laty została skazana za zabójstwo dziecka, a dziś jest nauczycielką i ekspertem MEN.
Historię dzieciobójczyni opisał Mariusz Szczygieł w czwartkowym magazynie "Gazety Wyborczej" - "Duży Format". Jak czytamy w publikacji, kobieta, która aktualnie jest nauczycielką i ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej, 30 lat temu zakatowała 6-letniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu. - Z całą pewnością fakt, że możliwa jest praca z dziećmi osoby, która zabiła dziecko, jest jakąś ułomnością prawną - mówił w piątek premier Donald Tusk.

Tłumaczył, że nie można kwestionować prawa każdego obywatela do zatarcia winy, za którą już odpokutował. - Mielibyśmy nieludzki system, gdybyśmy skazywali na banicję czy hańbę do końca życia. Zatarcie jest też cywilizowaną formą i bardzo chrześcijańską formą powrotu do społeczności tych, którzy odpokutowali - mówił.

Premier uznał jednak, że "trzeba się zabezpieczyć". Podobnie jak "szukamy sposobu na to, aby pedofil niezależnie od tego, że odbył karę, nie mógł się kontaktować (z małoletnimi - red.), tak dzieciobójczyni nigdy nie powinna pracować z dziećmi, niezależnie od zatarcia kary - powiedział Tusk. - Na pewno jest tutaj potrzeba szybkiej i mądrej refleksji prawników, aby tego typu sytuacje się nie powtarzały - zadeklarował.Szumilas: Będzie zmiana przepisów

Wystąpienie o zmianę przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu popełnionych wobec małoletnich zapowiedziała wczoraj minister edukacji Krystyna Szumilas. W oświadczeniu opublikowanym na stronie MEN poinformowała, że rozmawiała już w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości.

- Zmiana ta ma doprowadzić do sytuacji, że osoby, które popełniły takie przestępstwa, nie będą już nigdy pracować z dziećmi. Ani w systemie oświaty, ani w żłobku, ani w innym miejscu - napisała Szumilas. - Jestem głęboko poruszona sytuacją przedstawioną dziś w artykule redaktora Mariusza Szczygła. W mojej opinii stanowi on podstawę do ponownego poddania ocenie publicznej zbyt liberalnych rozwiązań prawnych, które niedostatecznie chronią nasze dzieci - podkreśliła minister edukacji.

Jak jednak zaznaczyła, przepisy prawa oświatowego zmieniły się od czasu wydarzeń opisanych w artykule. Obecne uregulowania prawne zobowiązują dyrektora szkoły do zawieszenia w czynnościach nauczyciela, wobec którego zaszło podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przeciwko dzieciom lub innym małoletnim oraz do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy w przypadku, gdy doszło do prawomocnego skazania.

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 208 razy 154

  Dziś jest nauczycielką i ekspertem MEN. Tylko dlatego że jest katechetką. Przebywała w zakonie i pracowała dla kościoła. Kościół wskazał i nakazał więc nikt w ministerstwie nie sprawdził bo większość to rzymscy-katolicy.

 • eurosmapper

  Oceniono 53 razy 41

  Juz podpowiadam, jak to rozwiazac:

  stworzc rejestr "Ty z dziecmi nie pracujesz", gdzie takie osoby bylyby na indeksie do konca zycia. ALE, CO WAZNE, bez podania powodu. Po prostu bylyby na tej liscie z roznych powodow, co zapewniloby anonimowosc dotyczaca ich winy.

 • unhappy

  Oceniono 51 razy 41

  Ale po co tworzyć jakieś odrębne kategorie przestępstw? Należy wymagać aby osoba kontaktująca się zawodowo z dziećmi miała nieposzlakowaną opinię. A ową opinię powinna wydawać policja. Koniec. Kropka. I nie ma bata - jakiekolwiek skazanie wyklucza mimo zatarcia. Co to, mamy niedobór nauczycieli, żeby pchać dzieci w łapy byłych przestępców? Akurat dzieciobójczyni to był przypadek skrajny, ktory pokazał problem. Ale doprawy, państwo finansujące przymusową edukację może sobie pozwolić, żeby do nauczania dzieci nie pchać byłych przestępców nawet jak im się zatarło.

 • ergosumek

  Oceniono 44 razy 12

  "Tusk: Dzieciobójczyni nigdy nie powinna pracować z dziećmi "
  +++++++++++++++++++
  Co za odkrywcza konstatacja!
  W naszym stojącym na głowie kraiku PO pańskim kierownictwem, panie Donek, ona pracuje z dziećmi, bo takie jest nasze prawo, za którego stanowienie odpowiadacie..
  Wszystko robicie POd publiczkę i POd media.
  Kto ja przyjął na eksperta Ministerstwa Edukacji Narodowej?
  Pana minister!

 • ewamaria12

  Oceniono 9 razy 9

  Katecheci powinni być badani psychologicznie. Zbyt wiele znam pzypadków "siostrzyczek" terroryzujących powierzone im młodociane owieczki. Ciągnie do tego zawodu cała masa osób pokrzywionych emocjonalnie. A potem "krzywią" dzieci.

 • donek.kaput

  Oceniono 97 razy 9

  fircyk znowu rżnie szeryfa

 • ka-mi-la789

  Oceniono 11 razy 7

  Uważaj, Donek, bo zaraz horda ziejących wrażliwością profesiurów oskarży cię o język nienawiści.

 • awersja

  Oceniono 32 razy 6

  No to wreszcie mamy sytuację, w której rząd nie tylko ma władzę wykonawczą i ustawodawczą (poprzez posłów-ministrów), ale również sądowniczą...

  Społeczeństwo gratuluje premierowi.

  Pozdrawiam
  awersja.salon24.pl/516963,lekarzu-wybierz-sobie-kare

 • laseczek34

  Oceniono 5 razy 5

  a Wy wiecie za co zabiła to dziecko?

  za to, że zgubiło...sznurówkę w szkole (!)

  a najlepsze było, że to jej własny synek....

  jakim trzeba być skur*ynem aby własne dziecko zakatować??

  widzę dla tej Pani miejsce w Gestapo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX