Dutkiewicz: Jesteśmy w sytuacji progowej. Czas wziąć rasizm za twarz. Teraz, nie jutro

28.06.2013 09:48
Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia

Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

- Nacjonalizm nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Jeżeli nie zdusimy go w zarodku, ten problem społeczny bardzo niebezpiecznie może nam się w Polsce rozlać - mówił w Poranku Radia TOK FM Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Po incydencie z narodowcami na wykładzie prof. Baumana Dutkiewicz tłumaczył, jak temu zapobiegać i czemu władze miasta nie mogą powstrzymać politycznych zapędów grup kibicowskich.
Prof. Magdalena Środa nazwała Wrocław faszystowskim miastem. To pokłosie zakłócenia sobotniego wykładu prof. Zygmunta Baumana we Wrocławiu przez grupę członków NOP i kiboli Śląska Wrocław. Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM mówił, że choć miasto nie jest faszystowskie, to problem pozostaje.

- Pojawiają się zachowania o charakterze nacjonalistycznym. One wciąż, mam nadzieję, są marginesem zachowań społecznych Wrocławia - tłumaczył w Poranku Radia TOK FM Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Tym niemniej należy je zdusić w zarodku. Nacjonalizm i rasizm to postawy społeczne, wobec których powinniśmy okazywać zero tolerancji - podkreślał.

"Trzeba manifestować swój sprzeciw, brak zgody"

Dutkiewicz tłumaczył, że reakcje na polityczne ekstremizmy powinny obejmować cztery obszary. Po pierwsze, programy edukacyjne, które należy jego zdaniem zintensyfikować. Po drugie, niezbędna jest właściwa postawa wobec rasistowskich zachowań. - Trzeba manifestować swój sprzeciw, brak zgody - zaznaczał prezydent Wrocławia. Trzeci obszar to działalność operacyjna policji i współpraca między siłami porządkowymi a władzami miasta. Zdaniem Dutkiewicza niezbędne są także zdecydowane interwencje policji, podobne do tej podczas wykładu prof. Baumana, gdzie oddział antyterrorystyczny doprowadził do opuszczenia sali przez narodowców. - Tu chciałbym podziękować policji, ponieważ akcja była zdecydowana, właściwa i wystarczająco szybka - zaznaczył Dutkiewicz.

Żakowski zauważył jednak, że stosunki między miastem a rządem są napięte. - MSW problem chuligańskich, nacjonalistycznych zachowań chciałoby widzieć wyłącznie w obrębie grup kiboli - mówił Dutkiewicz. - Zwracam uwagę, że równocześnie istnieją organizmy o charakterze politycznym, np. NOP. Praca operacyjna policji powinna objąć również to środowisko. A mam wrażenie, że MSW, nie wiem dlaczego, ucieka od dyskusji na temat problemu organizacyjno-politycznego - wyjaśniał prezydent Wrocławia.

"Jesteśmy w Polsce w sytuacji progowej"

Jednak trzonem prawicowych bojówek obecnych na wykładzie prof. Baumana są kibole Śląska Wrocław. A miasto to jeden z właścicieli klubu piłkarskiego. Dlaczego nie może więc wpłynąć na organizacje kibicowskie? - Problem polega na tym, że te grupy są organizowane i prowokowane przez grupy o charakterze politycznym - tłumaczył Dutkiewicz. - Usuwać należy u źródła, a nie tylko walczyć ze skutkami - dodał gość Poranka Radia TOK FM. Zaznaczył, że jest gotów "współpracować w sprawie zakazów stadionowych". Jednak te wydaje sąd na wniosek prokuratury. Co wymaga, zdaniem Dutkiewicza, "większej współpracy policji" i powstania dedykowanej temu problemowi grupy. - To nie jest tak, że stawiam zarzuty ministrowi - zaznaczył prezydent Wrocławia. - Zwracam tylko uwagę na pewien problem. Zetknęliśmy się z nową rzeczywistością i systemowo musimy się do niej przygotować.

- Jesteśmy w Polsce w sytuacji progowej - stwierdził Dutkiewicz. - Nacjonalizm nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Jeżeli nie zdusimy go w zarodku, ten problem społeczny bardzo niebezpiecznie może nam się w Polsce rozlać - tłumaczył gość Poranka Radia TOK FM. - Teraz jest czas, jeśli chodzi o rasizm, postawy ksenofobiczne, żeby wziąć to za twarz. Teraz, nie jutro. Wtedy może być za późno - podkreślił Dutkiewicz.Zobacz także
Komentarze (460)
Zaloguj się
 • talbor73

  Oceniono 906 razy 314

  Co rasizm ma wspólnego z protestem wobec zaproszenia na polską uczelnię byłego funkcjonariusza komunistycznego aparatu represji?

 • mukazy1988

  Oceniono 625 razy 233

  Bauman to piewca zbrodniczego systemu, walke z pozdziemiem nazywal "walka z terrorem"

 • platfusy.do.paki

  Oceniono 535 razy 177

  Kiedy odbędzie się we Wrocławiu referendum w sprawie odwołania tego pajaca?

 • eldemon

  Oceniono 309 razy 159

  "Zdusimy w zarodku" "Teraz jest czas...żeby wziąć ich za twarz"
  Niepokoi mnie Pański język, jako przedstawiciela władzy!

 • menago1916

  Oceniono 250 razy 128

  Czekamy na wykład Stefana Michnika, wybitnego prawnika. Mógłby wygłosić wykład we Wrocławiu, Dutkiewicz go przyjmie z otwartymi ramionami.

 • markus19771107

  Oceniono 372 razy 126

  Na litosc boska, a co jest zlego w nacjonalizmie ??

  Dutkiewicz moze lepiej odpowie czemu zaprasza na uczelnie zbrodniarza stalinowskiego ??

 • z_b2

  Oceniono 308 razy 122

  Gdybyś nie zaprosił do "swojego" miasta byłego milicjanta moskiewskiego a później oficera KBW działającego także w terenie i strzelającego do "terrorystów" z AK i NZS to nie byłoby problemu. A tak czeka cię referendum.

 • 31.februarius

  Oceniono 183 razy 91

  "Żakowski zauważył jednak, że stosunki między miastem a rządem są napięte."

  Lada moment zostaną odwołani ambasadorzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje