Dutkiewicz: Jesteśmy w sytuacji progowej. Czas wziąć rasizm za twarz. Teraz, nie jutro

- Nacjonalizm nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Jeżeli nie zdusimy go w zarodku, ten problem społeczny bardzo niebezpiecznie może nam się w Polsce rozlać - mówił w Poranku Radia TOK FM Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Po incydencie z narodowcami na wykładzie prof. Baumana Dutkiewicz tłumaczył, jak temu zapobiegać i czemu władze miasta nie mogą powstrzymać politycznych zapędów grup kibicowskich.
Prof. Magdalena Środa nazwała Wrocław faszystowskim miastem. To pokłosie zakłócenia sobotniego wykładu prof. Zygmunta Baumana we Wrocławiu przez grupę członków NOP i kiboli Śląska Wrocław. Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM mówił, że choć miasto nie jest faszystowskie, to problem pozostaje.

- Pojawiają się zachowania o charakterze nacjonalistycznym. One wciąż, mam nadzieję, są marginesem zachowań społecznych Wrocławia - tłumaczył w Poranku Radia TOK FM Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Tym niemniej należy je zdusić w zarodku. Nacjonalizm i rasizm to postawy społeczne, wobec których powinniśmy okazywać zero tolerancji - podkreślał.

"Trzeba manifestować swój sprzeciw, brak zgody"

Dutkiewicz tłumaczył, że reakcje na polityczne ekstremizmy powinny obejmować cztery obszary. Po pierwsze, programy edukacyjne, które należy jego zdaniem zintensyfikować. Po drugie, niezbędna jest właściwa postawa wobec rasistowskich zachowań. - Trzeba manifestować swój sprzeciw, brak zgody - zaznaczał prezydent Wrocławia. Trzeci obszar to działalność operacyjna policji i współpraca między siłami porządkowymi a władzami miasta. Zdaniem Dutkiewicza niezbędne są także zdecydowane interwencje policji, podobne do tej podczas wykładu prof. Baumana, gdzie oddział antyterrorystyczny doprowadził do opuszczenia sali przez narodowców. - Tu chciałbym podziękować policji, ponieważ akcja była zdecydowana, właściwa i wystarczająco szybka - zaznaczył Dutkiewicz.

Żakowski zauważył jednak, że stosunki między miastem a rządem są napięte. - MSW problem chuligańskich, nacjonalistycznych zachowań chciałoby widzieć wyłącznie w obrębie grup kiboli - mówił Dutkiewicz. - Zwracam uwagę, że równocześnie istnieją organizmy o charakterze politycznym, np. NOP. Praca operacyjna policji powinna objąć również to środowisko. A mam wrażenie, że MSW, nie wiem dlaczego, ucieka od dyskusji na temat problemu organizacyjno-politycznego - wyjaśniał prezydent Wrocławia.

"Jesteśmy w Polsce w sytuacji progowej"

Jednak trzonem prawicowych bojówek obecnych na wykładzie prof. Baumana są kibole Śląska Wrocław. A miasto to jeden z właścicieli klubu piłkarskiego. Dlaczego nie może więc wpłynąć na organizacje kibicowskie? - Problem polega na tym, że te grupy są organizowane i prowokowane przez grupy o charakterze politycznym - tłumaczył Dutkiewicz. - Usuwać należy u źródła, a nie tylko walczyć ze skutkami - dodał gość Poranka Radia TOK FM. Zaznaczył, że jest gotów "współpracować w sprawie zakazów stadionowych". Jednak te wydaje sąd na wniosek prokuratury. Co wymaga, zdaniem Dutkiewicza, "większej współpracy policji" i powstania dedykowanej temu problemowi grupy. - To nie jest tak, że stawiam zarzuty ministrowi - zaznaczył prezydent Wrocławia. - Zwracam tylko uwagę na pewien problem. Zetknęliśmy się z nową rzeczywistością i systemowo musimy się do niej przygotować.

- Jesteśmy w Polsce w sytuacji progowej - stwierdził Dutkiewicz. - Nacjonalizm nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Jeżeli nie zdusimy go w zarodku, ten problem społeczny bardzo niebezpiecznie może nam się w Polsce rozlać - tłumaczył gość Poranka Radia TOK FM. - Teraz jest czas, jeśli chodzi o rasizm, postawy ksenofobiczne, żeby wziąć to za twarz. Teraz, nie jutro. Wtedy może być za późno - podkreślił Dutkiewicz.Więcej o:
Komentarze (460)
Dutkiewicz: Jesteśmy w sytuacji progowej. Czas wziąć rasizm za twarz. Teraz, nie jutro
Zaloguj się
 • wiesscar

  0

  atak na prof.Baumana mial podloze:
  a) rasistowskie
  b) propanstwowe, pronarodowe

  z tego co wiem pan Bauman porownuje mordy zolnierzy wykletych do walki z terroryzmem w dzienniku brytyjskim "The Guardian" (liberalno-lewicowy) w dniu 27.04.2007r
  powinien byc wiec w Polsce persona non grata bo zaklamuje polska historie, bo zolnierze wykleci nie byli zadnymi terrorystami,

 • malutkipistolecik

  Oceniono 3 razy -3

  Banda faszystów przypuściła atak. Chłopcy pracują. Kochani nacjonaliści. Zakamuflowani geje kąsający swoich. Wasze miejsce jest poza galaktyka. Co mamusie i tatusiowie robili, kiedy Michnik z Kuroniem w pierdlu gnili?

 • v_kolumna_v

  Oceniono 3 razy 3

  Zaproszenie na wykład w uczelni tego kata ze słusznie minionego okresu jest skandalem za który powinni odpowiedzieć organizatorzy tej imprezy. Z biografii prof. Baumana wynika, że był on w latach 1945-1948 agentem (kategorie: informator i rezydent) Informacji Wojskowej pseudonim „Semjon”. To że Bauman jest dziś wziętym socjologiem specjalistą od postmodernizmu (popłuczyn po marksizmie) w ramach którego sam nie wie co głosi i o co mu naprawdę chodzi w aspekcie jego działalności w przeszłości nie ma większego znaczenia. Słuszny był protest narodowców którzy zapewne wiedzą kim major Bauman był w przeszłości i mało ich obchodzi to, czym on się dziś zajmuje. Fakt że był wieloletnim pracownikiem aparatu represji i terroru, jego tajnym współpracownikiem odznaczonym krzyżem walecznych kompromituje tych co go na uczone dyskusje zaprosili. Widać też jasno że czerwone pająki w Polsce gloryfikujące Stalina, czują się coraz bardziej swobodnie, bezpiecznie i są coraz bardziej bezczelne. Duch Bolesława Bieruta pęta się jeszcze po salach wykładowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pora najwyższa go stamtąd przegnać. Senacie obudź się i nie przykładaj swym milczeniem do tego niegodnego dzieła ręki Wstyd by to był wielki i hańba dla Was niemała!

  www.bibula.com/?p=69088

 • aarvedui

  Oceniono 1 raz 1

  z podręcznikowej definicji wynika, że: faszyzm = Platforma Obywatelska

  faszyzm - ustrój autorytarny, biurokratyczny, etatystyczny, gdzie władza i wielki korporacyjny biznes idą ramię w ramię, i jest panują zasady "wolnego" rynku (dla dużych firm i firm powiązanych z władzą).

  Platforma i Komorowski od lat uchwalają represyjne przepisy (o zgromadzeniach publicznych, o stanie nadzwyczajnym, o interwencji policji zagranicznej i wojska zamiast policji, o dozbrajaniu służb i policji, etc..), zaś powiązania z biznesem i panoszenie się korporacji w Polsce to fakty.

  wprost wynika, że Platforma to partia faszystowska. nawet styl władzy mają wodzowski (Tusk taki sam dyktator jak Kaczka)

 • kreciarobota59

  Oceniono 1 raz 1

  reduta-dobrego-imienia.pl/?page_id=213

 • citisus

  Oceniono 2 razy 2

  Dutkiewicza za twarz!
  Dośc promocji bolszewizmu i lewactwa.
  Zero toledrancji bo wróci totalitarna komuna!

 • ryllaa

  Oceniono 1 raz -1

  www.fakt.pl/PiS-prosi-ONR-o-pomoc-PiS-pojdzie-z-ONR-w-marszu,artykuly,189979,1.html

 • kreciarobota59

  Oceniono 1 raz 1

  Dla obrony Polskości ,oraz wyrazenie protest polecam link;reduta-dobrego-imienia.pl/

 • ryllaa

  Oceniono 4 razy 0

  Oto dowód, kto inspiruje do działania tych ogolonych faszystów!
  www.fakt.pl/PiS-prosi-ONR-o-pomoc-PiS-pojdzie-z-ONR-w-marszu,artykuly,189979,1.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX