Seria aresztowań ludzi powiązanych z bankiem watykańskim. Papież Franciszek zaczął porządki?

28.06.2013 09:01
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandra Tarantino AP)

W ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego aresztowano trzy osoby: biskupa, agenta włoskich tajnych służb i brokera finansowego. Są podejrzani o oszustwo i korupcję. Mieli współdziałać w próbie przemytu 20 mln euro. Sprawa zbiegła się z powołaniem przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. badania działalności banku watykańskiego, krytykowanego za niejasne interesy.
Do aresztu trafiły trzy osoby: Aresztowany w parafii na przedmieściu Rzymu biskup Salerno Nunzio Scarano, agent włoskich służb specjalnych Mario Zito i broker finansowy Giovanni Carenzio. Wszystkich połączyły pieniądze. A dokładnie 20 milionów euro.

Plan na 20 milionów

Biskup Scarano pracował w administracji finansowej Watykanu. Na prośbę przyjaciół przekonał brokera finansowego, Giovanniego Carenzio, do oddania 20 mln euro, które pośrednik otrzymał na inwestycje. Pieniądze ze Szwajcarii do Włoch na pokładzie włoskiego samolotu rządowego miał przewieźć agent włoskich służb specjalnych Mario Zito

Plan się jednak nie powiódł - broker Carenzio nie dotrzymał słowa. Cała trójka - agent, broker i pośredniczący w całej akcji biskup - trafiła do aresztu.

Biskup Scarano został kilka tygodni temu zawieszony w obowiązkach, gdy objęto go śledztwem wymiaru sprawiedliwości w Salerno. Miał m.in. pobrać z konta watykańskiego banku pieniądze na łączną sumę 600 tys. euro. Jego adwokat przyznał, że duchowny jest oskarżony o oszustwo i korupcję.

Bank Watykanu w opałach

Spektakularna seria aresztowań nastąpiła zaledwie dwa dni po ujawnieniu, że papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku watykańskiego, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli właśnie watykański bank, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

Uważa się, że powołanie przez papieża komisji ds. banku jest najśmielszym jak dotąd środkiem, by uporządkować sytuację wokół IOR. W skład pięcioosobowej komisji wchodzi czterech prałatów i amerykańska prawniczka z Harvardu prof. Mary Ann Glendon.

Watykan podał w komunikacie, że komisja umożliwi papieżowi Franciszkowi "lepsze zrozumienie prawnej sytuacji i działalności Instytutu, by doprowadzić do lepszej jego harmonizacji z misją Kościoła powszechnego".

Zobacz także
Komentarze (225)
Seria aresztowań ludzi powiązanych z bankiem watykańskim. Papież Franciszek zaczął porządki?
Zaloguj się
 • maxymus1

  0

  W każdym srodowisku są złodzieje, niekiedy umieszczani tam przez słóżby specjalne, czy mafie, człowiek, to tylko człowiek,ale proszę nie mówić , że księża to złodzieje, bo u nas politycy nie muszą kraść w taki sposób, bo wystarczy że złodzieje państwowi, podpiszą kontrakt na premie milionowe, a potem się dzielą nimi, i jest w porzo!

 • abstrakcyjny2013

  0

  ale co się dziwić temu zbiorowisku jurnych byczków .,,,
  Mnóstwo wolnego czasu , żadnych obowiązków , najlepsze fury a kasa płynie z każdej możliwej strony.
  Pewnie sami aż nie mogą uwierzyć , że jest na świecie tylu frajerów

 • czarnymwczarne

  Oceniono 1 raz 1

  Jest kościół, w którym skarpetkę Jana Pawła II traktuje się jako relikwię i wierni zobligowani są modlić się do niej: www.czarnymwczarne.pl/index.php/component/k2/item/26-sonda

  czarnymwczarne.pl

 • guru133

  Oceniono 1 raz 1

  Jednak F1 jest odważny. Ciekaw jestem czy watykańska mafia podda się, czy też spróbuje go usunąć jak Jana Pawła I.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 4 razy 4

  on chyba chce być kolejnym papieżem, który wstępował na tron zdrowy, a po krótkim czasie umrze z przyczyn naturalnych :-)

 • klan_fan

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież to już nie są pomówienia ani żarty. To jest instytucja ,która zrzesza ludzi, którzy działają jak organizacja przestępcza. Dołujące.

 • stan-1

  Oceniono 5 razy 5

  Jak widać w niebo i piekło to towarzystwo nie wierzy. Liczą się dobra doczesne. Wiara w mamonę jest jednak najsilniejsza. Bóg jest dla biednych.

 • mille666

  Oceniono 4 razy 4

  Będą jaja, jak faktycznie Franek zrobi porządki w tym burdelu :)

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  głupie $ 20 mln,
  Wojtyła jednorazowo przewalił $ 200 mln z USA dla KOR i S
  o innych nie wspominając

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje