Seria aresztowań ludzi powiązanych z bankiem watykańskim. Papież Franciszek zaczął porządki?

28.06.2013 09:01
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandra Tarantino AP)

W ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego aresztowano trzy osoby: biskupa, agenta włoskich tajnych służb i brokera finansowego. Są podejrzani o oszustwo i korupcję. Mieli współdziałać w próbie przemytu 20 mln euro. Sprawa zbiegła się z powołaniem przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. badania działalności banku watykańskiego, krytykowanego za niejasne interesy.
Do aresztu trafiły trzy osoby: Aresztowany w parafii na przedmieściu Rzymu biskup Salerno Nunzio Scarano, agent włoskich służb specjalnych Mario Zito i broker finansowy Giovanni Carenzio. Wszystkich połączyły pieniądze. A dokładnie 20 milionów euro.

Plan na 20 milionów

Biskup Scarano pracował w administracji finansowej Watykanu. Na prośbę przyjaciół przekonał brokera finansowego, Giovanniego Carenzio, do oddania 20 mln euro, które pośrednik otrzymał na inwestycje. Pieniądze ze Szwajcarii do Włoch na pokładzie włoskiego samolotu rządowego miał przewieźć agent włoskich służb specjalnych Mario Zito

Plan się jednak nie powiódł - broker Carenzio nie dotrzymał słowa. Cała trójka - agent, broker i pośredniczący w całej akcji biskup - trafiła do aresztu.

Biskup Scarano został kilka tygodni temu zawieszony w obowiązkach, gdy objęto go śledztwem wymiaru sprawiedliwości w Salerno. Miał m.in. pobrać z konta watykańskiego banku pieniądze na łączną sumę 600 tys. euro. Jego adwokat przyznał, że duchowny jest oskarżony o oszustwo i korupcję.

Bank Watykanu w opałach

Spektakularna seria aresztowań nastąpiła zaledwie dwa dni po ujawnieniu, że papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku watykańskiego, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli właśnie watykański bank, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

Uważa się, że powołanie przez papieża komisji ds. banku jest najśmielszym jak dotąd środkiem, by uporządkować sytuację wokół IOR. W skład pięcioosobowej komisji wchodzi czterech prałatów i amerykańska prawniczka z Harvardu prof. Mary Ann Glendon.

Watykan podał w komunikacie, że komisja umożliwi papieżowi Franciszkowi "lepsze zrozumienie prawnej sytuacji i działalności Instytutu, by doprowadzić do lepszej jego harmonizacji z misją Kościoła powszechnego".

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • hieronimus56

  Oceniono 786 razy 744

  Biskup aresztowany?
  To w Polsce jest duża kolejka naszych hierarchów:
  łapownictwo i korupcja (komisja majątkowa), pijaństwo i jazda po pijanemu, pedofilia, wymuszenia i oszustwa majątkowe.
  Czasu na ewangelizację zaczyna im brakować.

 • 13perun

  Oceniono 456 razy 416

  to lubię :-)

  W sumie to biedni ci biskupi w watyKramie.
  Ciągle o coś ich sekuje ten nawiedzony jezuita.

  A w Polsce rządzą sobie miastami wojewódzkimi za pośrednictwem marionetkowych "prezydentów". Za pokropek paru autobusów MPK 40 tys. "co łaska" się należy.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 349 razy 327

  OJCZE FRANCISZKU!
  ZAPRASZAMY DO POLSKI!
  Na początek cztery nazwiska do pilnego sprawdzenia:
  - Tadeusz Rydzyk,
  - Sławoj Leszek Glódź,
  - Juliusz Paetz,
  - Antoni Pacyfik Dydycz,
  Z pewnością po sprawdzeniu ,,wielowymiarowego’’ zakresu ich działalności,
  pojawią się następne barwne postaci, a postaci tych będzie wiele, oj bardzo wiele.
  Bo oczyszczanie Domu Bożego w Polsce to dzieło na dekady.
  A zacząć już czas, bo niedola Polskich Katolików wielka, a i życie jednego Ojca Świętego trwa nie wieczność, a określony czas.
  Czysto Subito!

 • andrzej.frant

  Oceniono 205 razy 185

  Tylko jeden ???
  Jeszcze ze stu, no i paru kardynałów koniecznie.

 • bjuras

  Oceniono 187 razy 173

  Owce aresztowały pasterza?

 • jaklucz

  Oceniono 196 razy 162

  Instytut Dzieł Religijnych to doskonała nazwa dla tego przybytku. Jaka religia - takie dzieła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje