Amerykański Senat przyjął ustawę imigracyjną. Zniosą wizy dla Polaków?

28.06.2013 08:51
Waszyngton, turyści na Kapitolu

Waszyngton, turyści na Kapitolu (Fot. J. Scott Applewhite AP)

Amerykański Senat uchwalił ustawę o reformie prawa imigracyjnego, której częścią są zapisy prowadzące do zniesienia wiz dla Polaków. Ustawę, by mogła wejść w życie, musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, a tam jej losy są bardzo niepewne.
Ustawa ma utorować drogę dla legalizacji pobytu w USA, a po 13 latach także obywatelstwa, dla 11 milionów nielegalnych imigrantów. Przewiduje też wzmocnienie granicy z Meksykiem oraz kontroli pracodawców, czy nie zatrudniają osób bez pozwolenia na pracę. Zawarte w ustawie rozluźnienie przepisów wizowych ma ożywić turystykę, czemu służą m.in. zmiany kryteriów wejścia do programu ruchu bezwizowego, które umożliwiłyby wejście do niego Polski. W senackim planie reformy znalazło się też zwiększenie puli wiz dla obcokrajowców z wysokimi kwalifikacjami oraz projekt uregulowanej imigracji zarobkowej do USA cudzoziemców do pracy w rolnictwie.

"Ustawa sprowadza się do amnestii"

Senat uchwalił ustawę większością 68 do 32 głosów, co oznacza, że za głosowało także 15 senatorów republikańskich. Decyzję wyższej izby Kongresu USA powitał z uznaniem prezydent Barack Obama, wzywając Izbę Reprezentantów do pójścia w ślady Senatu. Radość wyrazili politycy latynoskiego pochodzenia. Większość Republikanów w Kongresie, w tym liderzy tej partii na Kapitolu, jest jednak przeciwnych reformie w kształcie uchwalonym przez Senat. Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, John Boehner, powiedział na konferencji prasowej, że ustawa Senatu nie będzie nawet poddana pod głosowanie w Izbie, gdzie większość mają posłowie z GOP.

Boehner zapowiedział przygotowanie w Izbie osobnej ustawy o reformie prawa imigracyjnego, która - jak oświadczył - "będzie musiała uzyskać poparcie większości naszych członków", czyli Republikanów.

Przywódcy GOP twierdzą, że ustawa uchwalona w Senacie sprowadza się do "amnestii" dla nielegalnych imigrantów, którzy jako obywatele USA będą, ich zdaniem, nadmiernym obciążeniem dla amerykańskiego systemu opieki społecznej. Domagają się, by "najpierw" zapewnić wzmocnienie granicy z Meksykiem, a dopiero potem legalizować ewentualnie pobyt imigrantów przebywających w USA bez ważnych dokumentów. Niektórzy podnoszą argument, że zalegalizowani imigranci - w przytłaczającej większości Latynosi - zasilą elektorat Partii Demokratycznej. Sprawa rozszerzenia programu bezwizowego zajmuje marginesowe miejsce w debatach nad reformą.

"Torującą drogę do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów"

Około połowy republikańskich członków Izby Reprezentantów to konserwatywni politycy związani z prawicowo-populistyczną Tea Party, którzy nie godzą się na kompromisy z Demokratami.

Eksperci sceptycznie odnoszą się co do szansy przyjęcia ustawy przez Izbę Reprezentantów. - Ogromnie trudno to przewidzieć. To, co uchwali Kongres, zależy od polityki wyborczej. Ustawa może być przyjęta, ale raczej jesienią lub w zimie - powiedziała Audrey Singer z waszyngtońskiego Brookings Institution.

Chociaż niektóre sondaże wykazują, że większość opinii opowiada się za reformą, wielu republikańskich kongresmanów niepokoi się, że za jej poparcie zapłaci w przyszłorocznych wyborach do Kongresu. W rezultacie zmian granic okręgów wyborczych przeforsowanych przez GOP w okresie jej dominacji w obu izbach, Republikanie obawiają się prawicowych konkurentów w prawyborach bardziej niż Demokratów. - Ustawa uchwalona w Senacie zostanie od razu zablokowana w Izbie Reprezentantów. Izba jest bliżej społeczeństwa niż Senat, a większość społeczeństwa nie chce tej ustawy. Inaczej niż w Senacie, gdzie większość senatorów nie staje do wyborów w przyszłym roku, członkowie Izby będą musieli odpowiedzieć przed wyborcami. Nie wyobrażam sobie, by ustawa znalazła w Izbie dość głosów. Istnieją poważne obawy co do jej skutków dla budżetu i rynku pracy - powiedziała Marguerite Telford z Center for Immigration Studies w Waszyngtonie, promującego ograniczenie imigracji do USA.

W sondażu "National Journal" 49 procent republikańskich wyborców zapowiedziało, że nie będzie głosować na ustawodawców, którzy uchwalą ustawę torującą drogę do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów. Dla 30 procent ustawa jest obojętna i tylko 15 procent ją popiera.

"Nie ma zamiaru rozgniewać konserwatywnych wyborców"

Pesymistycznie ocenia szanse reformy "New York Times". Dziennik przypomniał, że po porażce wyborczej Mitta Romneya w ub. roku, kiedy uzyskał on zaledwie 27 procent głosów Latynosów, Republikanie zrozumieli potrzebę odejścia od niepopularnej wśród nich polityki blokowania imigracji. Zwraca jednak uwagę, że liderzy GOP w Izbie interesują się głównie przyszłorocznymi wyborami.

"Republikański przewodniczący Izby, John Boehner, nie ma zamiaru rozgniewać konserwatywnych wyborców i narazić na przegraną republikańską większość w 2014 r. po to, by przypodobać się hiszpańskojęzycznym wyborcom w imię szans republikańskiego kandydata prezydenckiego w 2016 r., którego jeszcze nie ma" - pisze publicysta gazety Jonathan Weisman.

Przewiduje on, że Izba Reprezentantów może uchwalić własną wersję reformy, zawierającą przepisy o większym uszczelnieniu granicy i trudniejszej drodze do legalizacji nielegalnych imigrantów. Ustawa taka może się okazać nie do pogodzenia z wersją Senatu, kiedy obie będą przedmiotem uzgodnień na konferencji obu izb. Podobnie zdarzyło się w 2006 r., gdy Senat uchwalił swoją ustawę imigracyjną, ale na konferencji nie udało się jej uzgodnić z projektem Izby Reprezentantów.

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 148 razy 116

  "Zniosą, czy nie zniosą - oto jest pytanie" - problem Hamleta odnośnie amerskich wiz dla Polaków.

  Rzygam już tym tematem i mam amerykańskie wizy dokładnie w tym samym miejscu, gdzie i całą Amerykę.

 • wolak007

  Oceniono 116 razy 96

  Wisi mi czy zniosą, czy też nie. Ale domagam się takich samych sankcji (wizy) dla Amerykanów w przypadku jeśli tego nie zrobią!

 • kliszczak1

  Oceniono 104 razy 88

  Już to widzę jak nasz "największy sojusznik" coś dal nas robi. to jest dla nas wstyd, ze walcząc w Iraku i w Afganistanie, z taką przeszłościa o walki w USA musimy się prosić o wizy do Ameryki. TO uwłaczające dla nszego narodu.
  _ _
  Dolina Pięciu Stawów Polskich – najpiękniejsza tatrzańska dolina

 • boul81

  Oceniono 67 razy 49

  Kolejny odcinek telenoweli pt "Zniesienie wiz dla Polaków". Dajcie już spokój- nam to kompletnie wisi,czy Jankesi je zniosą czy nie, a to włażenie im w tyłek dla świstka papieru,który 99% obywateli Polski jest całkowicie obojętny, robi się żenujące. Olać Amerykę, niech Jankesi sobie te wizy wsadzą w ...

 • radek_sziwa

  Oceniono 53 razy 45

  Kogo obchodza te wizy? Kto chce to moze ja dostac z palce w d**ie. O co ten szum? To jest jakies eldorado te cale USA? Moze na komuny bylo. Bylem tam 6 razy w ciagu ostatnich 10 lat, turystycznie. Wszyscy moi znajomi co chcieli leciec tez dostali wizy bez najmniejszego problemu. Ten problem jest wyimagonowany, to jest jakis margines ktoremu na tym zlaezy, normalny czlowiek ma to gdzies bo moze tam pojechac kiedy chce.

 • gti35

  Oceniono 52 razy 32

  Nie przepadam za Demokratami, ale w tym wypadku zachowują się całkowicie racjonalnie. Lepiej zalegalizować pobyt ludzi, którzy i tak od lat mieszkają i pracują w USA, niz udawać, że ich nie ma. A sprawa wiz dla Polaków to w całej ustawie mało znaczący margines, którym nikt sobie specjalnie głowy nie zawraca. Poza polskimi mediami

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 42 razy 28

  GOPki to o Polakach pamiętają tylko, jak zrobią jakąś międzynarodową drakę i potrzebują mięsa armatniego. A potem kończy się tak, że tępe szweje z US Army nie są w stanie doprowadzić nowo zdobytej kwatery po dyktatorze do porządku, bo nie umieją (będą siedzieć i na Seabeesów czekać), za to nasze chłopaki raz-dwa wszystko naprawią, choćby nawet byli sprzętowo ograniczeni do przydziałowego bagnetu od kałacha i prywatnego scyzoryka albo składanych kombinerek.

 • thorgallpl

  Oceniono 17 razy 15

  nie ma wiz do kanady i jakos nie widze tych milionow walacych drzwiami i oknami do tego raju,by popracowac sobie na czarno. skad obawy usa,ze w ich przypadku bedzie inaczej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje