Snowden poleci do Ekwadoru? "Nie ma jeszcze zgody"

28.06.2013 07:32
Prezydent Rafael Correa Delgado

Prezydent Rafael Correa Delgado (Fot. Eduardo Santillan AP)

Prezydent Rafael Correa Delgado oświadczył, że nie została jeszcze wydana zgoda na przyjazd do Ekwadoru byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego przez USA za szpiegostwo.
Prezydent Ekwadoru poinformował, że Snowden nadal przebywa w Rosji. USA ostrzegły Ekwador przed przyznaniem Snowdenowi azylu politycznego. Zagroziły cofnięciem preferencji celnych, gdyby władze w Quito zdecydowały się na ten krok.

"Nie zaakceptuje niczyich nacisków"

Tymczasem w czwartek rząd Ekwadoru ogłosił, że "nieodwracalnie" rezygnuje z preferencji celnych w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. - Ekwador rezygnuje w sposób jednostronny i nieodwracalny z tych preferencji celnych, przyznawanych przez Stany Zjednoczone w uznaniu za walkę z handlem narkotykami, i podkreśla, że nie zaakceptuje niczyich nacisków ani pogróżek - oświadczył ekwadorski sekretarz ds. komunikacji publicznej Fernando Alvarado.

USA zareagowały powściągliwie na decyzję władz w Quito. - To są preferencje handlowe, które Ekwadorowi przyznał Kongres USA i nie jestem pewien, czy rzeczywiście można z nich zrezygnować - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Patrick Ventrell.

Co zrobił Snowden?

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl; obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu. Zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes, powiedział w stolicy Senegalu Dakarze, że USA cały czas rozmawiają z władzami Rosji na temat wydania im Snowdena. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów tych rozmów.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • galik79

  Oceniono 33 razy 29

  Zapomnieliście też napisać, zapewne niechcący, a nie przez polityczną poprawność, że prezydent Ekwadoru zaproponował USA roczny plan szkoleń z Praw Człowieka, opiewający na 23 mln dolarów.

 • yarrrr

  Oceniono 29 razy 25

  "Ekwador rezygnuje w sposób jednostronny i nieodwracalny z tych preferencji celnych", przyznawanych przez Stany Zjednoczone w uznaniu za walkę z handlem narkotykami, i podkreśla, że "nie zaakceptuje niczyich nacisków ani pogróżek"

  Brawo Ekwador! To jest piękne (i może precedensowe). Nawet jeśli pewne prawne niuanse nie umożliwią im przeprowadzenie tej akcji, to jest to świetny przykład, jak ze Stanami Zjedzonymi można i należy rozmawiać.

 • yarrrr

  Oceniono 23 razy 19

  Kilka faktów na temat USA.
  - 1% Amerykanów posiada 40% bogactwa narodowego. 80% Amerykanów posiada łącznie 7% (przez co demokracja jest fikcją)
  - dolar nie jest własnością narodu amerykańskiego ani banku narodowego, a FED - czyli kartelu prywatnych banków: JPMorgan Chase, Citibank, Bank of America, Wells Fargo, które posiadają 4 największe korporacje naftowe: Exxon, Chevron, Shell i BP. Emitując pieniądz odsetkowy pogrążają gospodarkę państwa.
  - Kennedy został zabity 9 dni po tym, jak w wystąpieniu powiedział o spisku, oraz miesiąc po tym, jak zaczął wprowadzać dolar prawdziwie amerykański, konstytucyjny, niezależny od FED
  - obecnie dług USA wynosi prawie 17 bilionów (tysięcy miliardów) i rośnie w tempie 3,87 miliarda dolarów dziennie. www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html
  - tymczasem, w 1999r. Pentagon nie mógł doliczyć się 2,3 biliona dolarów (przyznał to Rumsfeld), które poszły na czarne projekty.
  - prezydent jest marionetką, a rządzą owe banki i kompleks militarno-przemysłowy (specjalne oddziały wojska, tajne wydziały firm zbrojeniowych i wspierający ich kongresmeni), nad którym nie ma kontroli dziś nawet prezydent ani szef CIA, a przed którym ostrzegał już Eisenhower na mowie pożegnalnej. W podziemnych bazach dokonywane są eksperymenty wyprzedzające oficjalną naukę o dobre kilkadziesiąt lat. Ale oczywiście nie ujawnią swoich wynalazków, bo padłby handel ropą. Niezależni naukowcy są zabijani.
  - wszyscy płacimy na nich haracz (ceny paliwa we wszystkich produktach)
  - "wojna z terrorem" została zaprojektowana, wymyślona i zrealizowana przez amerykańskie "elity", by podporządkować sobie społeczeństwo. www.youtube.com/watch?v=AghufZtRuyc Talibów też sami stworzyli.
  - na mocy ustaw, które podpisał niedawno Obama, każdego można zwinąć z ulicy bez sądu i powiadamiania rodziny, oskarżając go o terroryzm, lub zabić dronem (na razie poza terytorium USA).
  - o wojnach zaczętych przez USA nawet się nie chce pisać.

  To jest światowy obrońca demokracji, pokoju i sprawiedliwości.

 • katorakta2

  Oceniono 11 razy 9

  "To są preferencje handlowe, które Ekwadorowi przyznał Kongres USA i nie jestem pewien, czy rzeczywiście można z nich zrezygnować"

  no i niech mi ktoś powie, że oni nie są pie...ięci, to go wyśmieję!!!

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 17 razy 9

  Niech tylko będzie zgoda... a wkrótce potem pojawi się "demokracja"...
  przypłynie na lotniskowcu.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czek

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 7

  Najciekawsze jest to ze USA w zwiazku z afera Edwarda Snowdena zabronili czyli zablokowali czytanie "The Guardian" przez amerykanskie wojsko, o tym donosi austriacki "Der Standard". Czego sie boja, scigaja go skoro tak zaciekle twierdza ze Edward Snowden nie byl pracownikiem CIA?
  Czyzby byla wielka obawa ze "zaraza Snowdena" przeniesie sie na innych?
  derstandard.at/1371170882473/US-Army-sperrt-Zugriff-auf-Guardian-Website

 • bayadera

  Oceniono 8 razy 6

  Rzady ktore dzialaja w ciemnosci - wymagaja od calej reszty przezroczystosci.

  Tu naprawde nie chodzi o Rosje, Chiny czy USA.
  Tu chodzi o prawo. Rzad ma prawo krasc oszukiwac i wtracac ludzi do wiezienia za niezaplacenie mandatu.
  Natomiast sciga sie kazdego, kto pokaze ze rzad oszukuje.
  Niech mi taki duren cypich wytlumaczy te demokracje amerykanska, ktora nawet w Polsce ma wiezienia i torturuje obywateli roznych panstw bez podania nawet przyczyny. ( i bez wiedzy wiekszosci Polakow)
  I dlaczego w USA jest wiezcej wiezniow niz wszystkich wiezniow razem wzietych na calym swiecie!
  Wlasnie w USA zamordowano dziennikarza, Michaela Hawkinsa, ktory ujawnial rozne rzadowe machloje.
  I kto nas sprzedal w Jalcie????
  A napewno nasz obecny rzad bardzo duzo ma wspolnego z rzadem USA, ale bardzo malo ze zwyklymi obywatelami USA, ktorym juz sie otworzyly oczy.

 • googleon

  Oceniono 3 razy 3

  Samuel P. Huntington: "Architekci źródła siły w Stanach Zjednoczonych muszą stworzyć moc która jest niewidzialna ale którą da się czuć. Owa moc ma siłę gdy pozostaje w ciemności. Pod wpływem światła zaczyna wyparowywać"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje