Rosyjscy dziennikarze nie znaleźli Snowdena na lotnisku

27.06.2013 21:47
Pasażerowie kierują się na lotnisku w Moskwie do samolotu odlatującego do Hawany

Pasażerowie kierują się na lotnisku w Moskwie do samolotu odlatującego do Hawany (Fot. Sergei Grits AP)

Nikt nie wie, gdzie jest Edward Snowden. Rosyjscy dziennikarze sprawdzili wszystkie pomieszczenia strefy tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, ale Amerykanina tam nie znaleźli - informuje Polskie Radio.
Dwa dni po wypowiedzi prezydenta Władimira Putina o tym, że były agent CIA ukrywa się na lotnisku w Moskwie, dziennikarz Interfaksu sprawdził dokładnie wszystkie pomieszczenia strefy tranzytowej i Snowdena nie znalazł.

Byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena również dziś nie było wśród pasażerów samolotu rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, który odleciał z Moskwy do Hawany.

Z Hawany do Caracas?

Według władz rosyjskich Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, nie przekroczył granicy Rosji i wciąż przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Przyleciał on do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem Aerofłotu. Media rosyjskie podawały początkowo, że ten były analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza w poniedziałek wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli - Caracas.

W poniedziałek okazało się jednak, że rząd w Waszyngtonie anulował jego paszport. Snowden nie odleciał na Kubę także we wtorek i w czwartek; w środę samolotu z Moskwy do Hawany nie było. Kolejny odlatuje w sobotę, a trasę tę obsługują wyłącznie maszyny Aerofłotu. W środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj nie ma żadnych pretensji do Snowdena i że były pracownik CIA i NSA może bez przeszkód odlecieć z Moskwy w dowolnym kierunku.

Dzień wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie potwierdził, że Snowden przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo. Oświadczył zarazem, że nie zostanie on przekazany Stanom Zjednoczonym. Putin podkreślił, że Rosja nie ma z USA umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów.

Obama zapewnia, że nie wyśle myśliwców po Snowdena

Tymczasem Barack Obama zapewnił, że nie wyśle myśliwców, żeby przechwycić samolot, którym z Moskwy odleci Edward Snowden, sprawca przecieków dotyczących tajnych amerykańskich programów inwigilacji elektronicznej.

Media spekulowały, że Amerykanie mogą wysłać myśliwce, by zmusić do lądowania samolot ze Snowdenem na pokładzie, gdy maszyna znajdzie się w przestrzeni powietrznej USA. Trasy, którymi samoloty rosyjskich linii lotniczych Aerofłot latają do Hawany czy do Caracas, prowadzą przez amerykańską przestrzeń powietrzną.

Prezydent oświadczył, że nie będzie się wdawał w żadne układy (ang. wheeling, dealing and trading), żeby doprowadzić do ekstradycji Snowdena do USA. Powiedział, że osobiście nie rozmawiał na temat Snowdena z przywódcami Rosji i Chin. Uznał, że nie powinien tego robić, i podkreślił, iż "zwykłe kanały prawne" powinny wystarczyć do zajęcia się żądaniem Waszyngtonu dotyczącym wydania Amerykanom Snowdena.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o ciekawych wydarzeniach ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (78)
Rosyjscy dziennikarze nie znaleźli Snowdena na lotnisku
Zaloguj się
 • bayadera

  0

  Voiceinthe desert1
  Zupelnie nie masz racji, bo nie znasz prawa.
  Putin nie uprowadzil obywatela amerykanskiego. (Widac, ze jeszcze nie zapomniales sowieckiego slownictwa)
  Snowden ucieka przed wladzami. Hong Kong nie mogl mu dac schronienia bo Amerykanie maja tam za duze wplywy. Jesli Snowden jest w Mosskwie, to nie jest na terenie Rosji, bo taka strefe tranzytowa ma KAZDE miedzynarodowe lotnisko. W takiej strefie bezpanstwowej musi czekac, dopoki nie dostanie wizy/ bilety do kraju ktory mu przyzna azyl.
  Gdzie ty widzisz lamanie prawa?
  Z tego prawa skorzytsalo wielu Polakow i rzad komunistyczny mial guzik do powiedzenia.
  Cos ci sie poplatalo. A o tym sadzie w Hadze to sie po prostu osmieszyles. Sad w Hadze musi rowniez przestrzegac Konwencji Genewskiej, o ktorej ty nigdy nie slyszales.

 • jedz23kwas

  0

  Gdzie jes Wally?

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy -2

  Rosjanie nigdy nie kłamią. Tak Jak ze Smoleńskiem. To może źle się skończyć dla Putina. On teraz szydzi z prawa międzynarodowego uprowadziwszy amerykańskiego obywatela. Myśliwce, to może przesada, ale Międzynarodowy Sąd w Hadze powinien się o tym dowiedzieć!! Co byłoby, jakby Rosjanie zaczęli po prostu znikać w Ameryce?

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy -2

  Przebrali go za stewardessę?
  Dociekliwych dziennikarzy to w moskwie już wybito.

 • stanimager

  Oceniono 2 razy -2

  Siedzi w kiblu :)

 • szabepio

  0

  Oczywiste jest ze mają go Rosjanie.

 • zenon444

  0

  Edward Snowden a prestiż USA

  obserwatorpolityczny.pl/?p=12201

 • kajajgzzz

  Oceniono 2 razy 0

  Nie znaleźli go bo on już kręcił program z Wojewódzkim.:)

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 1

  Jeżeli "zwykłe kanały prawne" USA zadziałają, to Edward Snowden będzie ŚP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje