Premier o wynikach badań próbek z wraku: Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Czas na przeprosiny

27.06.2013 19:49
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M - poinformowała dziś Naczelna Prokuratura Wojskowa. Premier ocenił, że to koniec "awantury trotylowej" w sprawie katastrofy smoleńskiej. Z kolei według szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Macieja Laska ustalenia biegłych są zbieżne z ustaleniami komisji komisji Jerzego Millera.
- Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Awantura, która dała pretekst wielu politykom do formułowania najcięższych oskarżeń, kończy się jednoznacznym komunikatem prokuratury - powiedział dziennikarzom Tusk, który w czwartek przebywa w Brukseli na szczycie UE. Premier dodał, że w Smoleńsku nie było żadnego wybuchu. - Był wybuch niechęci i agresji, wybuch ciężkich oskarżeń pod adresem m.in. polskiego rządu - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że koniec tej trotylowej awantury będzie stosownym dniem i momentem dla tych, którzy tę awanturę rozpętali, by równie głośno, jak krzyczeli w sprawie wybuchu i w sprawie trotylu, żeby równie głośno przeprosili tych wszystkich, których obrazili - powiedział Tusk.

Jak dodał, "gotowość do takich przeprosin będzie prawdziwą miarą przyzwoitości tych ludzi".

Jak poinformowała prokuratura, w próbkach z wraku nie stwierdzono obecności pozostałości materiałów wybuchowych lub produktów ich degradacji. Zbadano 258 próbek - 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku. Biegli w 14 próbkach oraz dwóch próbkach kontrolnych stwierdzili obecność śladowych ilości związków powszechnie używanych przy produkcji niektórych tworzyw sztucznych i nieposiadających właściwości wybuchowych. Na czterech innych próbkach oznaczono obecność siarki, a w pojemniku z nazwą jednego z leków nasercowych obecność nitrogliceryny.

Przedstawione dziś wyniki badań będą tylko jednym z elementów całościowej opinii biegłych, która może być gotowa pod koniec roku. Opinia będzie również zawierać m.in. wyniki badań próbek zabezpieczonych z ekshumowanych dotychczas zwłok ofiar katastrofy, z elementów lakierowych i powłoki lakieru z samolotu, które utkwiły w brzozie.

Lasek: Na początku lipca ruszy strona: faktysmolensk.gov.pl

Według szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Macieja Laska ustalenia biegłych są zbieżne z ustaleniami badającej katastrofę komisji Jerzego Millera, ówczesnego szefa MSWiA. Jak podkreślił, przyczyną katastrofy nie był wybuch, lecz zejście samolotu poniżej bezpiecznej wysokości. Lasek podkreślił, że prokuratura za w pełni wiarygodny uznała materiał zapisany w polskiej czarnej skrzynce.

Podał, że na początku lipca powinna ruszyć strona internetowa kierowanego przez niego zespołu przy kancelarii premiera, który ma wyjaśniać opinii publicznej przyczyny i okoliczności katastrofy smoleńskiej (faktysmolensk.gov.pl).

Błaszczak: Co działo się z próbkami, kiedy przez trzy miesiące były w posiadaniu Rosjan

W ocenie szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka prokuratura nie przedstawiła wielu informacji ws. próbek pobranych z Tu-154M, badanych na obecność materiałów wybuchowych. Jak ocenił, prokuratura po raz kolejny jest niestała w opiniach. Klub PiS i zespół parlamentarny badający przyczyny katastrofy smoleńskiej w przyszłym tygodniu mają odnieść się szczegółowo do informacji przedstawionych przez prokuraturę.

Zdaniem Błaszczaka zabrakło m.in. informacji, "co działo się z próbkami, kiedy przez trzy miesiące były w posiadaniu Rosjan, a polska prokuratura nie miała nad nimi kontroli", a także "zabrakło ostatecznej opinii".

Sprawa badania próbek z Tu-154M stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu.

Zobacz także
Komentarze (371)
Premier o wynikach badań próbek z wraku: Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Czas na przeprosiny
Zaloguj się
 • reality_show

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Tusk bardzo pana przepraszam, że to będzie tylko zwykła taczka budowlana. Postaram się ją odpacykować świeżą farbą, żeby wyglądała przyzwoicie.

 • artefakt-13

  Oceniono 2 razy -2

  Moim zdaniem, sekciarze z "Macierewicz-trotyl i pancerna brzoza",... oni nigdy nie, przestaną mówić o "zamachu" ... bowiem, zmiana orientacji oznacza , odejście w ... niebyt!...Dlatego, Pan Premier, sądząc, że to koniec "afery trotylowej", bardz się myli.. Panowie; Błaszczak,Hofman, Macierewicz i sam Prezes ,. nie wyrzekną się tych bzdur nigdy, ponieważ , kłamać, lubią , potrafią i dobrze się na kłamstwie znają...

 • masz01

  Oceniono 1 raz -1

  "KOŃCZ WAŚĆ, WSTYDU OSZCZĘDZ"

 • nedlog123

  Oceniono 1 raz -1

  aż się z tego wszystkiego kaczka trotylem dzisiaj trotylem pochorowała...

 • sniezka55

  Oceniono 2 razy 0

  A czy ktoś pobrał próbki Antoniemu ? Może to on jest napakowany trotylem ? Trzeba zrobić coś , zanim wybuchnie.

 • cyklista

  Oceniono 5 razy 1

  Szkoda pieniędzy na badania. Przyczyną katastrofy był plan Kaczyńskich żeby w Katyniu rozpocząć kampanię wyborczą Lecha, za wszelką cenę. Dodatkowo należało zdyskredytować wcześniejszą wizytę w Katyniu Tuska, którego przyjmował Putin. Ponieważ Kaczyńskiego mógł przyjąć najwyżej wójt najbliższej wsi, Kaczyńscy wypchali samolot wszystkimi wrogami Tuska, jakich dało się znaleźć. Nie ma miernika cynizmu i głupoty, szkoda pieniędzy na spektrometry, chromatografy i całą resztę.

 • 10x10

  Oceniono 8 razy -4

  cytat (autor Kapitan Nemo) :
  "- Za nasze podejrzenia, że specjalnie rozdzieliłeś wizyty prezydenta i premiera w Katyniu - wybacz nam Donaldzie!
  - Za nasze wątpliwości, że na gębę oddałeś śledztwo Rosji w sprawie katastrofy TU-154M pod Smoleńskiem - wybacz nam Donaldzie!
  - Za rozpętanie awantury, w sprawie nieoddania nam przez Rosję wraku samolotu oraz czarnych skrzynek - wybacz nam Donaldzie!
  - Za niesłusznie oskarżanych pracowników wieży lotniska w Smoleńsku - wybacz nam Donaldzie!
  - Za podważanie doskonałej współpracy polskich i rosyjskich prokuratorów i patologów - wybacz nam Donaldzie !
  - Za nasze żądania otworzenia trumien ofiar katastrofy - wybacz nam Donaldzie!
  - Za dokonywane ekshumacje zamienionych zwłok - wybacz nam Donaldzie !
  - Za podważanie raportu Anodiny - wybacz nam Donaldzie !
  - Za bezczeszczenie raportu Millera - wybacz nam Donaldzie !
  - Za ośmieszanie komisji płk. Laska - wybacz nam Donaldzie !
  - Za trotyl - wybacz nam Donaldzie !
  - Za pancerną brzozę - wybacz nam Donaldzie !
  - Za podważanie raz ustalonej prawdy o katastrofie pod Smoleńskiem - wybacz nam Donaldzie !
  - Za podważanie odwieczniej przyjaźni polsko-radzieckiej - wybacz nam Donaldzie !
  - Za niesłuszne oskarżenia, że oddałeś duszę Putinowi - wybacz nam Donaldzie !"

 • tece92a

  Oceniono 2 razy 0

  A na gazy po grochówkowe tupolewa przebadano? - Aaa?!

 • palo_ma1

  Oceniono 4 razy 4

  Ponieważ wyniki wskazują na brak trotylu, to PiSowcy tu piszący
  tacy jak @123456ag czy @rita57
  tworzą kolejne teorie,
  aby dopasować ten wynik do świętej i jedynej interpretacji Macierewicza.

  Są w tym celu gotowi twierdzić, że kula ziemska jest sześcianem
  z narożnikami okutymi w mosiężne ozdoby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje