Jest postępowanie dyscyplinarne wobec mec. Rogalskiego. Złamał tajemnicę adwokacką?

27.06.2013 15:25
Rzecznik dyscyplinarny stołecznej palestry wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec mec. Rafała Rogalskiego - b. pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. Powodem są wywiady, których udzielił prawnik. Miał w nich złamać tajemnicę adwokacką. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu nawet wydalenie z adwokatury.
O wszczęcie dochodzenia dyscyplinarnego wobec mec. Rogalskiego w maju do rzecznika stołecznej ORA zwróciła się główny rzecznik dyscyplinarny NRA, mec. Ewa Krasowska. Miało to związek z wywiadem, jakiego Rogalski udzielił wtedy "Rzeczpospolitej", a potem TVN.

Mec. Krasowska podejrzewała, że udzielając wywiadu, w którym odnosił się do czasu, gdy był pełnomocnikiem Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej, Rogalski mógł naruszyć "zasady tajemnicy adwokackiej, a ta powinna obowiązywać wszystkich adwokatów bez względu na barwy i sympatie polityczne".

Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, mec. Jacek Brydak, zdecydował się na wszczęcie postępowania, choć nie dostał - mimo próśb - informacji od dziennikarza, czy adwokat autoryzował swój wywiad dla "Rz". Mec. Brydak nie wykluczył, że wezwie tego dziennikarza w toku swego postępowania.

Co dalej z Rogalskim?

Jak będzie dalej wyglądało postępowanie ws. Rogalskiego? - Mec. Rogalski będzie wezwany i postawione mu będą zarzuty dyscyplinarne - powiedział w Brydak.

Co powiedział Rogalski w wywiadzie dla "Rz"? "Główni odpowiedzialni za katastrofę zginęli na pokładzie tupolewa. Stawiam na zasadniczą winę po stronie polskiej" - oświadczył w tej rozmowie.

Wcześniej w medialnych wypowiedziach akcentował wątki możliwego wytworzenia w Smoleńsku sztucznej mgły czy też rozpylenia nad lotniskiem helu. "Czuję się odpowiedzialny za wypowiedzi i wydarzenia, które nabrały znaczenia ideologicznego" - skomentował to potem w "Rzeczpospolitej".

Mec. Rogalski: Nie naruszyłem tajemnicy zawodowej

- Znam przepisy prawa i kodeks etyki adwokackiej. Nie naruszyłem ani tajemnicy zawodowej, ani Kodeksu karnego, w kontekście przepisów o ujawnieniu tajemnicy. Wszczynanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko mnie byłoby dziwne i niezrozumiałe - komentował wcześniej zarzuty mec. Krasowskiej Rogalski. Dziś powtórzył to samo.

- Nie naruszyłem żadnego przepisu kodeksu etyki adwokackiej, w szczególności tajemnicy zawodowej - broni się prawnik. Podkreśla, że o sprawie dowiaduje się z mediów i nie zna szczegółów. Zapewnia, że podda się procedurom rzecznika i stawi się na jego wezwanie.

- Jestem przekonany, że również pan rzecznik dojdzie ostatecznie do wniosku, że nie naruszyłem przepisów - dodał.

Ale to niejedyne "dyscyplinarne" kłopoty byłego prawnika Jarosława Kaczyńskiego. Znany kardiochirurg Mirosław G., skazany w I instancji za korupcję, zarzucił adwokatowi niedopuszczalne wypowiedzi w sądzie na jego temat. W 2012 r. Rogalski usłyszał z kolei zarzut dyscyplinarny naruszenia etyki adwokackiej za niepochlebne wypowiedzi wobec gen. Krzysztofa Parulskiego. Prawnik obwiniał byłego naczelnego prokuratora wojskowego o zaniedbania przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.

Rogalski nie przyznaje się do zarzutów "niezachowania umiaru, współmierności i oględności" w tych wypowiedziach. Co mu grozi, jeśli warszawska palestra będzie innego zdania?

Upomnienie, nagana, grzywna... Co grozi Rogalskiemu?

Efektem postępowania może być w przyszłości wniosek rzecznika do adwokackiego sądu dyscyplinarnego o ukaranie Rogalskiego. Adwokaci podlegają korporacyjnej odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, z zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych.

Jeśli rzecznik dyscyplinarny decyduje się na wniosek o ukaranie kogoś do adwokackiego sądu dyscyplinarnego, obwinionemu mecenasowi grożą kary, takie jak: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od trzech miesięcy do pięciu lat oraz wydalenie z palestry. Proces dyscyplinarny jest jawny dla mediów. Od wyroku sądu dyscyplinarnego okręgowej rady adwokackiej przysługuje odwołanie do wyższego sądu dyscyplinarnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Od tego orzeczenia można jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

NRA: "Adwokaci nie powinni promować własnej osoby"

W 2010 r. prezydium NRA wydało stanowisko w sprawie publicznych wypowiedzi adwokatów dotyczących postępowań, w których występują jako obrońcy albo pełnomocnicy. "Adwokaci powinni (...) unikać formułowania niemerytorycznych ocen dotyczących prowadzonych postępowań i publicznego prezentowania wniosków, które wykraczają poza rzeczową potrzebę. W żadnym wypadku nie wolno adwokatom traktować zainteresowania opinii publicznej niektórymi postępowaniami jako okazji do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów" - czytamy.

Kodeks etyki adwokackiej stanowi m.in., że adwokat zobowiązany jest "zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych". "Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy, uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują" (...), zaś obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej "jest nieograniczony w czasie" - głoszą zasady etyki adwokackiej.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • lisstom

  Oceniono 202 razy 178

  Środowisko adwokackie, które nigdy nie zauważyło w swoich szeregach
  kolegów prowadzących samochód po pijaku
  albo "zapominających" rozliczyć się z fiskusem,
  przypomniało sobie o Rogalskim, gdy ten wyszedł z cienia Prezesa.

  Kto tam w palestrze jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień.

 • zigzaur

  Oceniono 173 razy 153

  Istotnie, środowisko adwokackie jest na Rogalskiego cięte i uruchomiło wewnętrzne procedury karne.
  Ale nie z powodu żadnej tam zdrady tajemnicy adwokackiej.
  Z powodu ośmieszenia zawodu adwokata.

 • yani-51

  Oceniono 176 razy 148

  Potwierdza sie prawda ze NIKT kto byl blisko kaczynskiego...

  nigdy dobrze na tym nie wyszedl..

 • 1-mark-adams

  Oceniono 158 razy 124

  Nauczka dla wszystkich. Spółka z kaczorem to gó...any interes

 • hans_close

  Oceniono 134 razy 118

  Gdy okłamywał cynicznie Polaków żadna rada adwokacka nie protestowała, zaprotestowali gdy powiedział prawdę. ;))) Rzygać się chce od tej obłudnej, kato-bolszewickiej moralności, którą wpaja Polakom klechy "miłości bliźniego".

 • p4-s

  Oceniono 121 razy 97

  Wystarczyło, że odciął się od świrów smoleńskich i już ma przechlapane. Trza było "helować" na jawie?
  Marny jego los.

 • jamcijest44

  Oceniono 105 razy 91

  "Grozi mu wydalenie..."
  To będzie już drugie wydalenie w dość krótkim czasie. Najpierw wydalił go prezes (pewnikiem przestał go trawić), a teraz wydalą koledzy, którym psuje interes opowiadając prawdę o klientach, a przecież tak uczciwe i krystalicznie czyste środowisko nie może sobie na to pozwolić...

 • 1234qwerty

  Oceniono 110 razy 90

  Kaczorek ma krótkie nóżki ale łapki długie.

 • andrzej.frant

  Oceniono 90 razy 76

  To może i Izba Skarbowa sprawdzi czy wykazywał honoraria w wys. 300 000 zł ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje