Stop komercji w górach. 10 tys. osób broni karkonoskiej Samotni

27.06.2013 13:42
Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia (Fot. Mieczysław Michalak/ AG)

Co łączy miliardera Leszka Czarneckiego, aktora Borysa Szyca, restauratorkę Magdę Gessler i 10 tys. innych osób? Wszyscy protestują przeciwko zmianom w słynnym schronisku Samotnia w Karkonoszach. Wzburzyło ich, że PTTK szuka nowego dzierżawcy, a głównym kryterium wyboru ma być... cena
"Chcemy, aby schronisko PTTTK "Samotnia" pozostało tym samym magicznym miejscem, by nadal było domem dla wszystkich zakochanych w górach - dlatego prosimy Was o pomoc. Wierzymy, że działając razem możemy wpłynąć na decyzje dotyczące przyszłości tego unikalnego schroniska" - pod apelem o tej treści na Facebooku podpisało się już prawie 11 tys. osób.

Nie brak poparcia od znanych ludzi - na liście popierających Samotnię znajdziemy m.in. prezenterkę Krystynę Czubówną, aktorkę Kingę Preis, himalaistów Piotra Pustelnika, Krzysztofa Wielickiego, Artura Hajzera, najmłodszego zdobywcę biegunów Jana Melę, dziennikarza Rafała Bryndala, poza tym wielu posłów, senatorów, samorządowców.

Spółka PTTK: liczy się przede wszystkim cena

Leżąca nad Małym Stawem w Karkonoszach Samotnia to jedno z najbardziej znanych i najpiękniej położonych schronisk w polskich górach. Pierwsza zabudowa w tym miejscu pojawiła się jeszcze w XVII wieku, później sam budynek był wiele razy przebudowywany, ale sala bufetowa, w której do dzisiaj stołują się turyści, ma ponad 100 lat.

Właścicielem obiektu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a dokładnie jego spółka o nazwie Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK. I to właśnie plany tej spółki dotyczące wyboru nowego ajenta wywołały burzę.

Z regulaminu konkursowego wynika, że głównym kryterium wyboru nowego zarządcy będzie cena, którą zaproponuje on za dzierżawę. Dopiero w drugiej kolejności liczyć się będzie pomysł na charakter miejsca czy doświadczenie w prowadzeniu schronisk.

Wpłynęły dwie oferty. Pierwszą złożyły Magda Siemaszko-Arcimowicz i jej mama Sylwia, które schronisko prowadziły do tej pory. Drugą znany w Karpaczu restaurator. Prowadzi on m.in. bar na szczycie Śnieżki - turyści muszą tam płacić za toaletę, w budynku nie można zjeść swojej kanapki ani wypić herbaty z termosu.

I właśnie zagrożenie, że kultowe schronisko zacznie przypominać bar na Śnieżce, wzburzyło setki osób.

Miejsce spotkań i dom dla zakochanych

Obrońcy schroniska na Facebooku piszą:

Dla wielu z nas Samotnia jest czymś więcej niż tylko przyjaznym domem na szlaku górskich wędrówek. To tutaj z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy co roku można spotkać najwybitniejszych polskich himalaistów. To tu narodziły się i są kontynuowane legendarne imprezy, takie jak narciarski 'Memoriał Waldemara Siemaszki' czy 'Lawina'. To tu odbywają się festiwale filmów górskich, szkolenia Zimowej Szkoły, warsztaty fotograficzne i wiele innych akcji i wydarzeń. Tego wszystkiego by nie było, gdyby nie Magda i jej mama.Magda i Sylwia Siemaszko zarządzają schroniskiem od 19 lat. Wcześniej robił to mąż Sylwii, Waldemar Siemaszko, który czuwał nad Samotnią od 1966 r., a pod jego panowaniem rozkwitła ona i była jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w Polsce.

Magda Siemaszko-Arcimowicz: - Jesteśmy wzruszeni, że tak dużo osób kocha to miejsce. Wiem, że są rzeczy, które wymagają zmian. Chciałabym, żeby schronisko miało lepsze zaplecze techniczne, ale na pewno nie zmieniłabym charakteru, który nadali mu moi rodzice. To ma być nadal miejsce spotkań i dom dla zakochanych.

Minister Zdrojewski: to także obiekt kultury

Od kilkunastu dni internauci wysyłają setki maili do zarządu PTTK, domagając się by towarzystwo, decydując o wyborze oferty, nie kierowało się jedynie względami ekonomicznymi. Organizatorzy akcji odwołują się do statutu PTTK, w którym jako cele jego działania wymienia się przede wszystkim krzewienie turystyki i krajoznawstwa.

Stanowisko w tej sprawie zajął marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec., a apel o ratowanie niepowtarzalnego charakteru schroniska Samotnia w Karkonoszach wystosował Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Schronisk w polskich górach jest dużo. Ale dar kumulowania nadzwyczajnych emocji posiadają jedynie niektóre. Samotnia należy właśnie do takich miejsc

- podkreśla minister Bogdan Zdrojewski.

Ma fantastyczną etykietę i renomę, których nie tworzy luksus, elementy wystroju, ale klimat, prostota, a przede wszystkim goście. To oni pozostawiają w schronisku swoje wspomnienia i emocje. Ich wkład powinien zostać uszanowany. Zamiana Samotni w ośrodek, jakich wiele w Karkonoszach i całej Polsce, odbyłaby się ze szkodą dla szeroko pojętej kultury. Dlatego oferuję ewentualne wsparcie finansowe dla schroniska nie po to, aby przekształcić je w luksusowy ośrodek. Apeluję do PTTK, by zwróciło uwagę, że Samotnia jest nie tylko schroniskiem, lecz także obiektem kultury

- zaznacza minister.

Oficjalne stanowisko PTTK w sobotę

Na akcję internautów zareagowało PTTK. O problemie rozmawiano podczas konferencji towarzystwa we Wrocławiu. W relacji członka PTTK Krzysztofa Tęczy: "Dyskusję zdominowała sprawa działalności spółki Sudeckie Hotele i Schroniska z Jeleniej Góry. W zasadzie nie było nikogo, kto wypowiadałby się o jej działalności pozytywnie. (...) Ze względu na dyskusje, jakie trwają w związku z dalszymi losami schroniska Samotnia, wystosowano apel, by przy okazji zmian ajentów nie zapominano o podstawowych wartościach, jakie mają wpływ na wizerunek PTTK w schroniskach".

Marian Hawrysz, członek zarządu głównego PTTK: - Temat Samotni jest ważny, dlatego w najbliższą sobotę spotkamy się i ustalimy oficjalne stanowisko w tej sprawie. To nie będzie proste. Oprócz oczywistej kwestii finansowej, zastanowimy się, czego potrzebują ludzie. Sudeckie schroniska radzą sobie gorzej niż np. tatrzańskie. To może być wina spółki, która zarządza majątkiem PTTK w tym rejonie. Nie wiem, co zrobimy, jeśli będziemy musieli interweniować. Spółka - choć jest powołana przez ZG PTTK - jest całkowicie samodzielna i podlega przepisom prawa handlowego.

- Niestety, zarząd główny PTTK to urzędnicy - komentuje Janusz Czerwiński, geograf, autor przewodników po Karkonaszach - Nie wiadomo, kiedy ostatnio byli w górach. Oby decydując o przyszłości Samotni, nie zapomnieli, że są stowarzyszeniem, które patronuje turystyce górskiej, a nie nastawioną na zysk organizacją. Co dalej z Samotnią? "Tradycja ważniejsza niż zysk" - przeczytaj rozmowę z Januszem Czerwińskim

Jak oceniasz działania PTTK w sprawie Samotni?
Zobacz także
 • Od 1966 r. Samotnią zarządzał Waldemar Siemaszko, a pod jego panowaniem rozkwitła ona i była jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w Polsce. Kilkanaście lat temu, po śmierci Siemaszki, nadzór nad schroniskiem przyjęły jego żona Sylwia i córka Magda Walka o schronisko Samotnia ponad politycznymi podziałami
 • Od 1966 r. Samotnią zarządzał Waldemar Siemaszko, a pod jego panowaniem rozkwitła ona i była jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w Polsce. Kilkanaście lat temu, po śmierci Siemaszki, nadzór nad schroniskiem przyjęły jego żona Sylwia i córka Magda Marszałek: schronisko Samotnia powinno być schroniskiem
 • Widok na Samotnię. Od niemal pół wieku to schronisko nad Małym Stawem prowadzi rodzina Siemaszków Himalaiści i politycy chcą ocalić klimat Samotni
Komentarze (29)
Stop komercji w górach. 10 tys. osób broni karkonoskiej Samotni
Zaloguj się
 • bartsz

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba PTTK dla wyjasnienie organizacja pożytku publicznego z wieloletnią spuścizną sie lekko zagubiła czas już wymienic wiec zarzad główny a mówię to jako wieloletni członek. Nie po to budowano za pieniądze członków schroniska aby je teraz przekazywać komukowliek - cechą schroniska jest bycie schroniskiem to nie hotel nie restauracja
  Skor sie nie finasuje to są składki członkowskie itd ale chyba jednak sie finasuje skoro najemca chce je wziąc tylko kasy dla społeczki z tego nie bedzie i za to ze wydzielono en majatek do spółki ktoś powinien pojśc sziedzieć bo to jest działanośc na szkodę organizacji a wiec podmiotu do obrony interesów którego zarząd zobowiazny jest prawnie i za to bierze kasę ale też odpowiada

 • marguy

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego to schronisko nie zostalo zakwalifikowane do dobr kultury i turystyki jako obiekt podlegajacy szczegolnej ochronie?
  W innych krajach robia co moga, zeby zachowac tego rodzaju obiekty, w Polsce wygrywa dusza handlarza.
  Zamiast subwencjonowac chca ograbiac.
  Szkoda i zal, ze do wladzy dorwalo sie pazerne prostactwo, ktoremu mamona przeslania swiat.
  Spuscizna narodowa to nie tylko pomniki i muzea, to takze tego typu obiekty pelne historii i dobrych wspomnien.

  PS. Czy przypadkiem statut PTTK nie zawiera klauzuli mowiacej o tym, ze jest ono organizacja nie majaca charakteru lukratywnego?

 • mille666

  Oceniono 2 razy 0

  Jak to tak? w systemie, gdzie pacjent ma umrzeć, bo brakło kasy, ktoś się sprzeciwia komercjalizacji schroniska? toż pieniąchy są święte w tym systemie - schizofrenia?

 • darek638

  Oceniono 2 razy 2

  Jesteśmy arcymistrzami awanturek. Od 2000 roku do 2011 a mieszkam w Warszawie
  zawsze na minimum tydzień wpadam do Karpacza. Po wszystkich trasach i schroniskach
  mogę chodzić z opaską na oczach. Lubię Region, lubię Karpacz kocham okoliczne trasy.
  Nie rozumiem o co ta awantura? Ktoś ponoć nam chce coś zabrać. Jeśli dotychczasowi
  właściciele nie dają rady utrzymać Schroniska a chcą je kupić to o co właściwie chodzi?
  W sezonie mają ogromny obrót. Tak, że zaprzyjaźniony z rodziną Niemiec prowadzi również
  biznes na zewnątrz. Po sezonie gorzej na dodatek dosłownie 400 metrów dalej 5 minut
  drogi jest kilka razy większe i wygodniejsze schronisko Strzecha Akademicka ale bliskość
  tego schroniska powoduje, że obojętnie kto kupi Samotnię i tak nie będzie mógł wprowadzić
  dyktatu cen jak się chyba niektórzy obawiają?! Prawdą jest, że Samotnia to przyjazne schronisko
  niepobierające opłat za toaletę co jest normą w Domu Śląskim pod Śnieżką i na Śnieżce.
  Myślę, że dużo większą "krzywdę" Karpaczowi zrobił Hotel Gołębiewski. Moloch, gigant
  w środku malowniczej miejscowości. Od momentu jego powstania przestałem tam jeździć.
  Na razie oczywiście. Bo już tęsknię i z pewnością w tym roku po letniej nawałnicy pojadę.

 • philosophe

  Oceniono 14 razy -8

  Zjawisko jest dosyc znane. Pomimo, ze komunizm dawno sie skonczyl, pewna grupa zyciowych nieudacznikow, czesto wykreowanych przez dawny ustroj, uwaza ze kupa i krzykiem obronia prawa gawiedzi do wystepowania przeciw prawom rynku, lub prawom wlasnosci. I czesto znajda sie tacy, ktorzy z populistycznych wzgledow beda chcieli przy tym cos uszczknac. W ten sposob broni sie nieudacznikow, nie chcacych placic czynszow i mieszkac za pol darmo, lub oszolomow, ktorzy chca zagwarantowac sobie prawo do korzystania z cudzego parku. To, ze kogos przedtem zamordowano, czy zrabowano mu jego nieruchomosc, na ktora kiedys pracowalo wiele pokolen, dla tych polglowkow nie ma zadnego znaczenia. Po to, aby mieszkac za poldarmo, glosza oni mity o krwiopijcach kamienicznikach, zapominajac, ze kamienicznik musi miec lokatorow, zeby wyzyl. Takie oszolomy zyskuja czesto wparcie intryganckich dziennikarzy i mediow, ktore z intryg zyja. Ta banda ma taki swoj interes, zeby podupadle schronisko, z wieloosobowymi norami i bez cywilizowanych warunkow sanitarnych nadal istnialo w takiej formie, gdzy wtedy ceny musza byc niskie, a zaden przyzwoity turysta (oprocz wspomnianych oszolomow) nie bedzie tam przebywal. Tak, ze ta banda dalej bedzie mogla we wlasnym smrodku sie nawzajem adorowac i wspominac dawne czasy, w ktorych wladza nalezala do glabow, sprzedawczykow i nieukow..

 • tenare

  Oceniono 16 razy -14

  Wszystkim oburzonym przypominam, że od 1989r. obowiązuje w naszym państwie kapitalizm.
  Czym jest kapitalizm proszę poczytać publikacje Karola Marksa.
  Wtedy nie będzie już żadnej wątpliwości, że Samotnię powinien dzierżawić ten, który wyciśnie z niej jak najwięcej kasy.

 • playingboy

  Oceniono 15 razy -3

  Niech każdy z tutaj słusznie oburzonych wpłaci 10 zł na schronisko. I po kłopocie. Nie będzie komercji w górach.
  Łatwo pisać niech rząd da na schronisko... Rząd nic nie daje. On tylko rozdaje nasze pieniądze....

 • gandan-10

  Oceniono 11 razy -7

  Panie Czerwinski,ten obiekt nie jest walasnoscia polska,tagze Karkonosze,Sudety itd.Jestescie obcy na nie waszej ziemi,czas pomyslec o emigracji,tagze innych smieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje