Trotyl na wraku tupolewa? Dzisiaj prokuratura przedstawi wyniki badań

27.06.2013 10:30
Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r.

Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r. (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Dzisiaj w południe prokuratura wojskowa przedstawi uzyskane od biegłych wyniki analiz próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu.
Konferencja prasowa odbędzie się w jednej z sal Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej. Będzie w niej uczestniczył m.in. szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, płk Ireneusz Szeląg.

W tym tygodniu prokuratura otrzymała sprawozdanie biegłych dotyczące badań próbek z wraku Tu-154M. Wojskowy prokurator wraz z biegłymi i ekspertami na przełomie września i października 2012 r. brał udział w uzupełniających oględzinach wraku, elementów samolotu oraz miejsca i rejonu katastrofy. Zabezpieczono wówczas do specjalistycznych badań laboratoryjnych ponad 250 różnego rodzaju próbek - wymazów, próbek gleby i wycinków materiałów z wraku.

"Rzeczpospolita" o trotylu

Próbki trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Opinia biegłych będzie także oparta na wynikach badań próbek zabezpieczonych z ekshumowanych dotychczas zwłok ofiar katastrofy oraz wnioskach wynikających z oględzin wraku i miejsca tragedii.

Sprawa badania tych próbek stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu. Na początku marca NPW informowała, że na obecnym etapie badań próbek biegli nie stwierdzili śladów materiałów wybuchowych.

Zobacz także
Komentarze (59)
Trotyl na wraku tupolewa? Dzisiaj prokuratura przedstawi wyniki badań
Zaloguj się
 • ubranynaczarno

  Oceniono 1 raz -1

  nie męczcie już ludzi tymi bzdetami do ku..y nędzy!!

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Konferencja prasowa. Za pulpitem 3 prokuratorów wojskowych. Na sali siedmiu odmóżdżonych z aparatami fotograficznymi, niektóre wyposażone w teleobiektywy długości pół metra. Po jaki ch.uj? Nigdy nie znajdę logicznego wytłumaczenia. Pewnie po to żeby sfotografować pitny włos na twarzy.

 • niepominfaktow

  Oceniono 3 razy 3

  Jedna komisja goni drugą a kolejna już pewnie w planach. Ile kasy idzie na to wszystko.Dobrze wiemy, że winę początkową samego pomysłu prywatnej wycieczki ponosi L.K. Za jego pomysłem poszły kolejne dziwadła, które kraj nasz
  zmuszony jest "tolerować"

  Może zacznijmy od początku. Samolot z prywatną wycieczką nie powinien w ogóle wystartować.
  Pomysł pochowania pary na Wawelu to kolejny paradoks.Kto i kiedy zakończy ten banał.
  Na wszystkim co się nadal toczy ktoś zarabia kasę. Pozwolimy na to???

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 2

  Myślę że eksperci doszli do jednego wniosku trotylu nie było bo skąd na pokładzie tutki wybuchły małpki prezydenta nieudacznika,a alkohol dawno wyparował tak jak i z Błasika.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 2

  I to wszytko po to aby przekonać, tych których fakty nie przekonają? Religii nie można pokonać prokuraturą!
  Ile będzie to jeszcze to państwo kosztowało?

 • red-akcja

  Oceniono 2 razy -2

  Żadnego prawdziwego badania katastrofy smoleńskiej nie było. To była zwykła farsa możliwa tylko w bananowym państwie Tuska.
  3 lata po katastrofie podejmuje się najwazniejsze badania?

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 2 razy 2

  jestem daleki od wysnuwania teorii spiskowych. jednak sposób postępowania polskich władz, od samego początki wyjaśniania przyczyn katastrofy, przypomina mi zabawy podwórkowe małych chłopców, na których co chwile ktoś musi krzyczeć, któryś z nich zabiera swoje zabawi i idzie z płaczem do domy, inny spadł z trzepaka, a reszta dłubie brudnymi paluszkami w nosie ... A potem się dziwimy, że różni frustraci wysnuwają kosmiczne teorie z którymi nie wiadomo co zrobić.

 • domatorka41

  Oceniono 2 razy 2

  Przepraszam ale już nie wytrzymuję. Skąd w Polsce tylu idiotów i intelektualnych zer.?. I czy oni koniecznie muszą być posłami?. Quo vadis Polsko?.

 • a4onboost

  Oceniono 3 razy 3

  Ale fajnie ! Macierewicz znowu da do pieca !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje