Likwidacja finansowania partii z budżetu? Projekt PO już gotowy

27.06.2013 09:51
Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Likwidację finansowania partii politycznych z budżetu zakłada przekazany PAP projekt przygotowany przez Platformę Obywatelską. Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że w najbliższych dniach projekt trafi do Sejmu.
"Projekt jest gotowy, zbieramy pod nim podpisy, w najbliższych dniach zostanie złożony w Sejmie" - powiedział Grupiński. Dzisiaj partie finansowane są z budżetu z dwóch źródeł: w ramach subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot za nakłady poniesione na kampanię wyborczą przez te partie, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu i senatu.

Z kolei subwencję (wypłacaną w kwartalnych ratach) otrzymują te partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia i koalicje, które pokonały barierę 6 proc. W 2010 roku subwencja decyzją parlamentu została obniżona o 50 proc. (ze względu na kryzys gospodarczy).

Zmiany od 1 stycznia

Po wejściu w życie nowelizacji partie będą utrzymywać się ze składek i darowizn. Platforma chce, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2014 r.

Projekt PO zmienia ustawę o partiach politycznych oraz kodeks wyborczy. PO wylicza, że likwidacja subwencji budżetowej przyniesie oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie, a likwidacja dotacji spowoduje obniżenie wydatków z budżetu państwa w latach 2014-2019 o około 80 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (62)
Likwidacja finansowania partii z budżetu? Projekt PO już gotowy
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 1 raz 1

  Czy 60 milionów PLN odłożonych na kontach w ciągu ostatnich lat wystarczy, aby wykurzyć finansowo opozycję nie wspominając o mniejszych partiach?

  Otwórzcie oczy, to jest gwóźdź do trumny dla polskiej sceny politycznej.

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 1

  Niech Tusk koniecznie zarządzi dyscyplinę głosowania.
  Dopiero wtedy potwierdzi swą wiarygodność. W przeciwnym razie, będzie jak zawsze: - ściema, działanie pod publikę, pijar, odwrócenie uwagi od garniturów i kiecek żony.

 • occam

  Oceniono 1 raz 1

  No to się dopiero zacznie na dobre lobbing , wpływy i łapownictwo...

  Żeby żuło się lepiej....

 • tennieztej

  Oceniono 3 razy 1

  Ten rudy coraz to innego królika z kapelusza wyciąga. Ja tam wolałbym wydać kasę na ochronę niż na majtki, zegarki, fruwanie samolotem na obiadek w domciu czy tez na opłatę komijazerow w lufciku zwanym państwowa TV.

 • buttdozer

  Oceniono 5 razy 1

  CIekawe że jak trzeba pod publiczkę robić projekt, mający tak naprawdę ratować wizerunek po ujawnieniu wydatków, to ustawa jest w parę dni. Związki partnerskie, kwestia in vitro i wiele innych - jakoś po sześciu latach rządów, efektów brak.

 • polak_ateista

  Oceniono 6 razy 4

  I będzie to tak wyglądać, tylko na większą skalę:

  wyborcza.pl/1,75248,10556667,Miliard_z_norek__czyli_lobbing__przekrety_i_falszerstwa.html
  wiadomo, że wpływ na przedsiębiorców ma partia rządząca, nawet nie tyle w kraju, co w samorządach, a tam przewagę ma PO i PSL. Więc to koalicja rządząca zgarnie kasę z darowizn. I o to loto - uwalić opozycję.

 • puszka-3

  Oceniono 7 razy 3

  To skąd PiS weżmie miliony na ochronę swojego "skarba " Kaczyńskiego?????????????

  Elektorat PiS-u płaci cały czas na grzyba z Torunia,a jeszcze następnych obciążeń finansowych na ochronę prezesa już nie wytrzymają.

 • gringi

  Oceniono 6 razy 0

  Odciac ryje od koryta zobaczymy kto pierwszy zdechnie co mnie obchodzi jakas szara strefa i kto na tych nierobow wylozy kase dzisiej w polsce kazdy kommbinuje jak przezyc do jutra

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 4

  Jak widać po komentarzach większość nie czyta to co piszą inni ani nie zna faktów w tej kwestii otóż pierwsza propozycję likwidacji finansowania partii politycznych wniosła PO, poczytajcie sobie kto był przeciw i dlaczego?
  Ruch Palikota dwukrotnie zgłaszał w 2012 wiosną i jesienią, tez nie uzyskał poparcia, tyle że on robił to bardziej pod kątem jakiegokolwiek sukcesu niż wierzył w sukces, zna zresztą inicjatywy PO dobrze a jako szef komisji Przyjazne Państwo mógłby wiele innych inicjatyw zgłaszać.
  W tym roku SP chciała zaistnieć z tym, że Z. Z. uzależnił to od wpłacenia przez PO na chore dzieci jako wiarygodność, dziwne, że miernota zawsze się posługuje chorymi lub głodnymi dziećmi albo tragedią a nigdy niczego konkretnego nie potrafią zrobic?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje