Amerykański senator ostrzega Ekwador: nie pomagajcie Snowdenowi

27.06.2013 06:20
Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA ostrzegł, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.
- Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie - oświadczył demokratyczny senator z New Jersey Robert Menendez. Wyjaśnił, że może zabiegać o nieprzedłużenie umów handlowych, które zapewniają Ekwadorowi m.in. bezcłowy dostęp do amerykańskiego rynku; oba programy wygasają pod koniec lipca i będą wymagały przedłużenia obowiązywania w Kongresie.

Senator wezwał także Rosję, by nie udzielała Amerykaninowi schronienia i wydała go władzom USA. - Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały - zaznaczył.

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl; obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu.

Ostro o roli mediów w sprawie Snowdena wypowiedział się prezydent Ekwadoru Rafael Correa, któremu dziennik "Washington Post" zarzucił stosowanie podwójnych standardów, polegających na przychylności wobec Snowdena przy jednoczesnym tłumieniu krytyki we własnym kraju. - Udało im się skoncentrować uwagę na Snowdenie i "złych krajach, które go "popierają", doprowadzając do tego, że zapomnieliśmy o wszystkich strasznych rzeczach, wyrządzonych Amerykanom i całemu światu, które on ujawnił - oświadczył Correa.

"Pretekst, by nie reagować na wniosek o areszt"

Władze Ekwadoru zaprzeczyły też oficjalnie doniesieniom, jakoby Snowden otrzymał od tego kraju "dokument uchodźcy", z którym miał opuścić Hongkong; informacje takie przekazał kilka dni wcześniej założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange.

Wczoraj niewymieniona z nazwiska rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości USA poinformowała, że na wniosek Waszyngtonu o aresztowanie Snowdena Hongkong odpowiedział formalną prośbą o doprecyzowanie drugiego imienia Amerykanina. Według rzeczniczki dane Snowdena były powszechnie znane, zatem postępowanie Hongkongu stanowiło "zwyczajny pretekst, by nie zareagować na wniosek o areszt".

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się co się dzieje z Edwardem Snowdenem? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (344)
Zaloguj się
 • monsterfromtheplanetmarzipan

  Oceniono 333 razy 285

  Przecież wiadomo było, że tak będzie - Amerykanie zawsze znajdą sposób, żeby odwrócić kota ogonem. Jak nie zdrada stanu, to gwałt w Szwecji... Oj. Edek, długo o Ty nie pożyjesz w tym Ekwadorze - Twój rząd na pewno wyśle Ci tam gości. Już lepiej zostań u Ruskich na lotnisku.

 • syngefco

  Oceniono 270 razy 220

  " Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie - "

  ... panie senator jameryka nic nie robi bezinteresownie NIC, więc wypchaj się Pan sianem i szantażuj swojego kundla na podwórku !!!!!!!!!!

 • macius261

  Oceniono 189 razy 169

  40 lat temu taka afera spowodowała że prezydent USA zrezygnował ze stanowiska. Obecnie grająna bezczela.

 • tenare

  Oceniono 201 razy 145

  Naziści się odgrażają i skoro srają w gacie z powodu tego Snowdena znaczy, że wszystko co powiedział jest absolutną prawdą. Snowden jest wiarygodny, więc na pewno zaopiekuje się nim Putin.

 • black.flag

  Oceniono 184 razy 132

  Podwójna moralność USA, jak zwykle. Kukliński bohater w USA a w Polsce zdrajca ! Tak powinno być. Róbmy tak jak USA.

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 128 razy 106

  "Przyjmijcie Snowdena a wprowadzimy u was demokrację"
  Koleś zaiste jest bohaterem.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • papaleone

  Oceniono 110 razy 96

  Amerykanie popełnili błąd.
  Powinni poprosić Antoniego o weryfikacje w CIA
  I nie mieli by takich kłopotów.
  Co prawda agentów też nie :)

 • pitercab

  Oceniono 68 razy 56

  O ile USA może Ekwadorowi pogrozić pięścią o tyle Rosjan może co najwyżej w d..pę pocałować.

 • plasterkiewicz

  Oceniono 55 razy 49

  To wstyd, żeby obywatel USA walczący o prawdę i kontrolę społeczeństwa nad władzą musiał szukać schronienia w Rosji. Ironia tego jest nieskończna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje