Amerykański senator ostrzega Ekwador: nie pomagajcie Snowdenowi

27.06.2013 06:20
Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA ostrzegł, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.
- Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie - oświadczył demokratyczny senator z New Jersey Robert Menendez. Wyjaśnił, że może zabiegać o nieprzedłużenie umów handlowych, które zapewniają Ekwadorowi m.in. bezcłowy dostęp do amerykańskiego rynku; oba programy wygasają pod koniec lipca i będą wymagały przedłużenia obowiązywania w Kongresie.

Senator wezwał także Rosję, by nie udzielała Amerykaninowi schronienia i wydała go władzom USA. - Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały - zaznaczył.

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl; obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu.

Ostro o roli mediów w sprawie Snowdena wypowiedział się prezydent Ekwadoru Rafael Correa, któremu dziennik "Washington Post" zarzucił stosowanie podwójnych standardów, polegających na przychylności wobec Snowdena przy jednoczesnym tłumieniu krytyki we własnym kraju. - Udało im się skoncentrować uwagę na Snowdenie i "złych krajach, które go "popierają", doprowadzając do tego, że zapomnieliśmy o wszystkich strasznych rzeczach, wyrządzonych Amerykanom i całemu światu, które on ujawnił - oświadczył Correa.

"Pretekst, by nie reagować na wniosek o areszt"

Władze Ekwadoru zaprzeczyły też oficjalnie doniesieniom, jakoby Snowden otrzymał od tego kraju "dokument uchodźcy", z którym miał opuścić Hongkong; informacje takie przekazał kilka dni wcześniej założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange.

Wczoraj niewymieniona z nazwiska rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości USA poinformowała, że na wniosek Waszyngtonu o aresztowanie Snowdena Hongkong odpowiedział formalną prośbą o doprecyzowanie drugiego imienia Amerykanina. Według rzeczniczki dane Snowdena były powszechnie znane, zatem postępowanie Hongkongu stanowiło "zwyczajny pretekst, by nie zareagować na wniosek o areszt".

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się co się dzieje z Edwardem Snowdenem? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (344)
Amerykański senator ostrzega Ekwador: nie pomagajcie Snowdenowi
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 5 razy 3

  Te debile amerykańskie powinni Pana Snowdena na prezydenta natychmiast wybrać. Nikt się tak im nie przysłużył jak on. Te śmieci wolą go ścigać. Takim głębiom należy jak najszybciej wprowadzić wizy wjazdowe do Polski. Żeby mi się tu jakaś Obama i jego siepacze nie pałętała więcej pod nogami...

 • mieetek

  Oceniono 2 razy 2

  Coś w GW przegapili wiadomości o bezczelnym morderstwie dziennikarza Micheala Hastingsa. Czyżby był gorszy od Politkowskiej?

 • mieetek

  Oceniono 5 razy 3

  Już raz Amerykanie zabili prezydenta Ekwadoru. Nie wątpię, że zrobiliby to znowu. Co najwyżej Michelle powie do Buraka: Tygrysku, byłeś niegrzeczny!

 • klossbruner

  Oceniono 7 razy 5

  usa to nowe imperium zla - chuligani swiatowi - wielki brat bez porownania wiekszy od brata sowietskiego z bardziej rozwinietymi metodami dzialania

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 7

  Satyryczne pisma smieja sie z kwiku USA i daja rade zaoceniznym mocodawcom ze John Kerry powinien zaproponowac Rosji wymiane Edwarda Snowden na Donalda Rumsfeld'a i George W. Bush'a.

 • klan_fan

  Oceniono 5 razy -3

  Amerykanie!
  Wiecie co....macie szczęście, że macie takich polityków , którzy wykazują dbałość o wasze bezpieczeństwo...i ogromny niefart, że jednocześnie potrafią uruchomić wobec waszego kraju negatywne emocje.
  Nadal współczuję wszystkim, których bezpośrednio dotknęły ataki z 11 września. Ale mojego współczucia nie należy mylić z sympatią i uznaniem.

 • topiramax

  Oceniono 10 razy 8

  Patrzcie Państwo jak to się robi. Facet ujawnia bezczelny zamach USA na prawa innych ludzi.
  Co robi USA? Całą uwagę kieruje na jednego faceta i to jego naznacza jako przestępcę. Bezczele.

 • graveheart

  Oceniono 8 razy 6

  Do pana senatora z wolnego państwa.
  Pie...się debilu amerykański.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje