Córka Mandeli: Ojciec w stanie bardzo krytycznym. Zagraniczne media to sępy

27.06.2013 06:10
Nelson Mandela, zdjęcie z kwietnia 2013 r.

Nelson Mandela, zdjęcie z kwietnia 2013 r. (Fot. Uncredited AP)

Mandela jest w stanie krytycznym, ale stabilnym, podaje Reuters. O złym stanie pierwszego czarnego prezydenta RPA informuje także jego najstarsza córka Makaziwe. - Jest w stanie bardzo krytycznym i w każdej chwili wszystko może się zdarzyć - powiedziała. Makaziwe krytykuje też zagraniczne media, nazywając reporterów "sępami", którzy naruszają prywatność rodziny w tym trudnym czasie.
- Mogę jedynie powtórzyć, że ojciec jest w stanie bardzo krytycznym (...) Chcę też podkreślić, że jeden Bóg wie, kiedy nadejdzie ta godzina. Będziemy z tatą, tak długo jak będzie on jeszcze z nami; wciąż otwiera oczy i reaguje na dotyk - powiedziała Makaziwe Mandela w wywiadzie dla radia SAFM.

Córka skrytykowała zagraniczne media, które oczekują pod szpitalem. Dziennikarzy nazwała "sępami".

W związku ze stanem zdrowia Mandeli swoją wizytę w Mozambiku odwołał prezydent RPA Jacob Zuma.

Mandela 8 czerwca trafił do szpitala

Wcześniej pojawiły się informacje od osób z klanu Mandeli, że chory jest podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Nelson Mandela 8 czerwca trafił do szpitala w Pretorii z powodu infekcji płuc. W weekend pojawiły się informacje o pogorszeniu się jego stanu z "poważnego lecz stabilnego" do "krytycznego".

Przed domem Mandeli w Johannesburgu i przed szpitalem ludzie nieprzerwanie zostawiają życzenia powrotu do zdrowia, kwiaty i inne wyrazy poparcia.

Pierwszy czarnoskóry prezydent w RPA

Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem w RPA po wygranej w wyborach w 1994 roku. Podczas pobytu w więzieniach, w których spędził łącznie 27 lat za walkę z dyskryminacją czarnoskórej ludności Afryki Południowej, zaraził się gruźlicą. W 1988 roku spędził z tego powodu sześć tygodni w szpitalu i od tego czasu często zapada na infekcje płuc. 18 lipca Mandela skończy 95 lat.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje