Francuski sąd odrzucił apelację Carlosa-Szakala

26.06.2013 21:47
Carlos Sanchez-Szakal

Carlos Sanchez-Szakal (Fot. Michel Lipchitz AP)

Francuski sąd apelacyjny utrzymał wyrok skazujący na dożywotnie więzienie wenezuelskiego terrorystę Carlosa-Szakala (prawdziwe nazwisko Ilich Ramirez Sanchez), swego czasu jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców.
63-letni dziś Szakal odwołał się od wyroku z grudnia 2011 roku. Został wtedy skazany za przygotowanie czterech zamachów, m.in. na pociągi i stację kolejową w Paryżu, w których na początku lat 80. zginęło 11 osób, a ok. 150 zostało rannych.

Wenezuelski terrorysta po latach poszukiwań został zatrzymany w Sudanie w 1994 r. i wydany Francji. Tam sąd skazał go na dożywocie za zamordowania w czerwcu 1975 r. w Paryżu dwóch francuskich policjantów i ich informatora. W tym samym roku terrorysta zorganizował spektakularny napad na wiedeńską kwaterę główną Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC). Zginęło wówczas trzech ministrów z różnych krajów, a kilkudziesięciu zakładników trafiło do niewoli.

Szakal przypomniał o sobie w 2004 r., gdy w wywiadzie z więziennej celi oświadczył, że "słuszna wojna dopuszcza pozbawienie kogoś życia, jeśli to konieczne". Paryski sąd skazał go za to później na grzywnę 5 tys. euro.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX