W piątek znowu polecą lampiony. To już plaga w Warszawie

Podczas Wianków puszczano także lampiony

Podczas Wianków puszczano także lampiony (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Ratusz chce powiedzieć ?stop? nowej świeckiej tradycji puszczania lampionów. Problem w tym, że do spontanicznych akcji, których uczestnicy skrzykują się w internecie, dołączają organizatorzy imprez pod patronatem miasta
W ostatni weekend zgodnie z prastarą tradycją odbyło się puszczanie wianków. Przy okazji po raz kolejny uaktywnili się zwolennicy nowinek. W niebo znowu poleciały lampiony.

Organizatorzy akcji pod hasłem "Warszawskie grillowanie pod mostem Poniatowskiego" skrzyknęli się na Facebooku. Na tym jednak nie poprzestają. Kolejne "grillowanie" zaplanowali na jutro. O tym, że nie o grillowanie karkówki naprawdę im chodzi, można się przekonać po głównym zdjęciu w profilu akcji. Widać na nim unoszące się w niebo lampiony. W komentarzach fani ich puszczania piszą: "Cooo? Jakie grillowanie? Miały być lampiony!". I puszczają oczko.

W sobotę wielbiciele lampionów próbowali je przemycić na inne imprezy. Tak było na "Wiankach" przygotowanych na Podzamczu przez Stołeczną Estradę. - Byłem na tym festynie. Szacuję, że lampiony wypuściło około stu osób stojących wokół mnie. Nie wierzę, że organizator i ochroniarze nie zorientowali się, że ludzie je wnoszą. Przecież rewidowali paniom torebki - opowiada nasz czytelnik. Stołeczna Estrada napisała na stronie internetowej, że "Wianki nad Wisłą nawiązują do prastarych obrzędów świętojańskich poświęconych żywiołom wody i ognia". Jednak o tym, że będą tam też lampiony, nie wspomniano. - Pojedyncze były puszczane bez naszej wiedzy i akceptacji - zapewnia Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Zauważył, że unosiły się z lewobrzeżnych bulwarów i praskiej strony Wisły. Efekt był taki sam jak w kwietniu, gdy podczas Nocy Lampionów w niebo poleciało parę tysięcy lampionów. I tym razem wiatr przewiał lekkie konstrukcje ponad Wisłą i znów spadły m.in. na zoo. - Było ich znacznie mniej, ale i tak musieliśmy je zbierać z wybiegów. Parę wciąż wisi na drzewie przed moim oknem - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor ogrodu zoologicznego. Jego pracownicy starają się usuwać druciane stelaże, bo zwierzęta mogą się o nie poranić.

Lampioniarze w akcji

Dyrekcja zoo tym razem nie powiadomiła policji. - Skala zjawiska była nieporównywalnie mniejsza, a sprawcy rozproszeni, więc daliśmy sobie spokój - mówi dyrektor Kruszewicz. Lampionów doleciało do zoo mniej, być może dlatego, że sprzedaż wartych parę złotych konstrukcji utrudniała straż miejska. Zatrzymano kilka osób, które handlowały nimi na Podzamczu.

Podczas wiosennej akcji lampiony zamieniły też w śmietnik park Praski. Policja szybko ustaliła dane jej organizatora. Mężczyzna przyznał się do zarzutu "zaśmiecania miejsca dostępnego dla publiczności". Policja skierowała sprawę do sądu. Fanowi lampionów grozi do 500 zł grzywny lub kara nagany.

W kwietniu sprawca zamieszania nie podał danych na Facebooku i nie zgłosił akcji w ratuszu jako imprezy masowej, ale powiadomił Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Prawdopodobnie chciał uniknąć sytuacji sprzed roku, gdy po wypuszczeniu tysięcy lampionów trzeba było na kilkanaście minut wstrzymać ruch na Lotnisku Chopina.

O sobotnim puszczaniu lampionów nikt nie pokwapił się uprzedzić Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. - Dostaliśmy prawie sto różnych zgłoszeń z całego kraju, w tym z Warszawy, ale nie w sprawie puszczania lampionów - informuje Grzegorz Hlebowicz, rzecznik PAŻP.

Wygląda więc na to, że lampioniarze nie tylko nie liczą się już z możliwością kolejnego sparaliżowania ruchu na lotnisku, ale niestraszna im też wizyta na policji i groźba kary. Śmietnik, w który po ich akcjach zamieniają się niektóre miejsca w Warszawie, też im nie przeszkadza.

Za kwietniowe sprzątanie resztek po lampionach z parku Praskiego miasto zapłaciło 5 tys. zł. Ratusz postanowił więc w końcu zareagować. - Puszczanie lampionów to być może malownicze widowisko, ale i niebezpieczne. I nie chodzi tu tylko o zwierzęta w zoo. Lampiony wypuszczane dla uatrakcyjnienia imprezy mogą też w ciepły dzień zaprószyć ogień - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. W związku z powtarzającymi się tego typu akcjami władze miasta zamierzają wystosować oficjalny apel o ich zaprzestanie. - Zakazać sprzedaży lampionów nie możemy, ale chcemy zaapelować o rozwagę i zastanowienie się nad konsekwencjami - mówi Bartosz Milczarczyk. - Wkrótce zrobimy to oficjalnie.

Zobacz także
 • Podczas Wianków puszczano także lampiony Lampiony znowu zasypały zoo. Tym razem są groźniejsze
 • Pokaz pirotechniczny Piski, brawa i euforia. Zobacz pokaz ogni na Wiankach [WIDEO]
 • Będzie sąd za lampiony i zaśmiecenie zoo oraz parku
Komentarze (28)
W piątek znowu polecą lampiony. To już plaga w Warszawie
Zaloguj się
 • anders76

  0

  "Zakazać sprzedaży lampionów nie możemy,"
  Dlaczego nie, jezeli to przedmiot niebezpieczny ?

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 1 raz 1

  „Problem w tym, że do spontanicznych akcji, których uczestnicy skrzykują się w internecie, dołączają organizatorzy imprez pod patronatem miasta”

  1. miasto nie powinno patronować czemukolwiek (bo to bez sensu, idiotyczne i okradanie budżetu, oraz dofinansowaywanie _organizatora_)
  2. skoro organizagator się ogłąsza, to jest kogo do pierda wsadzić i od kogo ściągnąć grzywny.

  99. gdyby prezydentem (miasta, miasta...) był ktoś z jajami, a nie jakaś pipa, to jutro pierdle byłyby pełne bandytów od lampionów...

 • derp972

  0

  Proponuję zamykać w pierdlu, albo do kamieniołomów na 20 lat. I żeby nie było tak hop siup, że coś się robi nie w myśl władzy, to jeszcze żeby płacili za własną odsiadkę. O! To ich na pewno nauczy. Wszyscy przecież dobrze wiedzą, że np. przez pożar zawaliły się trzy budynki WTC (w tym dwa uderzone przez samoloty, a trzeci - WTC7 - tak przy okazji się zawalił). Zabawa z ogniem jest niebezpieczna!

 • ziutekliv21

  Oceniono 2 razy 0

  "Za kwietniowe sprzątanie resztek po lampionach z parku Praskiego miasto zapłaciło 5 tys. zł. "
  Alez to ogromna suma w porownaniu z pieniedzmi wyrzuconymi na budowe stadionu...
  Nie powinno jednak pozwalac na takie igranie z ogniem.

 • pokon

  Oceniono 4 razy 4

  Apeluję do władz miasta o całkowite zakazanie tego rodzaju zabaw z lampionami. Ostatnio taki palący się lampion wylądował na dachu mojego domu( dach kryty gontem papowym). Czy ma dojść do nieszczęścia by ktoś wreszcie zadziałał?!

 • mr_gm

  Oceniono 1 raz 1

  niech każdy puszczacz lamionowy zrobi taki duuuuży i przywiąże się sznurkiem do niego.

 • brajanu

  Oceniono 12 razy 12

  jest na to prosty sposób. policja nazywa to "nielegalne zgromadzenie". wystarczy zgłosić, że cos takiego ma miejsce. można dodac również, że w tym nielegalnym zgromadzeniu uczestnicza kibole (na 100% więcej niż jedna osoba kibicuje jakiejś drużynie), którzy odpalają lampiony.

 • elokfencjah

  Oceniono 29 razy 29

  Skierować tam 300 funkcjonariuszy i mandat za śmiecenie dla każdego kto wypuści lampion! puszczenie lampionu niczym się nie różni od wyrzucenia papierka na chodnik (no może poza dystansem lotu:)). Dla tego powinno być tak samo karane. 10000 lampionów po 500 zł za śmiecenie i jest połowa budżetu obywatelskiego...

 • van_norden

  Oceniono 26 razy 26

  Kodeks wykroczeń Art. 82: "Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar...podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje