Raport: Rośnie konsumpcja dopalaczy i narkotyków dizajnerskich

26.06.2013 20:12
Nielegalne dopalacze

Nielegalne dopalacze (Fot. Kelley McCall AP)

Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w opublikowanym dziś raporcie alarmuje, że na świecie skokowo rośnie konsumpcja dopalaczy i narkotyków dizajnerskich. Spada natomiast spożycie heroiny w Europie, a w USA - kokainy.
Liczba nowych substancji psychoaktywnych (NPS - new psychoactive substances) reklamowanych jako narkotyki dizajnerskie i dopalacze wzrosła o 50 proc. w ciągu mniej niż trzech lat - do 251 do połowy 2012 r.

Według raportu UNODC stwarza to alarmujący problem narkotykowy: "sprzedawane otwarcie, w tym przez internet, NPS, których nie badano pod kątem ich bezpieczeństwa, mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne niż narkotyki tradycyjne". Nazywane "spajsami", "solami kąpielowymi", mogą wywoływać mniemanie, że są substancjami, których użycie niesie z sobą niewielkie ryzyko, podczas gdy skutki uboczne i potencjał uzależniający większości z nich "są w najlepszym razie słabo rozumiane".

Spożycie takich substancji wśród młodzieży w USA wydaje się ponad dwukrotnie bardziej rozpowszechnione niż w Unii Europejskiej. Spośród krajów UE najwyższe spożycie NPS notuje się w Zjednoczonym Królestwie, Polsce i Francji.

NPS wytwarza się, modyfikując nieznacznie strukturę molekularną znanych narkotyków kontrolowanych przez państwowe agencje, tak że otrzymywane dzięki temu nowe środki mają podobne działanie, ale nie podpadają pod krajowe i międzynarodowe zakazy. "Mnożą się one z bezprecedensową szybkością i stwarzają nieprzewidywalne wyzwania dla zdrowia publicznego" - informuje raport, dodając, że międzynarodowy system kontroli narkotyków nie nadąża za tempem rozwoju NPS.

W Polsce w ostatnich latach rośnie konsumpcja narkotyków, a od 2002 r. - środków uspokajających. Spożycie konopi, po początkowym spadku do 2006 r., wzrosło najgwałtowniej, a użycie pochodnych środków pobudzających amfetaminy (ATS) i ecstasy rośnie równomiernie.

26 czerwca jest od 1987 roku Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i Nielegalnemu Handlowi nimi, ustanowionym przez ONZ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (42)
Raport: Rośnie konsumpcja dopalaczy i narkotyków dizajnerskich
Zaloguj się
 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 72 razy 52

  Jak to bywa w artykułach o "narkotykach", trochę faktów i trochę bzdurek.
  Po pierwsze nazwa "sole do kąpieli" nie ma służyć wywoływaniu wrażenia, że to bezpieczny środek. To tylko obejście prawa: "dopalacze" oficjalnie nie służą do spożycia przed ludzi, więc są sprzedawane jako "sole kąpielowe", "nawozy", "środki czyszczące", "przedmioty kolekcjonerskie"...
  Poniekąd raczej zagadkowy "spajs" bierze się z kolei stąd, że najbardziej znany substytut zioła (raczej nieaktywny susz roślinny spryskany syntetycznymi kanabinoidami) nosi nazwę handlową Spice.
  A po drugie coś oczywistego, czego jakoś się nie zauważa. Właśnie - nowe środki psychoaktywne też mają obejść prawo. Substancji o działaniu psychoaktywnym jest mnóstwo, więc na miejsce zakazanego środka wprowadza się coś, czego prawo nie przewidziało i nie zakazuje. Taka ciągła zabawa w kotka i myszkę z ustawodawcą. Tylko niestety cały proceder odbywa się ze szkodą dla konsumentów, bo o ile substancje znane od setek czy kilkudziesięciu lat są dobrze przebadane, stopień szkodliwości ich zastępników pozostaje niewiadomą. A wiele wskazuje, że są to substancje bardziej niebezpieczne od tych lepiej poznanych, ale od dawna nielegalnych...
  To wszystko jest po prostu smutne. I tak nie da się stworzyć czegoś takiego, jak "świat wolny od narkotyków" - czy raczej dałoby się go stworzyć tylko kosztem naprawdę skrajnej inwigilacji, absolutnego totalitaryzmu z cotygodniowym stawianiem się u miejscowego urzędnika antynarkotykowego. Osobiście nie uważam nawet, by taki świat był pożądany - wbrew pozorom większość spożycia "narkotyków" nie powoduje szkód dla konsumentów, zaś legalizacja ułatwiłaby, a nie utrudniła zachowanie nad tym kontroli (ściśle określone dawki, wycofanie z rynku najbardziej szkodliwych środków, brak stygmatyzacji użytkowników ułatwiający szukanie pomocy...). Konkretnie w przypadku psychodelików - świat bez dostępu do takich przeżyć byłby bardzo ponury, a gdyby takie restrykcje były do zastosowania już w czasach naszych praprzodków - to niestety, ale poważnie się obawiam, że nie byłoby teraz czytania takich materiałów w sieci, nie byłoby siedzenia na dziesiątym piętrze z miseczką lodów w ręce, bo nasza cywilizacja mogłaby się rozwinąć zupełnie inaczej...

 • woryprokopa

  Oceniono 2 razy -2

  mafia kwiczy bo nie moze sprzedawać kokainy i heroiini a rodzime dupcajewne buce amfetaminy - patologiczne ścierwo i intelektualne bezrobocie

 • ulebyk

  0

  Nic dziwnego, że rośnie spozycie środków uspokajających. W michnikowo-bolkowym bantustani enie powinno to nikogo dziwić...

 • wqb

  Oceniono 4 razy 4

  w Czechach jakoś nie ma tego problemu . ciekawe dlaczego?

 • bayadera

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe, co za niedouczony kretyn wypocil ten tytul: ani po polsku; ani po angielsku. Powinni go natychmiast wyrzucic z roboty. Na jego miejsce jest duzo wyksztalconych Polakow.

 • w.s3

  Oceniono 4 razy -2

  Jeżeli handel i posiadanie narkotyków będzie zbrodnią przeciwko ludzkości i karane tak jak w Azji karą śmierci, proceder ten będzie marginalny. Zachodnia cywilizacja padnie jak Cesarstwo Rzymskie. Jak widać historia jest nauką zbędną.Tylko patrzeć jak królowa angielska bedzie otwierać obrady parlamentu w czadorze a w kalifacie Paryskim katedrę Notre Mame przerobią na meczet.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 2 razy 2

  "skokowo rośnie konsumpcja dopalaczy i narkotyków dizajnerskich" - dizajnerskie prochy. Ja znowu nie na czasie.

  "Liczba nowych substancji psychoaktywnych (NPS - new psychoactive substances) reklamowanych jako narkotyki dizajnerskie i dopalacze wzrosła o 50 proc. w ciągu mniej niż trzech lat - do 251 do połowy 2012 r." - 251 czego? "Spożycie takich substancji wśród młodzieży w USA wydaje się ponad dwukrotnie bardziej rozpowszechnione niż w Unii Europejskiej."

  "W Polsce w ostatnich latach rośnie konsumpcja narkotyków, a od 2002 r. - środków uspokajających. Spożycie konopi, po początkowym spadku do 2006 r., wzrosło najgwałtowniej, a użycie pochodnych środków pobudzających amfetaminy (ATS) i ecstasy rośnie równomiernie"

  Autor njusa też na dopalaczach? Trzeba wczuć się w rolę, rozumiem.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 2 razy 0

  Clinton w ostatnim dniu swojego urzedowania wbrew opini prawnikow uwalnia zydowskiego bandyte podatkowego ktory okradl panstwo na kilkadziesiat milionow dolarow.

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,14174500,Zmarl_znany_multimilioner_i_oszust_Marc_Rich.html#BoxBizTxt
  100tys ofiar powstania terrorystycznego sponsorowanego przez USA i kraje EU w Syrii

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,14170395,Tragiczny_bilans_wojny_w_Syrii__Ponad_100_tys__zabitych_.html
  USA: Małżeństwa homoseksualne zrównane z tradycyjnymi

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,14174160,USA__Malzenstwa_homoseksualne_zrownane_z_tradycyjnymi.html
  Banksterzy terroryzuja spolecznstwo i w takt faszystowskiego hymnu i skutecznie domagaja sie kwot z doopy

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,14171757,Wyciekly_nagrania_bankowcow__Kwota_na_ratowanie_AIB.html#BoxBizTxt
  Zona polskiego ministra spraw zagranicznych dziwi sie dlaczego my sie dziwimy ze Polski rzad pozwala podsluchiwac i inwigilowac swoich obywateli przez obce panstwo.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14099754,Applebaum_o_PRISM__Naprawde__bardzo_staram_sie_zrozumiec_.html#TRrelSST
  I jak tu nie brac ?

 • queserasera

  Oceniono 9 razy 7

  W walkę z narkotykami idą dziesiątki i setki miliardów w całym świecie a biorących przybywa. Ludzkość nie zna bardziej kontr produktywnej działalności niż zwalczanie zażywania środków halucynogennych.
  Ale jak spytacie czy należy dalej uniemożliwiać dostępu do dragów, to 9 na 10 powie że tak, bo ludzie to porażający idioci
  Można by konsumpcję narkotyków uregulować, zarobić na ich dystrybucji i jeszcze zaoszczędzić na tabunach policjantów,, ale kartele i gangsterzy do tego nie dopuszcza działając nawet poprzez Kościół

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje