Snowden ma plan B. Na wypadek śmierci zostaną ujawnione tajemnice CIA

26.06.2013 18:31
Edward Snowden nie wsiadł na pokład samolotu z Moskwy do Hawany

Edward Snowden nie wsiadł na pokład samolotu z Moskwy do Hawany (Fot. BOBBY YIP REUTERS)

Najbardziej poszukiwany obywatel USA Edward Snowden zrobił kopie skradzionych CIA tajnych dokumentów i przekazał je kilku zaufanym osobom. Jeśli coś mu się stanie, informacje mają być odszyfrowane i upublicznione.
Snowden podjął ekstremalne środki ostrożności, podaje "The Daily Best". Były analityk CIA chciał mieć pewność, że jeśli coś mu się stanie, pliki, które wykradł, zostaną upublicznione. Osoby, które są w posiadaniu tajnych dokumentów, na razie nie mają dostępu do ich treści, ponieważ pliki są zaszyfrowane. Wszystko zaaranżowane jest w taki sposób, by osoby, które mają dokumenty Snowdena, dostały hasło, jeśli temu coś się stanie.

"Prawda wyszła na jaw"

Fakt, że Snowden przekazał cyfrowe kopie dokumentów - do których miał dostęp, pracując w NSA(Agencja Bezpieczeństwa Narodowego)- stanowi nowe wyzwanie dla amerykańskiego wywiadu.

Już 18 czerwca Snowden w rozmowie z "Guardianem" mówił: - Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że rząd USA nie uciszy całej afery, nawet jeśli zostanę uwięziony lub zabity. Prawda wyszła na jaw i nikt nie może tego zatrzymać - powiedział Snowden.

Wczoraj Biały Dom wezwał Rosję do bezzwłocznego wydania władzom USA byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena. Jak podkreślono, choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, to istnieje "wyraźna podstawa prawna" do wydania Amerykanina - status dokumentów podróżnych Snowdena i ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.

Snowden utknął w strefie tranzytowej

- Dlatego też prosimy rosyjski rząd o podjęcie kroków w celu bezzwłocznego wydania Snowdena - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Caitlin Hayden. Powołała się na "silną współpracę w dziedzinie egzekwowania prawa, zwłaszcza od czasu zamachu w czasie maratonu w Bostonie".

Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył wcześniej, że Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym. Dodał, że Rosja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów.

Co ujawnił Snowden?

Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot. Media rosyjskie podawały w niedzielę, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas.

Waszyngton zarzuca Snowdenowi przekazanie tajnych informacji. Amerykanin po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in.: Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się co się dzieje z Edwardem Snowdenem? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (113)
Zaloguj się
 • mate29

  Oceniono 343 razy 271

  Rosja powinna udzielić azylu panu Snowdenowi
  Podobnie robi przecież USA udzielając azylu zdrajcom Rosji.
  Wielka Brytania udzieliła azylu nawet terrorystom czeczeńskim

 • blski

  Oceniono 188 razy 152

  No i USA ma klopot.
  Nie wiadomo jakich ludzi zatrudniac w "sluzbach", nie baredzo wiadomo jak ich kontrolowac. Jezeli wiedza zbyt duzo, to staja sie niebezpieczni, jezeli wiedza niewiele to nie beda mogli prowadzic analiz.
  To miedzy innymi bylo przyczyna niesprawnosci systemu ZSRR i innych Demoludow. W tych krajach b. chetnie zatrtudniano takich ktorzy mieli zafajdana przeszlosc - tych zawsze ma sie w reku i latwo ich zdyskredytowac.
  Ideowcy sa niebezpieczni, bo kazdy z nich ma swoja wlasna koncepcje jak wcielac idee w zycie, pragmatycy sa latwi do przekupienia.
  Ten mlody czlowiek byl pewnie ideowcem i przestal wierzyc w powszechnie trabione przez propagande amerykanskie "wolnosci".

 • 104i9

  Oceniono 152 razy 130

  Źródło: 123rf.com

  "Pojawiają się kolejne rewelacje ze strony byłego agenta CIA i NSA, Edwarda Snowdena. Okazuje się, że podsłuchuje nie tylko USA, ale również Wielka Brytania. Według niego brytyjski wywiad ciągle analizuje ogromne ilości informacji z transatlantyckich kabli światłowodowych.

  O całej sprawie pisze dziennik The Guardian. Według informacji gazety Brytyjczycy są ciągle podłączeni do 200 kabli światłowodowych zlokalizowanych u ich brzegów Atlantyku. Są w stanie podsłuchiwać 46 z nich jednocześnie zbierając dane w postaci 600 milionów zdarzeń komunikacyjnych dziennie. Brytyjczycy dzielą się tymi informacjami z amerykańską NSA.

  Zareagowali już Niemcy. Minister sprawiedliwości Sabine Leytesser-Sharrenberger powiedziała, że brytyjska siatka szpiegowska, która ma wgląd na całą Europę, to katastrofa. Domaga się ona natychmiastowego wyjaśnienia sytuacji i porównuje ją do hollywoodzkiego filmu grozy. Niemcy zaprotestowały nie zgadzając się na to, aby brytyjskie służby specjalne, śledziły i przechowywały ogromne ilości informacji na temat użytkowników Internetu. Mówimy o rozmowach telefonicznych, korespondencji e-mail, zapisach w internetowych blogach i innych danych przesyłanych przez światłowód. Nie słychać aby protestował polski rząd, ale pewnie również korzysta z tych danych, co tłumaczyłoby milczenie."

 • bezebubol

  Oceniono 99 razy 85

  ten kwiatek na koniec artykułu jest najlepszy : "Chcesz na bieżąco dowiadywać się co się dzieje z Edwardem Snowdenem? Masz telefon z Androidem?" he he he,to tak a propos szpiegowania i infiltracji naszych komputerów przez agencje wywiadowcze? a na poważnie to brawa dla takich ludzi jak on i Assange ,którzy ryzykując życie pokazują światu ciemne interesy systemu Zła.

 • roar

  Oceniono 81 razy 63

  No okay, tylko teraz zamiast wywiadu USA będą na niego polowali ludzie, którzy chętnie zobaczyliby te informacje upublicznione. Tak źle, tak niedobrze.

 • stasiuxx

  Oceniono 84 razy 60

  Wolnosc.....a tu zderzenie z systemem.Facet nie wytrzymal cisnienia i ma racje.Qu... przyjda po ciebie i wyprowadza jak swinie na rzez i to jest tez polska rzeczywistosc.Orwell1984

 • bardzouparty

  Oceniono 46 razy 36

  Edward Snowden powinien u mnie zdeponować i pliki i szyfry i hasła.
  Mnie nikt nie zna- ani policja, ani mossad.
  U mnie cały materiał byłby bezpieczny.
  Szkoda.

 • blogfiles

  Oceniono 147 razy 27

  "Sąd Najwyższy USA zrównał w prawach małżeństwa homoseksualne z małżeństwami tradycyjnymi, czyli osób płci przeciwnej." - mi to rybka, ale jak pomyślę o d***ścisku jaki przeżywają czytając to "patriotyczno-konserwatywni" to od razu mi raźniej.

 • adamtko

  Oceniono 38 razy 24

  Gdyby zastosować logikę z filmów o Bondzie, to Rosjanie powinni zniknąć Dunbara, tfu, Snowdena - wtedy kolejne syfy CIA i podobnych wypłyną. Z kolei USAci powinni szybko przeanalizować znajomych i zaprosić ich na wyjątkowe wczasy w tropikalnym Guantanamo.

  Ani S. ani jego znajomi tak czy siak już wygodnie nie pożyją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje