Jest śledztwo ws. oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego

26.06.2013 12:30
Jarosław Kaczyński, Adam Hofman

Jarosław Kaczyński, Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieujawnienia w oświadczeniach majątkowych Jarosława Kaczyńskiego ponad 400 tys. zł darowizny od klubu parlamentarnego PiS na koszty adwokackie.
Śledztwo dotyczy zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych posła z lat 2010-2013. Prokurator poinformowała, że w toku śledztwa na pewno będzie przesłuchany skarbnik PiS. Dodała, że prokuratura dysponuje już poświadczonymi za zgodność oświadczeniami majątkowymi Kaczyńskiego.

"Czekamy na wyniki postępowania"

Od końca maja prokuratura prowadziła postępowanie sprawdzające, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie z zawiadomienia posła Cezarego Tomczyka (PO). Prokuratura zwróciła się m.in. do urzędu skarbowego z pytaniem, czy oświadczenie majątkowe Kaczyńskiego było sprawdzane. Urząd skarbowy odpowiedział, że takie postępowanie będzie teraz wszczęte. - Czekamy na wyniki tego postępowania - mówi prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podstawą śledztwa jest art. 233 kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności dla tego, kto "składając zeznanie, mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu, prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę".

Doniesienie PiS

Tomczyk powołał się na doniesienia medialne, według których Kaczyński miał otrzymać od klubu PiS 300 tys. zł, które zapłacił adwokatowi Rafałowi Rogalskiemu za reprezentowanie go w sprawach związanych z katastrofą smoleńską. Kolejne 100 tys. zł PiS miało przekazać kancelarii prawnej z Pomorza, która reprezentowała Kaczyńskiego w prywatnych procesach o naruszenie dóbr osobistych z Januszem Kaczmarkiem, Romanem Giertychem i Januszem Palikotem. Według posła oba przysporzenia majątkowe Kaczyński winien był wpisać do oświadczenia majątkowego lub rejestru korzyści, które składał jako poseł.

Do prokuratury wpłynęło też doniesienie PiS o możliwości popełnienia przez Tomczyka przestępstwa fałszywego oskarżenia wobec Kaczyńskiego. Poseł Marcin Mastalerek (PiS) mówił, że Tomczyk złożył doniesienie do prokuratury, pomimo wcześniejszych merytorycznych wyjaśnień ze strony PiS w tej sprawie. Dodał, że art. 234 kk mówi, że kto fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie czynów zabronionych, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. - Nadal prowadzone jest postępowanie sprawdzające w tej sprawie - podała Calów-Jaszewska.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o śledztwie ws. oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (514)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 609 razy 495

  A myślał że jak schowa się za szyldem PiS to jest nietykalny taka mała święta kaczka

 • yani-51

  Oceniono 480 razy 406

  Zaraz bedzie krzyk ze to "atak" p o l i t y c z n y.......bo slupki wzrosly..;-)))))

 • mederes

  Oceniono 411 razy 351

  PIS będzie udowadniać że nie ujawnienie darowizny - to prawe i sprawiedliwe.

 • krzywelustro

  Oceniono 327 razy 287

  Podważać uczciwość tak wielkiego Męża jak Jarosław Zbawiciel to nikczemność! Nie ma w historii nikogo innego, kto tak wiele zrobił dla Polski. Nie pamiętacie już, kto skakał przez stoczniowy płot w 1980 roku? Kto wtedy spał na styropianie? Kto był przez całe dziesięciolecia więziony i internowany przez komunistów, że aż nie miał kiedy żony poszukać? Kto własnoręcznie obalił komunizm, mianował Wojtyłę Papieżem, zdobył wszystkie bramki na Mundialu w 1974 roku, wygrał bitwę pod Grunwaldem, a nawet ukradł dla Polski Księżyc? Kto wynalazł grilla? Kto nawet pod groźbą ośmieszenia nie dał sobie wmówić, że białe jest białe, a czarne – czarne? Kto umarł na krzyżu dla naszego zbawienia? No kto??? Przecież to oczywista oczywistość!

 • wmc-33

  Oceniono 281 razy 261

  Czas przeciąć ten chory, korupcyjny układ. Jeśli państwo ściga kioskarkę, która nie wystawiła paragonu na gumę do żucia, to nie może patrzeć przez palce na doktora nauk prawnych, który "zapomniał", że od darowizny płaci się podatek. Jestem pewien, że Jarosław Kaczyński z zadowoleniem przyjmie decyzję prokuratury jako dowód, że nikt w Polsce nie może stać ponad prawem i sprawiedliwością.

 • przytomny2

  Oceniono 137 razy 101

  Dobrze i dyplomatycznie powiedziane ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje