Prezydent zawetował ustawę, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Piotr Michalski / Agencja Gazeta)

- To projekt niewykonalny, przejaw skrajnej nieodpowiedzialności. Ustawę wetuję jako niezdolną do wejścia w życie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Sam proponuje rozwiązanie, które jego zdaniem przywróci część sądów rejonowych jako sądy odrębne.
- Szacunek dla obywateli i ich projektów nie polega na tym, że się ukrywa ich mankamenty, ale poprawia błędy. Gdybym podpisał tę ustawę, żaden sąd nie zostałby przywrócony do egzystencji na poprzednich zasadach - tłumaczył prezydent. Uzasadnił, że ustawa - już na etapie projektu - miała wadę wewnętrzną i sprzeczności, które ją dyskwalifikują, jako skuteczne narzędzie przywrócenie choćby jednego sądu rejonowego. Ocenił też, że błędem strony rządowej był brak uzgodnień wewnątrz koalicji w sprawie zmian w ustroju sądów oraz brak konsultacji z reprezentacją sądownictwa polskiego.

Bronisław Komorowski chce wprowadzić nowelizację w ustawie o sądach powszechnych. Pojawią się w niej dwa kryteria obiektywne, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie części sądów rejonowych. Pierwsze to liczba mieszkańców przypadających na jeden sąd - 60 tys. - oraz ilość spraw, która jest w nich rozpatrywana - minimum to 7 tys. w wydziałach głównych.

- Te kryteria mogłyby oznaczać decyzję ministra sprawiedliwości o przywróceniu części sądów. Mogłyby, ale nie musiały. Zaznaczam jednak, że ogromna część sądów rejonowych powinna nadal istnieć - wyjaśniał Komorowski.

Ustawa o okręgach sądowych [zgłoszona jako projekt obywatelski - przyp. red.], którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Sejm uchwalił ją w pierwszej połowie maja, głosowały wtedy za nią wszystkie kluby poza PO. Miała na celu przywrócenie stanu sprzed reformy sądów rejonowych dokonanej przez Jarosława Gowina i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu sprawiedliwości.

Chcesz być zawsze na bieżąco i śledzić nasze relacje na żywo w swoim telefonie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na telefony z Androidem! Najważniejsze newsy codziennie, na żywo.

Zobacz także
 • Bronisław Komorowski Komorowski: Wciąganie radykalnych kiboli do polityki to niebezpieczna zabawa
Komentarze (59)
Prezydent zawetował ustawę, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych
Zaloguj się
 • nedlog123

  Oceniono 1 raz -1

  Mam prośbę do sfrustrowanych życiowo PiSdzielców. Idźcie sobie komentować spowrotem na wp czy interię. Od czytania komentarzy co poniektórych niełdaczników aż się mdło robi, bo są nudne, w kółko takie same i widać po nich, że autor nic nie miał na myśli, bo jest za głupi aby coś mieć, tylko klepie frazesy w stylu Tusk to ubek albo Komoruski liżę dupę Putinowi. Idźcie się dowartościować jakoś. Kiedyś gazeta to była w miarę fajna strona z wiadomościami a teraz robi się tu takie samo szambo jak u konkurencji.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  200 mln zl rocznie by hrabia katolik
  od czasu do czasu zaistniał w mediach lub
  spal na zebraniu (patrz zdjęcie)
  to duże marnotrawstwo w czasie gdy co trzecie katolickie dziecko w katolickiej III RP jest niedożywione

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 7

  Prezydent antyspołeczny, ale daniele w Żywcu mają się dobrze i nawet coś o potomstwie mówią w wielkim "bulu".

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 5 razy 5

  @a.k.traper
  A Ty się po '89 roku obudziłeś - nieświadomy tego, jak chodzą demokracje, które ludowe nie są i nigdy nie były. Demokracja to glejt na rąbanie w bambuko nas, szarych. Ludowa czy kapitalistyczna. Szewców jest mało, bo masz nowe buty kupić, a nie stare łatać.

  "W 1989 myśleliśmy o państwie prawym i samorządnym" - no przecież masz państwo prawe i samorządne. Samo się prawi i samo się rządzi. Chcieliście, to macie. Mi tam w '89 nie latało prawo i samorządność po głowie, a to, że trzeba opłacić rachunki i jeść. Do tych wzniosłych haseł to miałem książki, czego tym biednym sierotom po 'grubej kresce' brakuje.

 • jg-k

  Oceniono 5 razy 5

  Za takie coś jak polegnie PO to i polegnie strażnik ż......la.

 • ed-59

  Oceniono 5 razy 3

  Hrabia Komorowski wetuję incjatywę społeczną obywateli w obronie sądów podlizując się Tuskowi.A nie zawetuje oszukańczego i złodziejskiego konkordatu który robi z Polski kondominium Watykanu.A z polaków robi niewolników którzy muszą pracować za grosze na wysokie premie nagrody i dawać pieniądze na budowę kościołów..Tusk z Komorowskim zrobili z Polski prywatny folwark a z Polaków niewolników we własnym kraju którzy pracują za grosze na umowach śmieciowych

 • falco2009

  Oceniono 6 razy -6

  Wyrazy uznania za odwagę przeciwstawienia się psl-owskiej hołocie i sędziowskiej sitwie

 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy -5

  Nie udało się Buremu utrzymać POWIATOWEGO ELDORADO-swój policjant,swój prokurator
  swój sędzia. Trochę świeżego powietrza nawet na wsi potrzeba.
  Brawo Prezydent.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje