Prezydent zawetował ustawę, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych

26.06.2013 12:07
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Piotr Michalski / Agencja Gazeta)

- To projekt niewykonalny, przejaw skrajnej nieodpowiedzialności. Ustawę wetuję jako niezdolną do wejścia w życie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Sam proponuje rozwiązanie, które jego zdaniem przywróci część sądów rejonowych jako sądy odrębne.
- Szacunek dla obywateli i ich projektów nie polega na tym, że się ukrywa ich mankamenty, ale poprawia błędy. Gdybym podpisał tę ustawę, żaden sąd nie zostałby przywrócony do egzystencji na poprzednich zasadach - tłumaczył prezydent. Uzasadnił, że ustawa - już na etapie projektu - miała wadę wewnętrzną i sprzeczności, które ją dyskwalifikują, jako skuteczne narzędzie przywrócenie choćby jednego sądu rejonowego. Ocenił też, że błędem strony rządowej był brak uzgodnień wewnątrz koalicji w sprawie zmian w ustroju sądów oraz brak konsultacji z reprezentacją sądownictwa polskiego.

Bronisław Komorowski chce wprowadzić nowelizację w ustawie o sądach powszechnych. Pojawią się w niej dwa kryteria obiektywne, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie części sądów rejonowych. Pierwsze to liczba mieszkańców przypadających na jeden sąd - 60 tys. - oraz ilość spraw, która jest w nich rozpatrywana - minimum to 7 tys. w wydziałach głównych.

- Te kryteria mogłyby oznaczać decyzję ministra sprawiedliwości o przywróceniu części sądów. Mogłyby, ale nie musiały. Zaznaczam jednak, że ogromna część sądów rejonowych powinna nadal istnieć - wyjaśniał Komorowski.

Ustawa o okręgach sądowych [zgłoszona jako projekt obywatelski - przyp. red.], którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Sejm uchwalił ją w pierwszej połowie maja, głosowały wtedy za nią wszystkie kluby poza PO. Miała na celu przywrócenie stanu sprzed reformy sądów rejonowych dokonanej przez Jarosława Gowina i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu sprawiedliwości.

Chcesz być zawsze na bieżąco i śledzić nasze relacje na żywo w swoim telefonie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na telefony z Androidem! Najważniejsze newsy codziennie, na żywo.

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 113 razy 71

  Wiec paru sedziow i prokuratorow straci w powiatach stolki,i
  oszczedzi sie na utrzymaniu tych malych sadow

 • lakman

  Oceniono 97 razy 55

  Brawo Panie Prezydencie. Nie dał się Pan (P)owiatowej (S)itwie (L)udowej.

 • sqlwysyn

  Oceniono 52 razy 36

  Jak widać instytucja prezydenta i jego prawo weta jest nadal niezbędne.
  Niejeden debilizm jest w stanie przejść całą drogę legislacyjną w parlamencie i tylko prezydent jest w stanie go ubić ...

 • szalony_wariat

  Oceniono 44 razy 26

  prezydent robi to co prezydent ma robić?! ja się jeszcze może lepiej zdrzemnę...

 • doktor104

  Oceniono 55 razy 17

  Sędzia i prokurator to najgłupsi bądź najbardziej leniwi prawnicy.
  Jeżeli ktoś ma jakiś problem prawny do załatwienia to adwokata, radcę prawnego czy notariusza może sobie wybrać i dureń lub leń w tych zawodach nie utrzyma się.
  Sędzia czy prokurator są przydzielani "z urzędu" więc dureń czy leń w todze może świetnie egzystować a od odpowiedzialności chroni go immunitet.
  Skutki tego widać na każdym kroku np prokurator akceptujący swastykę, sędzia skazujący na 4 lata bezwzględnego więzienia niepełnosprawnego intelektualnie za kradzież roweru i wiele podobnych przypadków.

 • wmc-33

  Oceniono 44 razy 16

  Ładnie z tego wybrnął.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 7

  Prezydent antyspołeczny, ale daniele w Żywcu mają się dobrze i nawet coś o potomstwie mówią w wielkim "bulu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje