Polak Niemcowi... zięciem. Nasi sąsiedzi wolą nas od Rosjan [RAPORT]

26.06.2013 07:00
Polityczna przyjaźń polsko-niemiecka: Donald Tusk i Angela Merkel

Polityczna przyjaźń polsko-niemiecka: Donald Tusk i Angela Merkel (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Niemcy postrzegają Polaków korzystniej niż Rosjan. Według raportu Fundacji Bertelsmanna i Instytutu Spraw Publicznych dawny stereotyp Polaka-złodzieja wciąż istnieje, ale tylko u ok. 15 proc. Niemców. Polak jest akceptowany - jako kolega, sąsiad, szef, przyjaciel, a nawet... zięć. Do tego jest - wbrew stereotypowi zacofanego bałaganiarza - przyjazny, pilny i przedsiębiorczy.
Zgodnie z raportem Bertelsmanna i ISP tylko 47 proc. Niemców ocenia pozytywnie stosunki niemiecko-rosyjskie, zaś aż 70 proc. chwali relacje polsko-niemieckie. To wzrost o 24 pkt proc. od 2008 r., kiedy tylko 46 proc. Niemców oceniało pozytywnie relacje między Warszawą a Berlinem.

W życiu społecznym akceptacja Polaków w Niemczech wyraźnie wzrosła. 79 proc. Niemców skłonnych byłoby zaakceptować Polaka jako kolegę w pracy (Rosjanina 65 proc.), 77 proc. jako sąsiada (Rosjanina 60 proc.), 62 proc. jako obywatela swojego kraju (Rosjanina 47 proc.), 57 proc. jako przyjaciela (41 proc.), 53 proc. jako szefa (38 proc.) a 49 proc. jako zięcia (Rosjanina w tej roli akceptuje 33 proc.).

Z raportu wynika, że Niemcy traktują Polskę jak ważnego partnera. 59 proc. ankietowanych uważa, że Berlin powinien w kontaktach z Warszawą zabiegać o kooperację i kompromisy; 32 proc. opowiada się za forsowaniem własnych narodowych interesów. W stosunkach z Rosją 48 proc. stawia na kooperację, natomiast aż 43 proc. na realizację przez Niemcy własnych interesów.

Padł mit "polnische Wirtschaft"? Polak jest przedsiębiorczy i nowoczesny

Jak nas widzą mieszkańcy RFN? Postrzegają Polaka jako osobę religijną (75 proc.), przyjazną (59 proc.), przedsiębiorczą (48 proc.), pilną (43 proc.), tolerancyjną (36 proc.) i nowoczesną (34 proc.). W kategoriach "przyjazny" (+33 proc.) i przedsiębiorczy (+15 proc.) wzrost pozytywnych opinii jest wręcz skokowy.

Mniej Niemców ocenia też Polaków jako zacofanych, źle zorganizowanych, nieodpowiedzialnych i nietolerancyjnych. Twórcy raportu widzą w tych wynikach skutek gospodarczych sukcesów Polski.

Ale ulubieńcami sąsiadów zza Odry też nie jesteśmy. W rankingu narodów, które cieszą się wśród Niemców sympatią, zarówno Polacy jak i Rosjanie znacznie ustępują mieszkańcom krajów zachodnich. Sympatię dla Holendrów deklaruje 55 proc. Niemców; Francuzów lubi 50 proc., a Brytyjczyków 37 proc. Polaków uznało za sympatycznych 28 proc. Niemców, co stawia Polskę przed Rosjanami (15 proc.) ale za Grecją (34 proc.).

Z czym złym wciąż kojarzy się Niemcowi Polak?

Ale stereotypy o Polakach wciąż mają się w Niemczech dobrze. Siedmiu procentom badanych Polska kojarzy się z kradzieżami samochodów, pięciu procentom z kradzieżami, a 2,5 proc. z przestępczością. 2 proc. ankietowanych widzi w Polakach dobrych sportowców, 1 proc. dobrych pracowników. Polskę jako kraj gospodarczego wzrostu wymieniło 0,5 proc. uczestników sondażu. 3 proc. wskazało na przyjaznych ludzi w Polsce, 1 proc. na polską gościnność.

Rosja kojarzy się Niemcom głównie z wódką (12 proc.), piciem alkoholu (4 proc.), korupcją (4 proc.), przestępczością (1,5 proc.) i mafią (1 proc.). 5 proc. wymieniło Putina, 3 proc. dyktaturę, 2 proc. ucisk (społeczeństwa przez władze).

Komentując wyniki, ekspert do spraw Europy Wschodniej Fundacji Bertelsmanna, Cornelius Ochmann, zwrócił uwagę, że niemieckie uprzedzenia w stosunku do Polaków mają 250-letnią tradycję i są głęboko zakorzenione, a antypolska propaganda była do niedawna bardzo rozpowszechniona. Dlatego jego zdaniem walka z nimi wymaga czasu.

Ochmann przypomniał o powielanym od lat 90. przez zachodnioniemieckie media stereotypie Polaka jako złodzieja samochodów. Agnieszka Łada z ISP zwróciła uwagę na jej zdaniem niepokojące zjawisko braku wiedzy o Polsce wśród młodych Niemców i istnieniu w tej grupie wiekowej silnych antypolskich uprzedzeń.

W byłej NRD nas - o dziwo - lubią

Fundacja Bertelsmanna i ISP podkreślają, że oceny Polaków są zdecydowanie bardziej pozytywne we wschodnich landach Niemiec niż na zachodzie kraju. Tłumaczą to częstszymi kontaktami międzyludzkimi na polsko-niemieckim pograniczu. Dotychczas przyjmowano, że mieszkańcy byłej NRD, poddani przez dziesięciolecia antypolskiej propagandzie wschodnioniemieckich władz, są gorzej nastawieni do Polaków niż mieszkańcy Zachodnich Niemiec.

Raport opiera się na sondażu przeprowadzonym na początku marca przez instytut TNS EMNID na reprezentatywnej grupie 1045 osób powyżej 14. roku życia. Raport ISP i Fundacji Bertelsmanna zostanie zaprezentowany 26 czerwca w Warszawie.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co dzieje się w Niemczech? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (227)
Polak Niemcowi... zięciem. Nasi sąsiedzi wolą nas od Rosjan [RAPORT]
Zaloguj się
 • politologist

  0

  Ja też wolę nas od Rosjan! Pszypadeg? Nie sondzem!

 • antydurniom

  Oceniono 1 raz 1

  to jest gouwno prawda !!!

 • 1neo1

  Oceniono 3 razy 1

  Stosunki miedzy Polakami a Niemcami poprawią sie tylko wtedy kiedy Niemcy bedą traktowali Polaków tak samo jak my traktujemy ich.

  Doskonałym tego przykładem jest asymetria która panuje w jaki sposób traktuje sie mniejszość niemiecką w Polsce a w jaki sposób traktuje sie 2 milionową społeczność Polaków w Niemczech.

  Mniejszość niemiecka w Polsce ma zapewnioną edukacje w jezyku niemieckim z pieniędzy polskich podatników podczas gdy Polacy mieszkający w niemeczech, już takiego przywileju nie mają.

  Rezultatem takiej POlityki wasalskiego wobec Niemiec rządu Tuska , są pokolenia Polaków którzy nie wiedzą nic o kraju swojego pochodzenia oraz nie znają jezyka swoich rodziców. Można to nazwać po imieniu: PRZMUSOWA GERMANIZACJA.

  Z Turkami już Niemcy takich numerów nie robią tylko z Polakami - to sie musi zmienić.

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 2

  Niemcy wolą Polaków od Rosjan bo mamy głupszych rządzących pozwalających nas okradać
  Z każdego Euro otrzymanego z UE 80% wraca do Niemiec

  No i Putin to nie Kartofel czy Donald

 • krzyk58

  Oceniono 3 razy 1

  Jak świat swiatem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem.Tak BYŁO,JEST,i BĘDZIE.Zadne "chciejstwa "tzw."europejczyków" tego faktu nie zmienią.

 • lektor_de

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jak Niemcy widzą samych siebie...

 • mason58

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem lekarzem, w Niemczech od 25 lat, pracuje w szpitalu. Na prace, kolegow czy personel oraz pacjetow nie moge powiedziec zlego slowa.
  Sa przyjazni i mili. Mam wielu przyjaciol, ale z czego jestem dumny to to, ze okolo 90 procent pracownikow tego szpitala wybiera mnie jako lekarza gdy musza byc operowani (rowniez czlonkowie ich rodzin), w moim oddziale jest nas 16-tu wiec do wyboru maja wielu.
  Rowniez sasiedzi sa super, jak mam dyzur lub wyjezdzam na urlop sa czujni i pilnuja mojego domu jak swojego.Mam nadzieje ze tak juz pozostanie.Wlasnie zadzwonil telefon i jeden z przyjaciol wrocil z urlopu i zadzwinil ze...w sobote grilujemy.
  Zyczylbym takiego zycia wszystkim. niektorzy Niemcy pozdrawiaja mnie " dzien dobry", wymowa jest czasem smieszna ...ale nie o to chodzi.

 • kor102

  Oceniono 4 razy 2

  Nasi sąsiedzi wolą nas od Rosjan
  -------
  W 1939 też najpierw przyszli do nas, oni naprawdę muszą nas bardzo lubić.

 • krawat23

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie wiec dla Rosjan wyniki wcale nie kompromitujące, a nawet biorąc pod uwagę zaszłości historyczne (nikt nie lubi dostawać w dupę) oraz fakt, że statystyczny Niemiec znacznie rzadziej spotyka Rosjanina niż Polaka - wręcz zadziwiający. Ogólnie refleksję mam taką- jeśli będziemy się często spotykali, robili interesy i poznawali swoje kultury to wszystkie narody Europy (a później świata) będą się lubić i szanować (oprócz oczywiście oddzielnych chamów i prostaków, którzy są w każdym narodzie ).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje