Plany NFZ. Pielęgniarki będą pomagać w odchudzaniu

26.06.2013 06:57
Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (Fot. Piotr Żytnicki AG)

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zapłacić za badania okresowe wszystkich osób powyżej 45. roku życia - informuje "Rzeczpospolita". Fundusz planuje też walczyć z otyłością u osób między 20. a 40. rokiem życia.
Od 2014 r. Narodowy Fundusz Zdrowia chce finansować przegląd zdrowia Polaków w średnim wieku oraz walkę z otyłością u młodych. Urzędnicy proponują, by osoby po 45. roku życia co pięć lat przechodziły pełne badania profilaktyczne. "Ci pacjenci nie chodzą często do lekarza. A gdy już do niego trafią, to okazuje się, że mają np. zaawansowany nowotwór" - przekonuje Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ. Fundusz chce zapewnić m.in. badanie EKG, glukozy, cholesterolu, moczu i morfologię.

NFZ chce też, by pielęgniarki rodzinne zapobiegały otyłości u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jak? Sprawdzając wagę, mierząc ciśnienie i doradzając dietę. Z nowych badań Polskiego Zakładu Higieny wynika, że nadwagę ma 45 proc. Polek i 61 proc. Polaków.

Na nowe usługi NFZ chce przeznaczyć ok. 350 mln zł. To pieniądze, które Fundusz zamierza zdobyć m.in. poprzez usunięcie z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Komentarze (41)
Zaloguj się
 • fobian

  Oceniono 41 razy 31

  Przecież szpitale już biorą udział w programie odchudzania pacjentów.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 31 razy 25

  od tego mamy dietetyków. i rehabilitantów... po studiach.
  Pewnie bezrobotnych.
  Pewnie nieubezpieczonych....

  Czyli nie dajemy pracy dietetykom i rehabilitantom, skreślamy ich z listy u lekarzy rodzinnych, a następnie pieniądze z tego konta dajemy ludziom niewykształconym, aby pierd.... ły robotę....

 • syngefco

  Oceniono 36 razy 20

  "Plany NFZ. Pielęgniarki będą pomagać w odchudzaniu"

  ... w to nie wątpię, ale to nie nowość, zawsze jak odwiedzam kogoś bliskiego w szpitalu to przynoszę mu jedzenie, ponieważ tym szpitalnym i piesek - sarenka nie najadłby się.

 • tak.bo.tak

  Oceniono 23 razy 13

  Absurd! Niech pielegniarki w wolnych chwilach przeprowadzaja jeszcze operacje. Od odchudzania sa specjalisci, a mianowicie...DIETETYCY! Kto wymysla takie bzdury w tym porypanym kraju???!!!!

 • aifoz61

  Oceniono 16 razy 12

  Następna bzdura wymyślona przez NFZ. Czy pielęgniarki mało pracy mają w szpitalach? Chyba że są niepotrzebne a ich funkcje przejmą lekarze?? A może 5rodziny. Bo w chwili obecnej rodziny dożywiają pacjentów, przynoszą leki, środki opatrunkowe , więc może i pielęgniarek w szpitalach nie będzie , bo zajmą sią odchudzaniem społeczeństwa.
  Kto siedzi w NFZ???? Czy ci ludzie mają mózgi????

 • wodakrolewska

  Oceniono 12 razy 12

  Może ktoś dostrzeże jak spadła jakość żywności przez ostatnie 10 lat.
  Przed wojną żywność i książki były NIEOPODATKOWANE.
  Zlikwidowano lokalne firmy produkujące żywność, i dowozi się ludziom masę do trawienia setki kilometrów.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 8

  Młodzi żrą makśmieci, wpieprzają czipsy i inne przekąski aż im się uszy trzęsą, zapijają wszystko słodzoną breją, dupska im rosną, a ja się mam dokładać do ich walki z otyłością? Ktoś sobie kpi. Poza tym pielęgniarka to nie dietetyk, ona ma swoją robotę i to ważniejszą niż zajmowanie się spasionym na własne życzenie nastolatkiem.

 • onselo

  Oceniono 18 razy 8

  Dobre:))))))))) większość pielęgniarek ma problemy z nadwagą.... a maja doradzać innym jak schudnąć:)))))))))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje