Plany NFZ. Pielęgniarki będą pomagać w odchudzaniu

26.06.2013 06:57
Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (Fot. Piotr Żytnicki AG)

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zapłacić za badania okresowe wszystkich osób powyżej 45. roku życia - informuje "Rzeczpospolita". Fundusz planuje też walczyć z otyłością u osób między 20. a 40. rokiem życia.
Od 2014 r. Narodowy Fundusz Zdrowia chce finansować przegląd zdrowia Polaków w średnim wieku oraz walkę z otyłością u młodych. Urzędnicy proponują, by osoby po 45. roku życia co pięć lat przechodziły pełne badania profilaktyczne. "Ci pacjenci nie chodzą często do lekarza. A gdy już do niego trafią, to okazuje się, że mają np. zaawansowany nowotwór" - przekonuje Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ. Fundusz chce zapewnić m.in. badanie EKG, glukozy, cholesterolu, moczu i morfologię.

NFZ chce też, by pielęgniarki rodzinne zapobiegały otyłości u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jak? Sprawdzając wagę, mierząc ciśnienie i doradzając dietę. Z nowych badań Polskiego Zakładu Higieny wynika, że nadwagę ma 45 proc. Polek i 61 proc. Polaków.

Na nowe usługi NFZ chce przeznaczyć ok. 350 mln zł. To pieniądze, które Fundusz zamierza zdobyć m.in. poprzez usunięcie z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Komentarze (41)
Plany NFZ. Pielęgniarki będą pomagać w odchudzaniu
Zaloguj się
 • topiramax

  0

  Niedobrze. To będą pieniądze stracone. Wystarczy sprowokować w co drugim zakładzie pracy akcję protestacyjną w formie głodówki .Rozpuścić plotkę, że zakład idzie do likwidacji. Ludzie sami się odchudzą i nikt grosza nie wyda.

 • drojb

  0

  "ok. 350 mln zł. To pieniądze, które Fundusz zamierza zdobyć m.in. poprzez usunięcie z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych" ---- DOBRE!
  Bogaci będą się odchudzali, biedni - zdechną...

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 1

  A kto ma się zająć niedożywionymi?

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy 3

  a co to za nowosc... przeciez od zawsze pielegniary odchudzaly pacjentow, bo wynosily jedzenie do domow ...
  ... sprawdzona stara niemiecka szkola .... nie zresz nie tyjesz ....

 • truten.zenobi

  Oceniono 1 raz -1

  znam jedną pewną metodę odchudzania ale cóż... żonę głowa boli a pro.. profesjonalistki wysoko się cenią.

  tak więc bardzo podoba mi się pomysł finansowania odchudzania przez NFZ... jeśli mógłbym coś jeszcze zaproponować to myślę że urozmaicenie nie powinno znacząco podnieść kosztów a na pewno podniosło by efekty. tak więc obok pielęgniarek, proponował bym jeszcze np. policjantki, ratowniczki itp.

  Kobietom też się coś od życia należy! należało by też pomyśleć o spełnieniu marzeń damskiej części naszego społeczeństwa...

  ]:>

 • zapiski_dziada

  Oceniono 1 raz -1

  Chude pielęgniarki będą pomagać oczywiście.

 • exverxes

  Oceniono 1 raz 1

  Pielęgniarki mają doradzać w odchudzaniu? To następnym krokiem powinny być warsztaty w poczekalni w ramach których pacjenci będą doradzać innym pacjentom. Jak się ktoś nie dostosuje to jeszcze mandat można wlepić. Nie dość, że społeczeństwo będzie zdrowsze, bo przecież będzie miało porady dietetyczne, to jeszcze i nowe wpływy do budżetu się znajdą, a pielęgniarki będzie można zwolnić, skoro już doradzać nie będą musiały.

 • her.majesty.bonzee

  0

  Szkoda kasy, to bez sensu. Problemem jest jakosc dostepnego powszechnie pozywienia, ktora z kazdym rokiem jeszcze leci na leb na szyje...
  Dzisiaj rano chcialam zrobic sok jablkowo-marchwiowy. Biore jablka (z targu, ale niestety od krwiopijczego kapitalisty) a tu niespodzianka! Jablka pokryte taka iloscia wosku, ze jakbym go zeskrobala, to by chyba starczylo na impreze andrzejkowa dla kilku osob... Szklak czlowieka trafia.

 • awersja

  Oceniono 2 razy 0

  W cieniu pomysłów NFZ pozostaje nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, które gwarantuje nałożenie kary na świadczeniodawców usług medycznych niezależnie od tego, czy wykonują owo rozporządzenie, czy też nie...

  Szczegóły:

  awersja.salon24.pl/516963,lekarzu-wybierz-sobie-kare
  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje