Nowe tropy w sprawie zaginionego dziennikarza

Po dwóch latach śledztwa krakowska prokuratura jest przekonana, że zbliża się do rozwiązania zagadki zniknięcia dziennikarza Jarosława Ziętary. Ma podejrzenia, ale nie ma dowodów - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Jarosław Ziętara, 24-letni reporter śledczy "Gazety Poznańskiej", zaginął w 1992 r. Szedł do redakcji, ślad urywa się tuż po wyjściu z domu. Ziętara pisał o polityce i aferach gospodarczych. Śledztwo w sprawie jego uprowadzenia wznowiono dwa lata temu. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura - przed rokiem ogłosiła, że prowadzi ją pod kątem zabójstwa, a nie porwania dziennikarza.

Prokuratura za najbardziej prawdopodobne uznaje, że 24-latek zginął, bo komuś naraził się jako dziennikarz. Komu konkretnie? Prokuratura ma podejrzenia, ale nie ma dowodów. Może na to wskazywać informacja, do której dotarliśmy - w śledztwie przesłuchiwani byli już świadkowie z tzw. uprzedzeniem. Mogli odmówić odpowiedzi, gdyby narażało ich to na odpowiedzialność karną. Po co taka procedura? Jeśli świadek stanie się potem podejrzanym, jego zeznania mogą być nadal dowodem w sądzie. A to oznacza, że prokuratura przynajmniej podejrzewa związek tych świadków ze śmiercią Ziętary.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Chcesz być zawsze na bieżąco i śledzić nasze relacje na żywo w swoim telefonie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na telefony z Androidem! Najważniejsze newsy codziennie, na żywo.

Komentarze (30)
Nowe tropy w sprawie zaginionego dziennikarza
Zaloguj się
 • horatio_valor

  Oceniono 1 raz 1

  > Prokuratura ma podejrzenia, ale nie ma dowodów.

  A ja mam podejrzenia, że UFO regularnie odwiedza Ziemię, że Mieszko był Wikingiem, że duchy zmarłych nawiedzają znajome miejsca, że Chińczycy uśmiercili Kennedy'ego i że yeti to potomek neandertalczyka.

  Ale nie mam na to dowodów.

 • horatio_valor

  0

  Za 9 lat sprawa się przedawnia. Wtedy mordercy mogą nawet udzielić wywiadu "Super Expressowi".

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 0

  Tego Wojtasa też w takim tempie "szukają".
  Świadków ewentualnych przesłuchują z"uprzedzeniem"- MORDA w KUBEŁ.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 2 razy 0

  Naraził się jakiejś
  Politycznej mafii,
  Więc go teraz żaden
  Znaleźć nie potrafi.

 • darfurex

  Oceniono 3 razy 1

  Dobre sobie. Nowe tropy w sprawie. Po 20 latach. W takim tempie za 20 lat może akt oskarżenia wpłynie do sądu, który po kolejnych 20 latach umorzy sprawę z powodu śmierci sprawcy. Powodzenia.

 • tajlerdarden

  Oceniono 5 razy -1

  Po 20 latach okaże się, że popełnił samobója wbijając sobie nóż w plecy...

 • freestan

  Oceniono 4 razy 2

  "Ma podejrzenia, ale nie ma dowodów - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza"."
  A ja nie mam żadnych podejrzeń a dowód , że w krakowie i w Gazecie panuje jeszcze zima .( vide foto ).

 • shadowking

  Oceniono 1 raz 1

  "przesłuchiwani byli już świadkowie z tzw. uprzedzeniem. Mogli odmówić odpowiedzi, gdyby narażało ich to na odpowiedzialność karną. Po co taka procedura? Jeśli świadek stanie się potem podejrzanym, jego zeznania mogą być nadal dowodem w sądzie."
  Piramidalna bzdura. Jeżeli świadek staje się podejrzanym, to jego wcześniejsze zeznania jako świadka nie mogą być odczytane na rozprawie i tym samym nie mogą być podstawą ustaleń faktycznych sądu. Art 389 par. 1 k.p.k.

  Proszę nie mącić ludziom w głowach, że "świadkowie z uprzedzeniem" to jakieś novum w polskim prawie. Jeżeli tacy świadkowie byli przesłuchiwani i uprzedzani o możliwości uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, bo mogłoby to ich lub ich bliskich narazić na odpowiedzialność za przestępstwo, to znaczy jedynie tyle, że w stosunku do tych świadków zaszły okoliczności uzasadniające takie uprzedzenie. I tyle. Treść takich zeznań może być dla prokuratury pomocna przy poszukiwaniu innych dowodów potwierdzających bądź nie jakąś założoną wersję, ale jeśliby prokuratura decydował się na postawienie zarzutu takiemu świadkowi (i stałby się wtedy podejrzanym), to w sądzie jego zeznania jako świadka nie mogą być wykorzystane.

  -praktyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje