Astronomowie odkryli trzy nowe planety. Na superziemiach może istnieć życie

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli trzy nowe planety pozasłoneczne. Niewykluczone, że istnieje na nich życie, informuje serwis ?Science Daily?.
Astronomowie odkryli układ składający się z co najmniej sześciu planet podczas obserwacji gwiazdy Gliese 667C. Wcześniej wiadomo było tylko, że w orbicie gwiazdy znajdują się trzy planety, z czego tylko jedna była brana pod uwagę jako ta, na której może występować życie.

Takich planet może być więcej

Trzy z nowo odkrytych ciał niebieskich to superziemie. Są one bardziej masywne niż Ziemia, ale mniej masywne, niż takie planety jak Uran i Neptun. Znajdują się w takiej odległości od gwiazdy Gliese 667C, że może występować tam woda w stanie ciekłym. To jeden z najistotniejszych czynników sprzyjający potencjalnemu wykształceniu się życia na ich powierzchniach.

Gliese 667C to gwiazda, która jest dobrze znana astronomom. Wiadomo, że znajduje się ok. 22 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Skorpiona i należy do tzw. czerwonych karłów.

"To odkrycie jest ekscytujące"

Superziemie odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu w Gottingen i Uniwersytet Hertfordshire. Ponownie przeanalizowali uzyskane wcześniej dane oraz dodali do nich obserwacje uzyskane dzięki systemowi HARP i Teleskopom Magellana.

- Wiedzieliśmy już, że gwiazda ma trzy planety, więc chcieliśmy zobaczyć, czy nie ma ich więcej - mówi Mikko Tuomi. - Odkrycie trzech planet, które pozostają w tzw. strefie mieszkalnej, jest bardzo ekscytujące - dodaje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych odkryciach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (132)
Astronomowie odkryli trzy nowe planety. Na superziemiach może istnieć życie
Zaloguj się
 • nedlog123

  Oceniono 1 raz -1

  Czy nie można tam wysłać z misją pana Antoniego?

 • prinsik

  Oceniono 1 raz 1

  Na pewno maja tez tam swoich bogow, allachow, jeszcze budde i kilku innych w kolejnosci.
  Jesli nie to naprawde szczesliwe planety.

 • costa3500

  Oceniono 1 raz -1

  Lepiej nie3ch się nie wychylają bo mogą podzielić los Giordano Bruno.

 • zgryz3

  Oceniono 1 raz 1

  "Trzy z nowo odkrytych ciał niebieskich to superziemie".
  ---------------------------------------------------------------------------
  Przepraszam, Szanowny Autorze "apa", ale prezentujesz kompletne językowe dyletanctwo, co u ludzi, u których język jest zawodowym narzędziem, od dawna nie dziwi. Czyż kowal mówi o szwajcarskim zegarku, że to ciut bardziej skomplikowana superpodkowa?

 • sniezka55

  Oceniono 3 razy 1

  Jak to dobrze , że znaleziono nowe planety , bo na ziemi robi się ciasno . Kiedyś na nowy odkryty ląd , najpierw wysyłano misjonarzy katolickich i jezuickich . Jestem za tradycją . Bez obawy , cytuję ,, Tam może być życie''

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 2 razy 2

  A czemu w takim krótkim tekście jest tyle błędów? Autor czegoś nie odkrył w biblioteczce?

 • kocurxtr

  Oceniono 8 razy 2

  fajnie by było, gdyby w 100% potwierdziło się, że gdzieś istnieje życie - Watykan dostałby szału i miał niezłą zagwózdkę, o fundamentalistach islamskich nawet nie wspomnę.
  Może Ludzkość uwolniłaby się od raka jakim są religie... wiem, że nie od razu - starych drzew sie nie przesadza - ale za 100, 200 lat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX