Astronomowie odkryli trzy nowe planety. Na superziemiach może istnieć życie

25.06.2013 21:45
Nowo odkryte planety znajdują się w potrójnym układzie gwiazd w gwiazdozbiorze Skorpiona

Nowo odkryte planety znajdują się w potrójnym układzie gwiazd w gwiazdozbiorze Skorpiona (fot. screen YouTube)

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli trzy nowe planety pozasłoneczne. Niewykluczone, że istnieje na nich życie, informuje serwis "Science Daily".
Astronomowie odkryli układ składający się z co najmniej sześciu planet podczas obserwacji gwiazdy Gliese 667C. Wcześniej wiadomo było tylko, że w orbicie gwiazdy znajdują się trzy planety, z czego tylko jedna była brana pod uwagę jako ta, na której może występować życie.

Takich planet może być więcej

Trzy z nowo odkrytych ciał niebieskich to superziemie. Są one bardziej masywne niż Ziemia, ale mniej masywne, niż takie planety jak Uran i Neptun. Znajdują się w takiej odległości od gwiazdy Gliese 667C, że może występować tam woda w stanie ciekłym. To jeden z najistotniejszych czynników sprzyjający potencjalnemu wykształceniu się życia na ich powierzchniach.

Gliese 667C to gwiazda, która jest dobrze znana astronomom. Wiadomo, że znajduje się ok. 22 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Skorpiona i należy do tzw. czerwonych karłów.

"To odkrycie jest ekscytujące"

Superziemie odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu w Gottingen i Uniwersytet Hertfordshire. Ponownie przeanalizowali uzyskane wcześniej dane oraz dodali do nich obserwacje uzyskane dzięki systemowi HARP i Teleskopom Magellana.

- Wiedzieliśmy już, że gwiazda ma trzy planety, więc chcieliśmy zobaczyć, czy nie ma ich więcej - mówi Mikko Tuomi. - Odkrycie trzech planet, które pozostają w tzw. strefie mieszkalnej, jest bardzo ekscytujące - dodaje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych odkryciach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 271 razy 245

  "Przybywamy z Matplanety,
  z wprost odległej galaktyki,
  czyli z gwiazd matematyki.

  My kosmici PI i SIGMA
  dwa matplanetyczne znaki,
  zbiór przyjaciół z jednej paki"

  Pozdro dla pokolenia 30+
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • mlody_wyksztalcony_z_miasta

  Oceniono 129 razy 125

  MGW znowu utrudnia dostep do radarów.
  Nad Polską przechodzą potężne ulewy, które powodują podtopienia w wielu miastach, tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) grozi sądem niekomercyjnemu serwisowi, który pomaga setkom tysięcy ludzi śledzić strefy opadów i przygotowywać się na nadejście żywiołu. To już kolejny skandal z IMGW w roli głównej, tym razem na skalę europejską.
  Nie od dziś wiadomo, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) utrudnia polskim internautom śledzenie gwałtownych zjawisk pogodowych, np. wyłączając dostęp do bieżących skanów radarowych.
  Na swoim serwisie publikuje je z dużym opóźnieniem, w nieczytelnej formie, często skutecznie zakryte wieloma banerami reklamowymi.
  Oficjalny serwis internetowy IMGW stał się komercyjną maszynką do zarabiania pieniędzy i to za udostępnianie danych za które przecież płacimy w podatkach.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 82 razy 78

  A Kraśko całe wiadomości o jakiś szpitalach mówił aż zasnąłem, a tu tyle ciekawych rzeczy się na świecie dzieje.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 51 razy 49

  My wciąż jesteśmy na etapie patrzenia w gwiazdy.
  O naturze grawitacji wiemy właściwie niewiele.
  Jako cywilizacja poruszamy się na przegniłych roślinach.
  Ledwo dajemy radę opuszczać własną planetę i to nie na długo i niezbyt daleko.
  Dopiero niedawno poznaliśmy Ziemię - chociaż pewnie i to nie do końca.
  Optymistyczne jednak jest to, że interesujemy się tym co daleko.

 • haes15

  Oceniono 61 razy 49

  Biorąc pod uwagę naukowe teorie, że wszechświat jest nieskończenie wielki to takich planet, na których istnieje życie jest tyle co ziaren piasku na plaży. Nauka idzie do przodu - owszem, ale nadal jedyną przeszkodą są gigantyczne odległości od takich planet, które są w innych galaktykach. Galaktyki zaś są od siebie oddalone o gigantyczne odległości, które dla człowieka zwyczajnie nie są do pokonania.

 • thorgallpl

  Oceniono 45 razy 37

  jesli bylibysmy sami we wszechswiecie to dla mnie byloby to bardzo dziwne.

 • dejtrejder

  Oceniono 72 razy 32

  I pewnie mieszkańcy tych planet mają swoich pambuków :) Co na to Michaliki i inne Rydzyki? Wkrótce okaże się, że we wszechświecie podobnych do człowieka stworów biega całe mnóstwo. To tylko kwestia czasu. Klechy pójdą na bezrobocie czy do pierdla za oszustwa na wielką skalę?

 • lot-condora

  Oceniono 37 razy 31

  haes15

  "Nauka idzie do przodu - owszem, ale nadal jedyną przeszkodą są gigantyczne odległości od takich planet, które są w innych galaktykach"

  22 lata świetlne to nie inna galaktyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje