Biały Dom do Rosji: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena

25.06.2013 21:45
Media przed moskiewskim lotniskiem

Media przed moskiewskim lotniskiem (Fot. TATYANA MAKEYEVA REUTERS)

Biały Dom wezwał Rosję do bezzwłocznego wydania władzom USA byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena. Jak podkreślono, choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, to istnieje "wyraźna podstawa prawna" do wydania Amerykanina - status dokumentów podróżnych Snowdena i ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.
- Dlatego też prosimy rosyjski rząd o podjęcie kroków w celu bezzwłocznego wydania Snowdena - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Caitlin Hayden. Powołała się na "silną współpracę w dziedzinie egzekwowania prawa, zwłaszcza od czasu zamachu w czasie maratonu w Bostonie". Po atakach z połowy kwietnia Rosja i USA zobowiązały się do wzmocnienia współpracy antyterrorystycznej.

Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył wcześniej, że Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym. Dodał, że Rosja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów.

Hayden zapewniła, że Biały Dom zgadza się z Putinem co do tego, że strony nie chcą, by sprawa Snowdena "miała negatywne konsekwencje dla naszych dwustronnych stosunków". Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot.

Media rosyjskie podawały początkowo, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas. Stany Zjednoczone unieważniły jego paszport.

Zobacz także
Skomentuj:
Biały Dom do Rosji: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje