Biały Dom do Rosji: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena

25.06.2013 21:45
Media przed moskiewskim lotniskiem

Media przed moskiewskim lotniskiem (Fot. TATYANA MAKEYEVA REUTERS)

Biały Dom wezwał Rosję do bezzwłocznego wydania władzom USA byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena. Jak podkreślono, choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, to istnieje "wyraźna podstawa prawna" do wydania Amerykanina - status dokumentów podróżnych Snowdena i ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.
- Dlatego też prosimy rosyjski rząd o podjęcie kroków w celu bezzwłocznego wydania Snowdena - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Caitlin Hayden. Powołała się na "silną współpracę w dziedzinie egzekwowania prawa, zwłaszcza od czasu zamachu w czasie maratonu w Bostonie". Po atakach z połowy kwietnia Rosja i USA zobowiązały się do wzmocnienia współpracy antyterrorystycznej.

Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył wcześniej, że Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym. Dodał, że Rosja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów.

Hayden zapewniła, że Biały Dom zgadza się z Putinem co do tego, że strony nie chcą, by sprawa Snowdena "miała negatywne konsekwencje dla naszych dwustronnych stosunków". Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot.

Media rosyjskie podawały początkowo, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas. Stany Zjednoczone unieważniły jego paszport.

Zobacz także
Komentarze (89)
Biały Dom do Rosji: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 9 razy -3

  A pomyslec ,ze ja kiedys rowniez plulem na ZSRR! Hahaha. Ale historia zatacza kolo I czasem ironicznie sie podsmiewa z nas !!!! Nigdy bym takiego scenariusza nie wymyslil w......1978.

 • blue911

  Oceniono 11 razy -3

  Gdyby Snowden wyladowal w Polsce to w 15 minut wierne pieski pro-jankeskie przekazalyby go Amerykanom I jeszcze zaplacily za jego podroz! Dreamlinerem, oczywiscie. Takie rzady mamy od 1989 roku. Tak zostalismy sprzedani przez Kosciol.

 • nie-tak

  Oceniono 9 razy -3

  Nic dodac nic ujac.

  USA pozbywaja sie wlasnych obywateli.

  www.20min.ch/finance/news/story/USA-verbannen-ihre-eigenen-Buerger-23930080
  Ciekawe czy to usunie moderator gazety?

 • czyzyk331

  Oceniono 12 razy 0

  Amerykańscy publicyści będący na żołdzie władz USA straszą..."komentator amerykańskiego pisma "Forbes" Mark Adomanis oświadczył, że "Rosja zdąży poważnie pożałować, jeśli zdecyduje się pomóc Snowdenowi". "USA nie pozostawią przeciwdziałania w tej sprawie bez odpowiedzi" - wskazał publicysta.

 • czyzyk331

  Oceniono 12 razy 0

  To są już jaja....amerykanie chcą wydania wydania Snowdena za ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.
  Ja pytać, czy USA wydałyby władzom PRL-u, uciekinierów z Polski na których ciążyły zarzuty szpiegostwa.
  Warto aby rząd USA zastanowił się nad swoim cynicznych, zakłamanym i obłudnym podejściu do polityki.

 • nie-tak

  Oceniono 10 razy -2

  Cenzura gazety nie zna granic, moderatorzy dlaczego usuneles wpis o ograniczeniu praw wyborcow w USA dla ciemnoskorych ludzi?
  Co powiesz na to moderatorze skoro siostrzanne media poza granicami Polski o tym pisza, przeczytaj sobie:
  www.welt.de/politik/ausland/article117453275/Supreme-Court-Urteil-empoert-Afroamerikaner.html
  www.spiegel.de/politik/ausland/supreme-court-urteilt-gegen-wahlrechtsschutz-fuer-schwarze-a-907847.html

 • cynik_czy_stoik

  Oceniono 10 razy 8

  Jak niewiele państw jest w stanie politycznie oprzeć się amerykańcom: Rosja, Chiny, Ekwador i Islandia. A co z resztą suwerennych państw ?

 • plorg

  Oceniono 14 razy 2

  "Jest podstawa prawna ..."

  W przypadku Białego Domu może być to tylko podstawa lewna.
  Ujawnianie przestępstwa nie może być przestępstwem.
  Ukrywanie przestępstwa to współudział.

 • bayadera

  Oceniono 7 razy 5

  Nie ma umowy o ekstradycji miedzy Moskwa a Waszyngtonem. O uchodzctwo moze sie starac kazdy; i panstwo z ktorego uchodzca uszedl nie ma nic do niego. Jezeli Snowden przebywa w strefie bezwizowej - to i Rosja do niego nic nie ma, bo nie jest na terytorium Rosji i nie ma rosyjskiej wizy.. Kazdy kraj ma taka strefe na lotnisku miedzynarodowym. Amerykanie tez maja.
  Wiec tak na dobra sprawe, Rosja nie zlamala zadnego prawa, a Amerykanie nie moga Rosji naklaniac do wydania Snowdena, ktory nawet nie jest na terytorium Rosji. ALe moze tam siedziec calymi latami.
  Pamietam, ze na paryskim lotnisku w takiej strefie mieszkal kilkanascie lat jakis Amerykanin (nie pamietam czy z Kanady czy z Pld. Ameryki, ktory w ogole byl bezdomny i biedny).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje