Biały Dom do Rosji: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena

25.06.2013 21:45
Media przed moskiewskim lotniskiem

Media przed moskiewskim lotniskiem (Fot. TATYANA MAKEYEVA REUTERS)

Biały Dom wezwał Rosję do bezzwłocznego wydania władzom USA byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena. Jak podkreślono, choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, to istnieje "wyraźna podstawa prawna" do wydania Amerykanina - status dokumentów podróżnych Snowdena i ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.
- Dlatego też prosimy rosyjski rząd o podjęcie kroków w celu bezzwłocznego wydania Snowdena - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Caitlin Hayden. Powołała się na "silną współpracę w dziedzinie egzekwowania prawa, zwłaszcza od czasu zamachu w czasie maratonu w Bostonie". Po atakach z połowy kwietnia Rosja i USA zobowiązały się do wzmocnienia współpracy antyterrorystycznej.

Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył wcześniej, że Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym. Dodał, że Rosja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów.

Hayden zapewniła, że Biały Dom zgadza się z Putinem co do tego, że strony nie chcą, by sprawa Snowdena "miała negatywne konsekwencje dla naszych dwustronnych stosunków". Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot.

Media rosyjskie podawały początkowo, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas. Stany Zjednoczone unieważniły jego paszport.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 156 razy 118

  Jak podkreślono, choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, to istnieje "poważna podstawa prawna" do wydania Amerykanina - status dokumentów podróżnych Snowdena i ciążące na nim zarzuty szpiegostwa.
  =================================================================
  To, że władze USA unieważniły paszport Snowdenowi nie jest wiążące dla Rosjan, a zarzut szpiegostwa przeciw USA nie jest przestępstwem w myśl prawa międzynarodowego, a tym bardziej rosyjskiego. Gdzie więc hamburgożery dopatrzyły się podstaw prawnych do wydania Snowdena? W swojej MANII WIELKOŚCI I BEZGRANICZNEJ AROGANCJI?

 • waw-el

  Oceniono 126 razy 102

  """"Po atakach z połowy kwietnia Rosja i USA zobowiązały się do wzmocnienia współpracy antyterrorystycznej.'''''''
  .
  a to Snowden byl terrrorysa?, a to cos nowego.... a mozy i kogos zgwalcil?

 • micro5

  Oceniono 101 razy 69

  Jak USA trzyma bazę w Guantanamo to wszystko w porządku jak ma więzienie w Polsce to wszystko w porządku , jak wywozi zdrajców z Polski to wszystko w porządku. Jak urodziło Alka idę to wszystko w porządku a pocałujcie się w szeroki zadek mandzioły. Dobrze zrobił że pozwolił mu wjechać.

 • jamj

  Oceniono 80 razy 64

  "Biały Dom: Jest podstawa prawna do wydania Snowdena"
  ==============================================
  To co się Białemu Domowi wydaje "podstawą prawną", dla Kremla jest mrzonką naiwniaków.

 • nie-tak

  Oceniono 71 razy 49

  Cytat:
  Po atakach z połowy kwietnia Rosja i USA zobowiązały się do wzmocnienia współpracy antyterrorystycznej.
  ..............................
  Prosza o milosierdzie czy sie do ostatka blaznia?
  Aha, juz chca z niego robic terroryste, dobre co nie?

 • yarrrr

  Oceniono 58 razy 30

  Już się nie chce tych chłamerykańskich kombinatorów (ciekawe jakie zakulisowe gierki prowadzą) komentować.
  Pozytywna tu jest reklama stacji RT na obrazku. :)

 • felicjan.dulski

  Oceniono 38 razy 28

  Tak sobie tutaj cokolwiek beztrosko dworujemy z USA, ale czy wiecie, że tak jakoś w pierwszym kwartale tego roku "nasze" władze podpisały wiernopoddańczą, ba włazidupską umowę ekstradycyjną ze Stanami na podstawie której muszą każdego z nas wydać USA, jeżeli tego od Rezczypospolitej "Polskiej" (polskiej?) zażądają. Sprawdźcie, jak nie wierzycie. Wystarczy , że złamiecie na terenie RP prawo USA. Takiej zależności PRL od ZSRR nie było. P/S Mam pełną świadomość tego, że narażam się USA, ale mam je w d..e. O wizę występować nie zamierzam. Niech ich wszyscy diabli.

 • e-komentarz

  Oceniono 37 razy 27

  A Rosja ma "wyraźną podstawę okazjonalną" do odessania dla siebie wielu
  ważnych dla niej wiadomości. Potrwa to kilka dni, i wypuszczą, nie martwcie
  się Amerykanie, włos mu z głowy nie spadnie.
  Przynajmniej nie w tym miejscu i czasie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje