Fałszywe alarmy bombowe w całym kraju. Ewakuowano urzędy, sądy i szpitale [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Akcja pirotechników (zdjęcie ilustracyjne)

Akcja pirotechników (zdjęcie ilustracyjne) (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Alarm w prokuraturach, sądach, urzędach pracy, a także w szpitalach w kilkunastu miastach w kraju, dodatkowo ewakuacja niektórych z nich - to efekt anonimowych maili o podłożeniu ładunków wybuchowych, które dotarły do 22 instytucji. Po kilku godzinach policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o fałszywe alarmy.
Tak relacjonowaliśmy dzisiejsze zamieszanie spowodowane alarmami bombowymi >>

Anonimowe maile o rzekomych ładunkach wybuchowych postawiły w stan gotowości policję w kilkunastu miastach: Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Szczecinie, Koszalinie, Ostrołęce, Lublińcu, Jeleniej Górze i Krakowie. Wszystko wyglądało na nieźle zaplanowaną i zorganizowaną akcję. Maile były bardzo podobnej treści. Alarmy bombowe dotyczyły 22 placówek w całym kraju. Z niektórych z nich ewakuowano ludzi - w sumie ok. 2,5 tys. osób. Najdotkliwiej ich konsekwencje odczuły szpitale, bo kompletnie zdestabilizowały opiekę nad pacjentami.

- Około godziny 10 dostaliśmy informację od policji, że w kilku obiektach w Warszawie mogły zostać podłożone ładunki wybuchowe - mówiła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. - Natychmiast pojawiła się tam policja z psami i oddziały pirotechników. Nie zdecydowaliśmy się na ewakuację, pacjenci zostali w szpitalach, nie wpuszczano jednak żadnych osób do środka. W Warszawie alarm bombowy ogłoszono w czterech szpitalach: na Bródnie, przy ulicach Wołoskiej, Orłowskiego i Barskiej. Policjanci nie znaleźli tam żadnych niebezpiecznych materiałów. Na liście zagrożonych budynków w stolicy była również Prokuratura Generalna, z której ewakuowano około 300 osób, a także Wyższa Szkoła Medyczna.Najbardziej zagrożone były szpitale

Prokuratura w Jeleniej Górze odebrała rano e-mail z informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych w budynku. Eksplozję zapowiedziano na godz. 12. Ewakuowani zostali pracownicy zarówno z prokuratury okręgowej, jak i rejonowej, oraz z kilkunastu sąsiednich budynków. W Ostrołęce alarm dotyczył prokuratury, ale trzeba było zamknąć i ewakuować całą ulicę Kościuszki.

W Szczecinie ewakuowano budynek komendy wojewódzkiej policji, a w Koszalinie prokuraturę okręgową. Z powodu fałszywych alarmów bombowych w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej ewakuowano ponad dwa tysiące osób. W Katowicach groźby zostały zaadresowane do komendy wojewódzkiej, prokuratury okręgowej, sądu okręgowego oraz do centrum handlowego Silesia City Center. Dramatycznie było w szpitalach na Raciborskiej, skąd w pośpiechu ewakuowano pacjentów, by zdążyć przed godz. 12.

W Krakowie bomby miały być podłożone w budynku Prokuratury Okręgowej, skąd ewakuowano 220 osób. Informacja o ładunku wybuchowym dotarła też do szpitala w Chrzanowie.

Po kilku godzinach intensywnych przeszukiwań obiektów minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że pirotechnicy niczego nie znaleźli. - Mamy do czynienia z fałszywymi alarmami bombowymi - mówił. Minister zdrowia dodał, że nikt z pacjentów z powodu podjętych kroków w szpitalach nie ucierpiał. - Pacjenci w szpitalach są bezpieczni, placówki wracają do normalnej pracy - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zatrzymano jednego, może być ich więcej

Na następnej konferencji prasowej Sienkiewicz powiedział, że zatrzymano mężczyznę podejrzanego o wysyłanie maili. Po chwili informację potwierdził rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Sokołowski. Do zatrzymania doszło w Chrzanowie w Małopolsce. - Na razie typujemy, że to on może stać za dzisiejszym zamieszaniem, natomiast jeszcze musimy go przesłuchać, wykonać wiele innych czynności, żeby wiedzieć z większą pewnością - poinformował z kolei rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Sokołowski.

Sienkiewicz nie chciał jeszcze na tym etapie śledztwa zdradzać tożsamości zatrzymanego. - Możesz za to powiedzieć, że wydaje się antypatyczny - powiedział etapie śledztwa zdradzać tożsamości zatrzymanego. - Możesz za to powiedzieć, że wydaje się antypatyczny - powiedział obecny na konferencji Donald Tusk.

Minister zapowiedział dalsze zatrzymania w tej sprawie i dodał, że przestępcy posługiwali się dość wyrafinowanymi technikami zacierania śladów. Według ministra sprawdzane są obecnie serwery. - Prosimy o pomoc niektórych partnerów zagranicznych. Dotyczy to serwerów w USA, Francji, Niemczech, skąd przysłano te informacje do Polski - powiedział.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o kolejnych zmianach w rządzie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • Dr Łukasz Kister - Ekspert ds. służb, wykładowca Collegium Civitas Ekspert o alarmach: Obcy wywiad? Raczej lokalna skrajna głupota
Komentarze (46)
Fałszywe alarmy bombowe w całym kraju. Ewakuowano urzędy, sądy i szpitale [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]
Zaloguj się
 • ccc-bbb

  Oceniono 2 razy 2

  Hahaha, taka szopka zrobiona, a tymczasem dziennik.pl:

  "E-maile z ostrzeżeniami o wybuchu bomby, które we wtorek otrzymało 21 instytucji z 12 miast w Polsce, zostały wysłane w nocy z poniedziałku na wtorek. Policja otrzymała zgłoszenia dopiero po godz. 7 rano, gdy pracownicy wszystkich placówek przyszli do pracy. "

  Czyli jak będzie wojna to niech lepiej to będzie w "godzinach pracy" bo inaczej kontrofensywa będzie opóźniona o kilka godzin. Cyrk ....

 • radon13

  0

  Ewakuowanie szpitali po golosłownym mailu to wręcz działanie szkodliwe z punktu widzenia analizy ryzyka.
  Ryzyko strat zarówno w ludziach, ich zdrowiu i zyciu jak i finansowych przekładających sie na straty w ludziach jest wielokrotnie większa niż teoretycznego wybuchu.
  Nie wspomnę o tym, że żaden teroorysta nie uprzedzi o tej bombie w szpitalu gdyby ona była . Zdradziłby się i na pewno zostałby wykryty po wybuchu. Tylko 1 szpital ewakuowal się , pozostale czekały na ekipy cześciowo ewakuując np przychodnie - też absurd.
  Przy okazji mielismy jakąś epidemię zgłoszeń o pozostawionych paczkach etc , pewnie efekt paniki .
  Gdy w GB działala IRA tylko zgłoszenia potwierdzone haslem były brane pod uwagę. Oczywiście jakis wariat albo terrorysta może zawsze coś wysadzić ale czas kiedy o tym uprzedzal minął chyba że żąda okupu.

 • tymon99

  0

  powtórka z października 2005?

 • pumpernik

  0

  Skoro nie było bomb i alarmy były fałszywe, to co robi ten pirotechnik na Oczki?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez to odwetowa akcja NOP (moze z pomoca innych narodowcow) za zapowiedzi Sienkiewicza dobrania sie im do dupy - modus operandi i 'wielka konspira' via TOR wskazuje na gimbusy.
  Jacy wy jestescie naiwni i - co tu kryc - glupi, Polacy. I te wasze 'teorie spiskowe', te rzekome 'odwracania uwagi' (od czego cwoki?), powstajace na bazie tego, ze ...gowno czytacie, a juz napewno NIC z pelnym zrozumieniem...
  Fakt, wszelkie wasze pseudo-demokratyczne rzady tylko wsadzic w armate i wystrzelic, ale nie znaczy to , ze trzeba bredzic czy popierac skonczona holote.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 0

  "Fałszywe alarmy bombowe w całym kraju. Ewakuowano urzędy, sądy i szpitale [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY] "

  I to maja byc najwazniejsze fakty?!? A nie to, ze... kradna w tym czasie pieniadze z OFE i takimi pie...mi sie odwraca uwage spoleczenstwa - ktore woli sie podniecac falszywym alarmem czy jakims garniturem premiera niz zainteresowac WLASNYMI pieniedzmi.
  (jak widac na forach barany to kupily)
  _________________________________

  Rząd przedstawi dziś bilans funkcjonowania systemu emerytalnego. Oznacza to ciąg dalszy sporu o OFE. Jednak eksperci w TOK FM wskazywali, że problemem są nie emerytury, lecz budżet. - Minister finansów robi rozmaite sztuczki.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14164529,Dzis_bilans_systemu_emerytalnego___OFE_to_tylko_czesc.html

 • summer68

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny spisek rządu rozpracowany przez internautów. Ależ potencjał w tym narodzie.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 4 razy 0

  to jest specjalna nagonka - zawsze tak robili aby odwrócić uwage społeczeństwa

  ludzie nie wierzcie w zamachy bo to jest ustawione !!!!!!!!

 • tennieztej

  Oceniono 4 razy -2

  Chłopcy ćwicza ’raz zdobytej władzy nie oddamy’ i raczej niż na wybory trzeba prrzygotowacc sie na ulice. Do czego to doszlo? Co ten rudy od nas chce ? Chyba jednak zamordowali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje