Putin: Służby nie interesują się Snowdenem. Były gen. KGB: Specsłużby nie przepuszczą takiej okazji

25.06.2013 17:11
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. The Guardian REUTERS)

Były pracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden przebywa wciąż w Moskwie - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin. - Byłoby wyjątkową głupotą, gdyby nasze specsłużby przepuściły taką okazję - powiedział były generał KGB w wywiadzie udzielonym "Los Angeles Times".
Według Putina, który składa wizytę w Finlandii, Snowden znajduje się w strefie tranzytów moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. W związku z tym nie musi mieć rosyjskiej wizy. - Może lecieć, gdziekolwiek zechce - zaznaczył rosyjski prezydent.

Prezydent zapowiedział, że Rosja nie wyda Amerykanina. - Jeśli chodzi o ekstradycję, to jest ona możliwa tylko do państw, z którymi mamy podpisaną odpowiednią umowę. A z USA takiej umowy nie mamy - powiedział Putin.

"Nasze służby nie zajmują się Snowdenem"

Prezydent zaznaczył też, że Snowden nie jest przedmiotem zainteresowania rosyjskich służb specjalnych. - Nasze służby dotychczas nie pracowały ze Snowdenem - powiedział.

Innego zdania jest Aleksiej Kondaurow, były generał KGB. - Tak interesująca ryba sama wpłynęła w nasze sieci i byłoby głupotą, gdyby nasze specsłużby przepuściły taką okazję - powiedział w wywiadzie udzielonym "Los Angeles Times". - Moskwa jest obecnie najbezpieczniejszym miejscem dla niego, nawet jeśli za to bezpieczeństwo będzie musiał zapłacić rozmową z rosyjskimi służbami - stwierdził Kondaurow

USA: nie mamy umowy z Rosją, ale...

Sekretarz stanu USA John Kerry mówiąc o Snowdenie wskazał, że USA nie mają z Rosją układu o ekstradycji, ale wezwał Moskwę, by zastosowała się do praktyki prawa zwyczajowego w relacjach między obu krajami. Wyraził nadzieję, że "Rosja nie stanie po stronie kogoś, kto jest uciekinierem przed wymiarem sprawiedliwości".

Według agencji Interfax władze USA oficjalnie zwróciły się do Rosji o zatrzymanie i deportowanie Snowdena do Stanów Zjednoczonych. Moskwa wcześniej oświadczyła, że nie ma żadnych podstaw prawnych do zatrzymania byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych.

Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot. Media rosyjskie podawały w niedzielę, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się, co dzieje się ze Snowdenem? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (284)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 590 razy 380

  Brawo Rosja!

  Nie zastosuje się do "praktyki prawa zwyczajowego" włażenia Ameryce w d.pę.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 458 razy 260

  Porządny człowiek z pana Snowdena. Coraz mniej takich na świecie. Powodzenia.

 • jaszczura3

  Oceniono 236 razy 172

  "W związku z tym nie musi mieć rosyjskiej wizy. - Może lecieć, gdziekolwiek zechce - zaznaczył rosyjski prezydent.

  Prezydent zapowiedział, że Rosja nie wyda Amerykanina. - Jeśli chodzi o ekstradycję, to jest ona możliwa tylko do państw, z którymi mamy podpisaną odpowiednią umowę. A z USA takiej umowy nie mamy - powiedział Putin."
  No, przyznam dowalił ostro w stronę Ameryki. Tak trzymać.Krótko i na temat. Jestem pod wrażeniem tej wypowiedzi. Niech ci z za wielkich wód nie myślą sobie, że cały świat mają u swych stóp.

 • jamj

  Oceniono 212 razy 156

  Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził nadzieję, że: "Rosja nie stanie po stronie kogoś, kto jest uciekinierem przed wymiarem sprawiedliwości".
  =================================================================
  Jajcarz z tego Kerry'go. Niech jeszcze powie, że w Guantanamo też siedzą ci, co uciekali przed "wymiarem sprawiedliwości".

 • critto

  Oceniono 157 razy 117

  niewolników też kiedyś ścigali i domagali się ich wydania m.in. od Kanady i Meksyku. Nic nowego...

 • bardzouparty

  Oceniono 134 razy 96

  Rosja- to piękny kraj.
  Najpierw Gerard Depardieu.
  A teraz Edward Snowden.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 114 razy 94

  "Sekretarz stanu USA John Kerry mówiąc o Snowdenie wskazał, że USA nie mają z Rosją układu o ekstradycji, ale wezwał Moskwę, by zastosowała się do praktyki prawa zwyczajowego w relacjach między obu krajami. Wyraził nadzieję, że "Rosja nie stanie po stronie kogoś, kto jest uciekinierem przed wymiarem sprawiedliwości"."

  Hmm a ilu Rosjan mieszka w USA uciekajac przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwosci? a "sprawiedliwosc" w Rosji i USA jest na tym samym poziomie ....... czyli zalezna od politykow.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 129 razy 93

  Kto by pomyślał że Moskwa będzie bronić swobód obywateli USA.
  Coś takiego było nie do pomyślenia 50 lat temu.
  Ładny totalitaryzm sobie tam budują w tej Ameryce.
  Rząd USA może pocałować Ruskich w trąbkę.
  Dla nich to sprawa prestiżu i nawet choćby dla tego nie oddadzą Snowdena.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje