Tusk: "Nieodpowiedzialny szczeniak lub przestępca". Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o fałszywe alarmy bombowe

25.06.2013 17:06
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W związku z fałszywymi alarmami bombowymi zatrzymano jedną osobę; niewykluczone są kolejne zatrzymania - poinformował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Policja dodała, że zatrzymano mężczyznę w Chrzanowie.
Podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powiedział: - Nie mogę udzielić informacji co do tożsamości zatrzymanego. Na to premier Donald Tusk: - Możesz za to powiedzieć, że wydaje się antypatyczny.

Podejrzany z Chrzanowa

Jak dodał rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski mężczyzna został zatrzymany we własnym mieszkaniu w Chrzanowie w Małopolsce. - Na razie typujemy, że to on może stać za dzisiejszym zamieszaniem, natomiast jeszcze musimy go przesłuchać, wykonać wiele innych czynności, żeby wiedzieć z większą pewnością - dodał rzecznik. Podkreślił, że "zatrzymanie było możliwe dzięki olbrzymiej pracy analitycznej policjantów".

- Możemy spodziewać się w tej sprawie dalszych zatrzymań - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. - Przestępcy posługiwali się dość wyrafinowanymi technikami zacierania śladów. Miejmy nadzieję, że jakoś sobie z tym poradzimy. Nie mogę udzielić informacji co do tożsamości zatrzymanego, ani szerszych informacji odnośnie całej grupy - dodał.

Według ministra sprawdzane są obecnie serwery. - Prosimy o pomoc niektórych partnerów zagranicznych. Dotyczy to serwerów w USA, Francji, Niemczech, skąd przysłano te informacje do Polski. Bardzo ostrożnie można powiedzieć, że jesteśmy na dobrym tropie. To pierwsze zatrzymanie, mamy nadzieję, będzie dobrym początkiem dalszych czynności. Mam nadzieję, że w ciągu trzech dni sprawa się wyjaśni - poinformował Sienkiewicz.

Minister powiedział, że jest także pod wrażeniem determinacji policji. - Zarówno jeśli chodzi system organizacji w sytuacji, kiedy wydawało się, że mamy do czynienia z bardzo poważnym zagrożeniem. Pochwalił też możliwości przeszukiwania zasobów i zdolności docierania do osób wytypowanych jako podejrzane.

Premier: To nieodpowiedzialny szczeniak

W sprawie fałszywych alarmów wypowiedział się też Donald Tusk. - Jesteście państwo, jak i my, żywym dowodem na to, że kraj nie został sparaliżowany. Nie przesadzajmy. To jest bardzo przykra sytuacja dla instytucji, które są powiadamiane, że jest tam bomba. Jest bardzo ważne, by służby, które odpowiadają za dane placówki, same podejmowały decyzje ws. ewentualnej ewakuacji. My z ministrem Sienkiewiczem wiemy, że prawdopodobieństwo, że za takimi e-mailami idą realne zagrożenia, jest minimalne - powiedział premier.

Premier nazwał zatrzymanego "nieodpowiedzialnym szczeniakiem, albo przestępcą". - Czasami osoba niepoczytalna stwarza taki stan zagrożenia. Trzeba umieć z tym żyć, ale też działać szybko. Najskuteczniejszą bronią przed takimi sytuacjami jest wysokość i nieuchronność kary. Niezależnie od intencji, jeżeli ta osoba jest zdrowa psychicznie, powinna siedzieć w pudle i jestem przekonany, że w tym przypadku tak będzie - dodał Tusk.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o działaniach policji ws. fałszywych alarmów? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!Zobacz także
Komentarze (356)
Zaloguj się
 • luketjorself

  Oceniono 420 razy 228

  To jedna z tych nieczęstych chwil, kiedy jestem dumny, że Państwo stanęło na wysokości zadania. Brawo.

 • p4-s

  Oceniono 240 razy 194

  w dyby siuśmajtka i na rynku miasta wystawić jako okaz certyfikowanego imbecyla

 • maly_zlosliwiec

  Oceniono 67 razy 19

  Nie wiem, czemu ale komentarz kojarzy mi się z :
  "moja babiczka pochazi z Chrzanowa".

  W sumie czuję ulgę, że to nic poważnego. Mam nadzieję, że unikniemy wszelkich zamachów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje