NPW: prokuratorzy otrzymali wyniki badań próbek z wraku Tu-154M

25.06.2013 16:55
Wrak tupolewa w Smoleńsku

Wrak tupolewa w Smoleńsku (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Prokuratorzy badający okoliczności katastrofy smoleńskiej otrzymali dziś sprawozdanie z badań próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.
- Obecnie prokuratorzy zapoznają się i analizują to sprawozdanie. Możliwe, że jutro zostanie podany termin konferencji prasowej, na której wyniki badań zostaną przedstawione opinii publicznej - powiedział prok. Marcin Maksjan z NPW.

Przebadali 250 próbek

Wojskowy prokurator wraz z biegłymi i ekspertami na przełomie września i października 2012 r. brał udział w uzupełniających oględzinach wraku, elementów samolotu oraz miejsca i rejonu katastrofy. Zabezpieczono wówczas, do specjalistycznych badań laboratoryjnych, ponad 250 różnego rodzaju próbek - wymazów, próbek gleby i wycinków materiałów z wraku.

Próbki trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. - Czas badania jednej próbki wynosi, zdaniem biegłych, od kilku do kilkudziesięciu godzin. Dlatego też przyjęty przez biegłych termin sześciu miesięcy, jako pozwalający na wykonanie badań 250 próbek, jest w pełni uzasadniony i realny - informowała w styczniu NPW. W maju biegli informowali prokuraturę, że zakończenie badań planują na koniec czerwca.

Wyniki badań to tylko jeden element

Prokuratura zaznaczała wówczas, że wyniki badań próbek będą tylko jednym z elementów całościowej opinii biegłych. Opinia ta będzie także oparta na wynikach badań próbek zabezpieczonych z ekshumowanych dotychczas zwłok ofiar katastrofy oraz wnioskach wynikających z oględzin wraku i miejsca tragedii. - Opinia sporządzona zostanie w terminie kilku miesięcy od zakończenia laboratoryjnych badań całości zabezpieczonego materiału - informowała NPW.

Sprawa badania tych próbek stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu. Na początku marca NPW informowała, że na obecnym etapie badań próbek biegli nie stwierdzili śladów materiałów wybuchowych.

Zobacz także
Komentarze (200)
NPW: prokuratorzy otrzymali wyniki badań próbek z wraku Tu-154M
Zaloguj się
 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Na badanie zapóżno ślady wybuchu małpek prezydenta dawno już wyparowały,alkohol ma to do siebie.

 • julianaugustyniak

  Oceniono 3 razy -1

  "Post na który odpowiadałeś został usunięty..." Brawo!!!!!!!!!!!! Usuwać i to szybko, Aż się tym farbowanym nazistom znudzi i przestaną.

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 2

  A kiedy nagranie telefonu zleceniodawcy lotu z pasażerem wykonującym kolejne jego polecenie, które zawsze potem meldował jego wykonanie.

 • dublet

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem zwolennikiem teorii zamachu. Tak! Niejaki Lech K. wysadził samolot, żeby poprawić notowania brata i zapewnić miliony z odszkodowań rodzinie. Pomagał mu niejaki Antoni M., zdrajcaq i agent Kremla.

 • waldemar591

  Oceniono 4 razy 0

  TNT = To Nie Trotyl

 • jan2wro

  Oceniono 7 razy -5

  Czegos nie rozumime, rzad i banda POcymbalonych zawsze siala pewnikami i orzeczeniami ze nie ma nic do badania ze Rosjanie juz nam powiedzieli. A teraz gdy jednak dodatkowe badania byly potrzebne to banda kibicuje za swoja teza tak w pierszym jak i w drugim przypadku nie znajac faktow. A wiec co jest ze zwolennikami PO , ze zabrania im myslec krytycznie, strach przed objawieniem jasnych zaniedban rzadu czy prymitywny komformizm zacmiewaja im oczy. Ja np. nigdy nie twierdzilem, zamach czy co innego, ja mialem problem z bezkrytyczna akceptacja wynikow badan kacapow i totalna neiudolnoscia narzego rzadu. Jak widac nie wszystko zostalo zbadane. Jezeli zapinieni POcymbaleni chca zrobic argument to powinni konsekwentnie protestowac przeciwko jakimkolwiek nowym badaniom, "nobo przecierz wsystko juz wiemy" toworiszczi nam powiedzieli, nieprawdaz?

 • tekameka

  Oceniono 10 razy -4

  w krajach demokratycznych, a nawet w USA taka informacja upubliczniana jest natychmiast..
  A u nas?
  Wtorek - zamach - to nie, dopiero we środę.
  Ciekawe co szykują na czwartek i piątek ?
  Donku ratuje tonące dzieci ?
  Bufetowa bohatersko zatrzymuje wagony metra, PO zasłabnięciu maszynisty?

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 4 razy 2

  "wyniki badań zostaną przedstawione opinii publicznej" ... czekamy :)

  Najgorzej, że samobójcy nie można ukarać!

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 7 razy -7

  PO ILE SKORKI Z PELOWCOW DZIS PO ILE

  PELOWCE WSZYSTKICH SZCZEBLI LACZCIE SIE
  CZAS NAWS DO WORA NADCHODZI
  NIC NIETRWA WIECZNIE I WAS TEZ DOSIEGNIE SPRAWIEDLIWOSC Z TUKIEM NA CZELE
  JUZ MA CORAZ WYLUPIASTE SLEPIA
  BO JUZ SRA W PAMPERSY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje