Seria fałszywych alarmów bombowych. Ewakuowane szpitale, urzędy... Zatrzymano pierwszego podejrzanego

25.06.2013 12:21
Warszawa. Służby podczas zabezpieczania terenu akcji pirotechników na ulicy Oczki po fałszywym alarmie bombowym

Warszawa. Służby podczas zabezpieczania terenu akcji pirotechników na ulicy Oczki po fałszywym alarmie bombowym (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Zatrzymano już pierwszego podejrzanego o fałszywe alarmy bombowe, które doprowadziły do serii ewakuacji w szpitalach, prokuraturach, sądach, urzędach. Anonimowe e-maile o - jak zapewnił szef MSW - fałszywych ładunkach wybuchowych postawiły w stan gotowości policję w co najmniej kilkunastu miastach: Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Koszalinie, Ostrołęce, Jeleniej Górze, Krakowie. W całym kraju policja sprawdziła 22 obiekty, ewakuowano 2,5 tys. osób - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
W związku z fałszywymi alarmami bombowymi zatrzymano jedną osobę; niewykluczone są kolejne zatrzymania - poinformował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Policja dodała, że zatrzymano mężczyznę w Chrzanowie.

Jak dodał rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski mężczyzna został zatrzymany we własnym mieszkaniu w Chrzanowie w Małopolsce. - Na razie typujemy, że to on może stać za dzisiejszym zamieszaniem, natomiast jeszcze musimy go przesłuchać, wykonać wiele innych czynności, żeby wiedzieć z większą pewnością - dodał rzecznik. Podkreślił, że "zatrzymanie było możliwe dzięki olbrzymiej pracy analitycznej policjantów".

Wszystkie alarmy były fałszywe

- Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli - oświadczył Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, na konferencji prasowej zwołanej już półtorej godziny po tym, gdy stało się jasne, jaka jest skala fałszywych alarmów. Szef MSW poinformował, że wszystkie alarmy są fałszywe.Policja, CBŚ i ABW tropią grupę Anonimo

- W całym kraju odnotowano kilkadziesiąt - prawdopodobnie fałszywych - alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Policja i ABW namierzają autorów wiadomości. Według Sokołowskiego wszystko wskazuje na to, że informacja, która dotarła e-mailem do wielu instytucji, pochodzi od tej samej grupy osób. - Treść informacji jest bardzo podobna - podkreślił.

Jak dodał, wiadomości o ładunkach wybuchowych wysłano zarówno z serwerów umieszczonych w Polsce, jak i za granicą. - Pracujemy nad tym, aby ustalić adresy IP komputerów i dotrzeć na tej podstawie do konkretnych osób - powiedział.

Zajmują się tym policjanci do walki z cyberprzestępczością, funkcjonariusze CBŚ i ABW.

Sokołowski wcześniej informował, że wszystko wskazuje na to, iż informacja, która dotarła e-mailem do wielu instytucji, pochodzi od tej samej grupy osób. - Treść informacji jest bardzo podobna - podkreślił.

- Oprócz tego, że w wielu miejscach prowadzimy działania, by sprawdzić realność zagrożenia, co jest naszym obowiązkiem, także policjanci do walki z cyberprzestępczością z Centralnego Biura Śledczego i we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego robią wiele, żeby namierzyć osoby odpowiedzialne za te informacje - dodaje.

Jak podaje portal tvn24.pl, e-maile z alarmem podpisała grupa Anonimo.

Alarmy w Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Krakowie. Tysiące ewakuowanych

W stolicy alarm wszczęto w czterech szpitalach: Bródnowskim, Wolskim, na Czerniakowskiej i na Barskiej, a także w Prokuraturze Generalnej (300 osób ewakuowanych), której siedziba również mieści się na Barskiej. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", służby nie wpuszczają nikogo do budynków, które zostały odgrodzone taśmą. Policjanci z psami tropiącymi poszukują potencjalnych ładunków.

E-maile z informacją o ładunkach wybuchowych dotyczą także kilku miejsc na Śląsku i w Zagłębiu. W Katowicach chodzi o dwa szpitale: przy ul. Raciborskiej i Józefowskiej, z których ewakuowano w sumie 700 osób, a także Silesię City Center i Sąd Okręgowy. Ewakuacja dotyczy także szpitala w Sosnowcu. W Dąbrowie Górniczej ewakuowano 500 osób z centrum handlowego Pogoria, a także pracowników i klientów sklepu OBI. W Gliwicach zostało ewakuowanych ok. 200 osób z budynku prokuratury.

Eksplozja zapowiadana na godzinę 12

Również 200 osób przebywających w prokuraturze w Jeleniej Górze (na Dolnym Śląsku) zostało ewakuowanych. Eksplozja była zapowiadana na godzinę 12.

W Ostrołęce alarm dotyczy prokuratury, ale trzeba było zamknąć i ewakuować całą ulicę Kościuszki, podaje portal eostroleka.pl .
Także krakowscy policjanci sprawdzają informacje o podłożeniu bomb w budynku Prokuratury Okręgowej w Krakowie i szpitalu w Chrzanowie. 220 osób zostało ewakuowanych z budynku prokuratury.

Z kolei w Szczecinie ewakuowano budynek komendy wojewódzkiej policji, podaje TVN 24.Chcesz na bieżąco wiedzieć o działaniach policji i ABW, które poszukują sprawcy alarmów? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (239)
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 357 razy 219

  Bez systemu PRISM ani rusz. Jeśli okaże się, że nie da się złapać sprawców to przekaz tego będzie jasny: musicie pozwolić się podsłuchiwać, bo inaczej będą powtórki z rozrywki.

 • tekameka

  Oceniono 192 razy 136

  Noam Chomsky: 2 z 10 sposobów na manipulację społeczeństwem

  STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

  Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy lub zaaranżuj krwawe ataki, tak aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

 • welcometopoland

  Oceniono 274 razy 72

  u nas nawet alarmy bombowe są od lat na niby ...

  drogi na niby
  służba zdrowia na niby
  praca na niby
  rząd na niby
  itd

  wszystko pasuje do siebie :)

 • demolca

  Oceniono 80 razy 60

  Akcja - Reakcja - Rozwiązanie

  Czyli wprowadzamy PRISM?

 • maradix

  Oceniono 142 razy 48

  No kibole, tym razem daliście czadu... Postanowiliście zemścić się na ministrze Sienkiewiczu za jego słowa prawdy o wydarzeniach we Wrocławiu, a tak naprawdę cierpią wasze matki,ojcowie,dziadkowie,rodzeństwo. Co łyse pały, to łyse pały-zero mózgu, sama czacha do golenia i basebola. Sami wydaliście na siebie wyrok - już po was - Polska wam tego nigdy nie zapomni!

 • wilma.flintstone

  Oceniono 62 razy 40

  Mam nadzieje, ze zlapia kretyna i go powiesza za to co trzeba...:-/

 • lecho65

  Oceniono 63 razy 35

  jak śp. Lech był prezydentem Wa-wy też szalał bomber , co w rezultacie przyniosło mu prezydenturę, może mamy powtórkę z rozrywki
  tylko odwrotnie.

 • niewysoka

  Oceniono 83 razy 35

  No, chyba kibole idą po ministra...

 • v-4

  Oceniono 119 razy 31

  To jest próba destabilizacji państwa -"prezia"i jego i jego "paziowi" idą na całość ,było zalanie tunelu po ulewie teraz bomby.Ciekawie co dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje