Ławrow: Zarzuty wobec Rosji niedopuszczalne. Snowden nie przekroczył rosyjskiej granicy

25.06.2013 11:56
Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

- Edward Snowden nie przekroczył rosyjskiej granicy. Próby obwiniania Rosji za jego zniknięcie są niedopuszczalne - oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.
- Uważamy za absolutnie bezpodstawne i niedopuszczalne próby potępiania strony rosyjskiej za łamanie prawa USA. On samodzielnie wybrał trasę swojej podróży. Dowiedzieliśmy się o wszystkim - jak wielu innych - z mediów. On nie przekroczył rosyjskiej granicy - oznajmił szef MSZ FR na konferencji prasowej w Moskwie.

Jak relacjonują dziennikarze, Ławrow zasugerował, że Edward Snowden po przylocie do Moskwy nie opuścił terenu lotniska, mógł natomiast od razu polecieć dalej. Możliwe więc, że w ogóle formalnie nie znalazł się na rosyjskim terytorium - ocenia Ławrow.

- Nie mamy nic wspólnego ani ze Snowdenem, ani z jego relacjami z Ministerstwem Sprawiedliwości USA, ani z jego przemieszczaniem się po świecie - dodał Ławrow.

Wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa Snowden

Miejsce pobytu Snowdena, któremu Stany Zjednoczone zarzucają ujawnienie tajnych informacji, a który wystąpił o azyl polityczny w Ekwadorze, nie jest znane. Według niektórych mediów w Rosji przebywa on wciąż w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie, dokąd w niedzielę przyleciał z Hongkongu.

Wcześniej rosyjskie media podawały, że z Moskwy były analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas.

USA chcą deportacji Snowdena

Według agencji Interfax władze USA oficjalnie zwróciły się do Rosji o zatrzymanie i deportowanie Snowdena do Stanów Zjednoczonych. Moskwa wcześniej oświadczyła, że nie ma żadnych podstaw prawnych do zatrzymania byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych.

Chcesz wiedzieć na bieżąco, co dzieje się ws. Edwarda Snowdena i wielkiej afery PRISM? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (119)
Ławrow: Zarzuty wobec Rosji niedopuszczalne. Snowden nie przekroczył rosyjskiej granicy
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 5 razy -5

  Każde oskarżenie Rosji prędzej czy później znajdzie potwierdzenie w faktach.

 • jagopa

  Oceniono 4 razy -4

  @yarrrr
  Musisz przestac pic to, co pijesz, bo po tym najpierw siada mozg(co widac w twoich komentarzach), a potem cala reszta.

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 3

  No i przepraszam tych, co już to czytali. Ale pojawiają się nowe osoby.. więc lecimy. Kilka faktów na temat USA.
  - dolar nie jest własnością narodu amerykańskiego, a FED - czyli kartelu prywatnych banków: JPMorgan Chase, Citibank, Bank of America, Wells Fargo, które posiadają 4 największe korporacje naftowe: Exxon, Chevron, Shell i BP. Emitując pieniądz odsetkowy pogrążają gospodarkę państwa.
  - Kennedy został zabity zaraz po tym, jak w wystąpieniu powiedział o spisku oraz zaczął wprowadzać dolar prawdziwie amerykański, konstytucyjny, niezależny od FED
  - obecnie dług USA wynosi oficjalnie prawie 17 bilionów (tysięcy miliardów) i rośnie w tempie 3,87 miliarda dolarów dziennie.
  - tymczasem, w 1999r. Pentagon nie mógł doliczyć się 2,3 bilionów dolarów, które poszły na czarne projekty.
  - prezydent jest marionetką, a rządzą owe banki i kompleks militarno-przemysłowy (specjalne oddziały wojska, tajne wydziały firm zbrojeniowych i wspierający ich kongresmeni), nad którym nie ma kontroli dziś nawet prezydent ani szef CIA, a przed którym ostrzegał już Eisenhower na mowie pożegnalnej. W bazach, np. S4 (tzw. Area 51) czy Dulce, dokonywane są eksperymenty wyprzedzające oficjalną naukę o dobre kilkadziesiąt lat (np. pojazd latający TR-3B z napędem antygrawitacyjnym, (wirująca plazma), szukać na YT). Ale oczywiście nie ujawnią swoich wynalazków, bo padłby handel ropą. Niezależni naukowcy są zabijani.
  - wszyscy płacimy na nich haracz (ceny paliwa we wszystkich produktach).
  - "wojna z terrorem" została zaprojektowana, wymyślona i zrealizowana przez amerykańskie "elity", by podporządkować sobie społeczeństwo. Talibów sami stworzyli. www.youtube.com/watch?v=AghufZtRuyc

  Tak olbrzymniego długu, wciąż rosnącego, nie da się spłacić. Jedynym rozwiązaniem dla nich jest wprowadzenie nowego porządku świata, systemu totalitarnego, z nowym pieniądzem bezgotówkowym, ochipowaniem populacji itd.

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 3

  Parę drobnych różnic między Rosją a USA
  - Putin nie wywołuje wojny na Bliskim Wschodzie, a USA i Europa już tak. W imię własnych interesów.
  - USA ingerują w rosyjskie sprawy: czytaj opozycję, a Rosja w taki Occupy Wall Street już nie
  - w Rosji rządzi Putin. A W USA rządzi FED: 4 prywatne banki, którym absolutnie nie zależy na naszym dobrze, a wręcz przeciwnie.
  - Rosja jest minimalnie zadłużona w porównaniu do USA i Europy. Patrz:
  www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html

  Szkoda, ze Polacy są tak krótkowzroczni i nienawidzą Rosji. Rzeczywiście, ucierpieliśmy przez komunę. Ale teraz centra zła na świecie są dwa: USA i Chiny.

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 6 razy 0

  Snowden może i wie coś o świecie cyfrowym ale nic nie wie o świecie realnym.
  Snowden może i wie coś o świecie cyfrowym ale nic nie wie o świecie realnym.
  Snowden może i wie coś o świecie cyfrowym ale nic nie wie o świecie realnym.
  Snowden może i wie coś o świecie cyfrowym ale nic nie wie o świecie realnym.

  Rosja zawsze chciała tylko bezdusznie i do granic wytrzymałości upodlić i zabetonować inne narody w tej bezdusznej ochydzie. Dlatego współczuję mieszkańcom: Gruzji, Ukrainy, Mołdawi, Uzbekistanu, Mongolii, etc. Gdyby wysłać tego szczeniaka Snowdena do chociażby jednego z tych krajów na wycieczkę, to może otworzyłyby mu się oczy i zobaczyłby realny a nie cyfrowy świat. Snowden to panienka.

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 9 razy 7

  Najbardziej "sprawiedliwy" kraj wydał na Snowdena wydał wyrok śmierci za ujawnienie prawdy. Gratulacje poyebana ameryko.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy -4

  Rosjanie muszą się spieszyć z odpowiedzią w sprawie Snowdena.
  Muszą sobie zasłużyć na przychylność w sprawach wizowych tak aby zdążyli choć na koniec sezonu usuwania azbestu.

 • genkar

  Oceniono 7 razy 5

  Ed jest bohaterem a rzad US of A
  moze sobie co najwyzej zrobic kupe.

  Nareszcie wydalo sie jak wielka jest hipokryzja tego kraju ktory probuje rzadzic calym swiatem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje