Znów ulewy nad Polską. Najgorzej na Śląsku i Małopolsce

25.06.2013 06:59
Burza

Burza (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Intensywne opady deszczu sparaliżowały ruch pociągów na Śląsku. Z powodu zalanych torów nie kursują pociągi z Katowic do Bielsko-Białej i Oświęcimia. Na stacji Czechowice-Dziedzice woda sięga powyżej kół pociągów, zalało też miejscowe szkoły i urząd miasta. Przez ulewy zawieszono dziś zajęcia w podstawówce i gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju. W Małopolsce woda przekroczyła stan alarmowy w dwóch rzekach
Po poniedziałkowych opadach część ulic Goczałkowic-Zdroju znalazła się pod wodą, zalane są domy.O dzisiejszym zawieszeniu lekcji powiadomiono pracowników szkół, informacja znalazła się na stronie internetowej Urzędu Gminy, ma być też dystrybuowana za pośrednictwem Facebooka. Wieczorem intensywne opady nawiedziły też Czechowice-Dziedzice, w których zalane zostało m.in. torowisko powodując utrudnienia na trasie kolejowej z Katowic do Bielsko-Biała oraz w kierunku Oświęcimia. Czechowicki burmistrz Marian Błachut wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe.

Byłeś świadkiem nawałnicy? Zrób zdjęcie, nagraj film i wyślij na Alert24 >>>

PKP PLK wstrzymała ruch pociągów

Po godz. 19.00 gwałtowne ulewy zalały perony stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Woda sięgała powyżej kół pociągów. Dla bezpieczeństwa niezbędne było wyłączenie napięcia. Utrudniony jest ruch w kierunku: Tychy i Bielsko-Biała oraz Oświęcim i Zebrzydowice.

Pasażerom pociągów zatrzymanych przez ulewę na stacji zapewniono dalszą podróż. Osoby z pociągu relacji Bielsko-Biała - Gdynia zostały zabrane autobusami do Katowic. Pociąg relacji Bielsko-Biała - Warszawa Wschodnia pojechał drogą okrężną przez Skoczów. W ramach komunikacji zastępczej kursują 3 autobusy za pociągi Kolei Śląskich i 2 za pociągi PKP Intercity. Z zalanego terenu stacji wypompowywana jest woda.

Na sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe SA przygotowały na wypadek trudnych warunków atmosferycznych 175 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz kilkadziesiąt pociągów sieciowych do przeglądu i naprawy sieci trakcyjnej. W ruchu regionalnym wprowadzona jest komunikacja zastępcza autobusowa: Pszczyna - Czechowice Dziedzice Południowe oraz Chybie - Brzeszcze Jawiszowice.

Zobacz, czy w twojej okolicy czekają Cię ulewy.

Koleje Śląskie odwołały 10 pociągów

Jak poinformował rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba, od chwili wystąpienia utrudnień, czyli ok. godz. 19., do godz. 22. na nieprzejezdnym odcinku odwołano 10 pociągów tej spółki. Na pozostałej części trasy podróżni mogli skorzystać z autobusowej komunikacji zastępczej.

W Czechowicach-Dziedzicach strażacy nie nadążają z odbieraniem zgłoszeń. Miejska kanalizacja nie jest w stanie przyjąć takiej ilości wody. Zalewane są ulice, ronda i niżej położone obiekty, zwłaszcza w centrum. - Woda wdziera się m.in. do piwnic domów, szkoły podstawowej, gimnazjum i gmachu urzędu miejskiego. Zalała urządzenia krytej pływalni. W piwnicach są tam dwa metry wody - relacjonował wcześniej Błachut. Jak dodał, strażacy próbują zabezpieczyć oczyszczalnię ścieków przed nadmiarem wody deszczowej z kanalizacji. Opady - momentami intensywne - mogą potrwać do wtorkowego wieczoru.

Małopolska: przekroczony stan alarmowy w dwóch rzekach

- Aż 355 interweniowali w ciągu ostatniej doby strażacy w Małopolsce. Najpoważniejsza sytuacja jest w powiecie krakowskim - informuje rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej kpt. Sebastian Woźniak.

Nawałnice nad Małopolską >>>

W Krakowie wylał Prądnik, zalewając piwnice, garaże i samochody w rejonie ulicy Majora. Stan alarmowy został przekroczony na dwóch rzekach: Prądnik w Ojcowie o 15 cm i Rudawie w gm. Zabierzów o 28 cm. Stan ostrzegawczy przekroczyły Stryszawka w Suchej Beskidzkiej o 48 cm i Szreniawa w Biskupicach o 15 cm.

Chcesz na bieżąco śledzić prognozę pogody w Twoim regionie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • sceptyk31

  Oceniono 133 razy 89

  Trzeba wręcz ustawowo zmusić wszystkie miasta i wsie by zabetonowały każdy kawałek parku czy skweru. A rzeki i potoki najlepiej wybetonować. Opowiada się bzdury o ociepleniu klimatu. A takich gwałtownych ulew wcale nie jest aż tak więcej, by za każdym razem była powódź, wystarczy myśleć. W miastach każdy skrawek zabudowuje się, a co się nie da to asfaltuje. Chorniki są z tej nowoczesnej kostki a nie z płytek jak kiedyś, płytki przepuszczały wodę, po kostce woda szybko spływa do kanalizacji. A kanalizacja jest taka sama jak za komuny gdy nie było aż tyle terenu z którego woda musi szybko spływać. Zauważcie, że na terenach podgórskich powodzie mamy od Beskidu Śląskiego do zachodniej granicy, czyli tam gdzie rzeki i potoki " uregulowano", czy słyszał ktoś o powodzi w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach ? Bo tam rzeki płyną w naturalnych korytach a nie betonowych rynnach . .

 • 31.februarius

  Oceniono 66 razy 56

  "Zawieszone pociągi"

  Tego to nawet najstarsi górale nie pamiętają.

 • filipherma82

  Oceniono 63 razy 55

  Bielsko-Biała
  Bielska-Białej
  Bielsku-Białej
  Bielsko-Białą
  Bielskiem-Białą
  Bielsku-Białej

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 39 razy 33

  Co za lato, nawet pływalnie zalewa.

 • jamj

  Oceniono 55 razy 29

  Ciąg dalszy realizacji bożego zalecenia:
  "Sytuacja zasrana. Często i obficie spłukiwać."

 • ypsilonplus

  Oceniono 18 razy 8

  Odwołać,
  Odwołać!!!
  Kogoś, koniecznie!

 • bylypisior

  Oceniono 19 razy 7

  Donald Tusk obiecał że w tym roku powodzi nie będzie (jak zabierał kasę z rezerwy powodziowej).
  Dlatego jak tylko usłyszałem o tym - natychmiast kupiłem kalosze, lepszy parasol i ubezpieczyłem się od powodzi.
  Bo wiedziałem że przyjdzie.

 • klan_fan

  Oceniono 8 razy 6

  Mieć ubite i wyasfaltowane a na poboczu wybetonowane i jednocześnie mieć sucho wszędzie....Czyli "zjeść ciastko i mieć ciastko"....myślenie Polaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje