Talibowie zaatakowali pałac prezydencki w Kabulu i siedzibę CIA

25.06.2013 06:22
Dym unoszący się nad pałacem prezydenckim w Kabulu

Dym unoszący się nad pałacem prezydenckim w Kabulu (Fot. Rahmat Gul AP)

Afgańscy talibowie przyznają się do podjętego dziś rano samobójczego ataku na pałac prezydencki i inne obiekty w centrum Kabulu. Na razie brak informacji o ewentualnych ofiarach ataku.
Do ataku doszło o godz. 6.30 (godz. 4 czasu polskiego), gdy co najmniej trzech zamachowców w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi podjechało niedaleko siedziby prezydenta oraz hotelu Ariana, gdzie mieści się główna kwatera CIA w Afganistanie.

Szef kabulskiej policji Mohammad Ajub Salangi poinformował, że napastnicy mieli fałszywe identyfikatory. Chcieli przedostać się przez punkt ochrony, jednak nie zostali wpuszczeni przez strażników. Wtedy - według AFP - jeden z zamachowców wyszedł z samochodu i zaczął strzelać; następnie pojazd eksplodował.

Według agencji Reuters i AP w rejonie wschodniej bramy pałacu nastąpiło siedem bądź osiem wybuchów, a potem przez co najmniej 45 minut słychać tam było wymianę ognia z broni strzeleckiej.

Atak rozpoczął się w czasie, gdy pod pałacem gromadzili się dziennikarze na zapowiedzianą konferencję prasową prezydenta Karzaja. Nie wiadomo, czy był on wtedy na terenie pałacu.

W hotelu Ariana mieści się główna kwatera CIA w Afganistanie. W rejonie, gdzie nastąpił atak, znajdują się także ambasada Stanów Zjednoczonych i główna siedziba NATO.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji w Afganistanie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (50)
Talibowie zaatakowali pałac prezydencki w Kabulu i siedzibę CIA
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Widać jaką NATO ma właściwą ocenę sytuacji i jak z Talibami można rokowania prowadzić. B.Klimkiewicz.

 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  Ale glupie te strazniki ... nie wpuscili to sami zgineli. I jeszcze gdzies ktos za kogos leb nadstawia...

 • blogfiles

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda że nie ośmiu. (w jednym samochodzie)

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Talibowie zaatakowali pałac prezydencki w Kabulu i siedzibę CIA..... W to pierwsze uwierzę ale w to drugie nie. Przecież CIA jest organizacją pokojową i siedzibę ma w pokoju a nie w Kabulu.

 • sniezka55

  Oceniono 3 razy 3

  Przestraszyłem się. Talibowie zaatakowali pałac prezydencki ... w Warszawie? Nie w Kabylu . Sprawdziłem na mapie. Ależ oni mają nieprecyzyjne mapy. Wiele zawdzięczamy CIA.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 2

  Chwałą bohaterom!
  www.bbc.co.uk/news/world-asia-23042005#
  Szkoda że nie było strat w personelu USA.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 8 razy -2

  Oczyścić im pole walki-ewakuować kobiety i dzieci , resztę pozostawić losowi. Oni tak lubią żyć, w sandałach, sukmanach z kałachem pod pachą. Kozy im wystarczą. Nie lepiej skupić się na dogorywającym świecie zachodnim, leczyć, kształcić, produkować zamiast tam w tym suchym pyle tracić czas i środki?

 • rysiyk

  Oceniono 6 razy 4

  I co w związku z tym? Będą wyrywkowe rewizje na ulicach Polski? Czy ruszymy kupą zabijać Afgańczyków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje