Talibowie zaatakowali pałac prezydencki w Kabulu i siedzibę CIA

25.06.2013 06:22
Dym unoszący się nad pałacem prezydenckim w Kabulu

Dym unoszący się nad pałacem prezydenckim w Kabulu (Fot. Rahmat Gul AP)

Afgańscy talibowie przyznają się do podjętego dziś rano samobójczego ataku na pałac prezydencki i inne obiekty w centrum Kabulu. Na razie brak informacji o ewentualnych ofiarach ataku.
Do ataku doszło o godz. 6.30 (godz. 4 czasu polskiego), gdy co najmniej trzech zamachowców w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi podjechało niedaleko siedziby prezydenta oraz hotelu Ariana, gdzie mieści się główna kwatera CIA w Afganistanie.

Szef kabulskiej policji Mohammad Ajub Salangi poinformował, że napastnicy mieli fałszywe identyfikatory. Chcieli przedostać się przez punkt ochrony, jednak nie zostali wpuszczeni przez strażników. Wtedy - według AFP - jeden z zamachowców wyszedł z samochodu i zaczął strzelać; następnie pojazd eksplodował.

Według agencji Reuters i AP w rejonie wschodniej bramy pałacu nastąpiło siedem bądź osiem wybuchów, a potem przez co najmniej 45 minut słychać tam było wymianę ognia z broni strzeleckiej.

Atak rozpoczął się w czasie, gdy pod pałacem gromadzili się dziennikarze na zapowiedzianą konferencję prasową prezydenta Karzaja. Nie wiadomo, czy był on wtedy na terenie pałacu.

W hotelu Ariana mieści się główna kwatera CIA w Afganistanie. W rejonie, gdzie nastąpił atak, znajdują się także ambasada Stanów Zjednoczonych i główna siedziba NATO.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji w Afganistanie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 63 razy 53

  A wielka CIA nie przewidziała, że talibowie zaczną gryźć rękę, która ich tyle lat karmiła? Przecież przerabiali to w Ameryce Środkowej już.

 • katorakta2

  Oceniono 84 razy 48

  Biedne hamerykany, przecie one tylko pokoj, milosc i sprawiedliwosc niosa!

 • jamj

  Oceniono 80 razy 44

  Co za niewdzięczność ! Atakować siedzibę CIA w Kabulu?!

 • mosiek_macierewicz

  Oceniono 51 razy 31

  Ci to teraz mają dobrze. Dmuchają te setki hurys na potege...

 • leonleonidas

  Oceniono 32 razy 20

  Friendly Fire :-)
  Terrorysci zwalczaja terrorystow :-)

 • mamograf

  Oceniono 20 razy 16

  A jeszcze parę dni temu talibowie rozmawiali o pokoju z amerykanami. Przecież taki info bylo w zeszłym tygodniu. Ech.....

 • gdsta

  Oceniono 20 razy 16

  przekazywanie władzy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje