Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA

24.06.2013 21:17
Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA

Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA (Fot. Evan Vucci AP)

Barack Obama oświadczył, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej. Prezydent dodał, że administracja USA współpracuje w sprawie Snowdena z innymi krajami, "by zapewnić przestrzeganie rządów prawa".
Obama odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy rozmawiał z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, by nalegać na niego, żeby nie pozwolił Snowdenowi opuścić Rosji i udać się do innego kraju. Wcześniej rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył, że decyzja o umożliwieniu Edwardowi Snowdenowi wyjazdu z Hongkongu naraziła na szwank stosunki USA - Chiny.

Rzecznik wyraził przekonanie, że Snowden nadal przebywa w Moskwie, dokąd przyleciał dzień wcześniej z Hongkongu, i wezwał władze rosyjskie do "rozważenia wszelkich opcji w celu wydania Snowdena Stanom Zjednoczonym". Odmówił jednak sprecyzowania, jakie mogą być ewentualne konsekwencje, jeśli Moskwa odmówi. Dodał, że Stany Zjednoczone są w kontakcie z innymi krajami, przez które Edward Snowden może podróżować albo do których może chcieć się dostać.

Snowden poprosił o azyl kilka państw

Dziś miejsce pobytu Snowdena pozostawało niewiadomą. Najprawdopodobniej nie było go w samolocie Aerofłotu, który wystartował tego dnia do Hawany. Snowden miał zarezerwowane miejsce w tej maszynie, ale lecący nią dziennikarze nie widzieli go na pokładzie. Podobno z Hawany Snowden miał się udać do Wenezueli bądź do Ekwadoru, gdzie wystąpił o azyl. Ekwadorski minister spraw zagranicznych potwierdził, że władze rozpatrują wniosek.

Demaskatorski portal WikiLeaks przekazał, że Amerykanin zwrócił się o azyl również do władz islandzkich. Edward Snowden po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Snowden pracował jako administrator systemu komputerowego dla będącej partnerem zewnętrznym NSA firmy Booz Allen Hamilton.

Zobacz także
Komentarze (245)
Zaloguj się
 • okosokola

  Oceniono 293 razy 259

  "by zapewnić przestrzeganie rządów prawa".
  Panie Obama
  Gdyby wszystko działało prawnie nie byłoby takich ludzi jak Snowden
  Czy pan naprawdę myśli, że świat jest aż tak naiwny?

 • morhile

  Oceniono 216 razy 172

  I Obama jak widać w nosie ma świat, nie zamiaru wyjaśnić jakim prawem .... USA inwigilowały elektronicznie wszystkich. Zabiją nieszczęsnego chłopaka i tyle, ktoś jeszcze marzy o wizie do USA ? Bandycki kraj. Wszystko co ma, pochodzi z kradzieży.

 • 8pasazer

  Oceniono 172 razy 150

  Fragment orzeczenia sądu ws posłanki Sawickiej:

  "Demokratyczne państwo ze swej istoty wyklucza testowanie uczciwości obywateli czy dokonywanie wyrywkowej "na chybił trafił" kontroli tej uczciwości przy użyciu w tym celu tajnych i podstępnych metod. Postępowanie takie jest cechą i praktyką państwa totalitarnego"

  -Sąd Apelacyjny w Warszawie, 26 kwietnia 2013, pisemne uzasadnienie wyroku, str 46.
  Sędzia prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, kogo "objął" tekstem wyroku.

 • m-kow

  Oceniono 147 razy 123

  Największy Żyjący Noblista będzie na niego polował z całą wściekłością. Chłopak powinien się trzymać Aeroflotów, wszystkich innych Amerykanie mają w d...e i ich nie szanują. No i połączeń bezpośrednich.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 115 razy 95

  Kanclerz III Rzeszy też mówił o przestrzeganiu rządów prawa przez żydów...

 • maks1956

  Oceniono 99 razy 75

  Snowden nie powinien zostać w Rosji bo amerykance zgodzą się na wymianę rosyjskiego handlarza broni Wiktora Buta który został skazany przez sąd w Nowym Jorku na karę 25 lat więzienia oraz 15 milionów dolarów grzywny. A dla ruskich ważniejszy jest But niż ten cały Snowden a amerykance zgodzą się na wszystko byle dopaść tego Snowdena bo nie mogą przeboleć ze ujawnił cała nagą prawdę o amerykańskiej inwigilacji wobec zwykłego obywatela taka to tam jest pseudodemokracja w tej Ameryce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje