Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA

24.06.2013 21:17
Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA

Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA (Fot. Evan Vucci AP)

Barack Obama oświadczył, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej. Prezydent dodał, że administracja USA współpracuje w sprawie Snowdena z innymi krajami, "by zapewnić przestrzeganie rządów prawa".
Obama odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy rozmawiał z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, by nalegać na niego, żeby nie pozwolił Snowdenowi opuścić Rosji i udać się do innego kraju. Wcześniej rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył, że decyzja o umożliwieniu Edwardowi Snowdenowi wyjazdu z Hongkongu naraziła na szwank stosunki USA - Chiny.

Rzecznik wyraził przekonanie, że Snowden nadal przebywa w Moskwie, dokąd przyleciał dzień wcześniej z Hongkongu, i wezwał władze rosyjskie do "rozważenia wszelkich opcji w celu wydania Snowdena Stanom Zjednoczonym". Odmówił jednak sprecyzowania, jakie mogą być ewentualne konsekwencje, jeśli Moskwa odmówi. Dodał, że Stany Zjednoczone są w kontakcie z innymi krajami, przez które Edward Snowden może podróżować albo do których może chcieć się dostać.

Snowden poprosił o azyl kilka państw

Dziś miejsce pobytu Snowdena pozostawało niewiadomą. Najprawdopodobniej nie było go w samolocie Aerofłotu, który wystartował tego dnia do Hawany. Snowden miał zarezerwowane miejsce w tej maszynie, ale lecący nią dziennikarze nie widzieli go na pokładzie. Podobno z Hawany Snowden miał się udać do Wenezueli bądź do Ekwadoru, gdzie wystąpił o azyl. Ekwadorski minister spraw zagranicznych potwierdził, że władze rozpatrują wniosek.

Demaskatorski portal WikiLeaks przekazał, że Amerykanin zwrócił się o azyl również do władz islandzkich. Edward Snowden po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Snowden pracował jako administrator systemu komputerowego dla będącej partnerem zewnętrznym NSA firmy Booz Allen Hamilton.

Zobacz także
Komentarze (245)
Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA
Zaloguj się
 • emigrantka1950

  0

  Dziekuje ze okazie zebym mogla podac swoja opinje. W tym polega demokracja.

 • tokoloshe

  Oceniono 3 razy 1

  Jakim prawem?
  Po co im "terroryści"? Sami się wykończą :D
  Kłamali o Iraku, Libii, innych "operacjach" i o wizach dla polaków. O zabiciu Osamy też się niczego nie dowiecie, więc spokojnie..
  Wiecie Państwo, że w Dallas gdy ginął Kennedy w budynku składnicy, skąd "padł strzał", służbę jako agent "ochrony" ( może nawet NSA) pełnił niejaki George Bush, zupełnie nieznacząca postać w polityce ? ;D

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 4 razy 0

  "Obama: Robimy wszystko, by sprowadzić Snowdena do USA "

  Kryminalista zapewnia, że "w imię prawa" zniszczy tego, który chciał pomóc temu państwu
  w przestrzeganie tegoż prawa"

  Ale jaja !!!!
  A my chcemy WOLNOŚCI dla okupowanych Indian i wypędzenia okupantów !!!

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  Wolałbym, by Obama rozliczył swego poprzednika z kłamstw i agresji w Iraku i by sam nie kłamał.

 • hen-live

  Oceniono 9 razy -3

  Snowden byc moze nieswiadomie zadzialal na rzecz teroryzmu,przestepczosci,pedofili,Powinien puknac sie w leb zanim zostal zdrajca.

 • marooned.mb

  Oceniono 9 razy 5

  "by zapewnić przestrzeganie rządów prawa"
  buachachachacha

  Właśnie tego chciał Snowden, więc wyręczył zdobywcę pokojowej nagrody Nobla. Nic tylko dziękować!

 • mk210253

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdety

 • gruzek

  Oceniono 12 razy -6

  Życzę powodzenia panie prezydencie.Miejsce zdrajcy jest w więzieniu a najlepiej dwa metry pod ziemią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje