NY Times: "Jeżeli Polska chce być poważnym graczem w UE, musi przyjąć euro i mieć konkurencyjną gospodarkę. A Tusk i PiS..."

Polska musi dokonać zmian w swojej polityce gospodarczej - czytamy na stronie internetowej "New York Times". Według autora dziennika, jeżeli trend spowalniającego wzrostu gospodarczego się utrzyma, zyskać może opozycja - konserwatywne i eurosceptyczne Prawo i Sprawiedliwość.
Autor tekstu, który ukaże się w jutrzejszym "International Herald Tribune", czyli międzynarodowym wydaniu "New York Timesa", przytacza opinię Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. Ta stawia mocną tezę: "Polska polityka zagraniczna może zderzyć się ze ścianą, chyba że zostaną dokonane poważne zmiany w gospodarce" - mówi.

To stwierdzenie koresponduje z pozytywną oceną polskiej polityki zagranicznej przez gazetę. Zresztą autor artykułu podkreśla, że "na pierwszy rzut oka nie ma podstaw do takich obaw, jakie prezentuje Bochniarz". Dlaczego? Polska widocznie się rozwija i jest jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej, które uniknęły kryzysu. "To dzięki sile sektora bankowego i polityce monetarnej i fiskalnej" - czytamy.

Ale trend...

W artykule czytamy jednak, że sytuacja wcale nie musi być tak różowa. "Pomimo kilku usprawnień, rynek pracy jest regulowany, a to przykłada się do bezrobocia na poziomie 13,5 proc. Zdaniem Henryki Bochniarz małe prywatne firmy powinny móc zatrudniać i zwalniać z większą łatwością. To by spowodowało powstanie nowych miejsc pracy. A rząd powinien wprowadzić systemy szkolenia pozwalające firmom kształcić pracowników".

Teraz, podkreśla pismo, kryzys euro zaczyna zbliżać się do Polski - następuje spowolnienie gospodarcze, a najbardziej odczuwają to najmniej zarabiający. "Jeżeli ten trend się utrzyma, zyskać może opozycja - konserwatywne i eurosceptyczne Prawo i Sprawiedliwość. Dlaczego więc Tusk nie dopasował swojej pełnej energii polityki zagranicznej z reformami wewnętrznymi?" - zastanawia się autor.

"Jeżeli Polska chce być poważnym graczem w Europie..."

Konkurencyjna gospodarka i przyjęcie euro - te dwa aspekty, wg artykułu, pomogą Polsce zostać poważnym graczem w Europie. "Polacy jednak są dalecy od entuzjazmu, jeżeli chodzi o przystąpienie do strefy euro. Dlaczego? Ponieważ widzą, jak obniżył się standard życia w zadłużonych krajach strefy. I - jeśli Warszawa przyjmie euro - będą musieli wspierać zadłużone kraje". Do tego - wskazuje autor tekstu - utracimy niezależność w ustalaniu polityki monetarnej i fiskalnej.

"Przekonanie Polaków o korzyściach płynących z przyjęcia euro może być dla Tuska wyzwaniem, ale czy to powinno go powstrzymać przed próbowaniem?" - czytamy w konkluzji.

Więcej o:
Komentarze (28)
NY Times: "Jeżeli Polska chce być poważnym graczem w UE, musi przyjąć euro i mieć konkurencyjną gospodarkę. A Tusk i PiS..."
Zaloguj się
 • pkotrebski

  0

  "A rząd powinien wprowadzić systemy szkolenia pozwalające firmom kształcić pracowników"

  Tak bo firma tak chętnie chce kształcić pracowników. Z jednej strony mówi nam że mają mieć prawo do łatwiejszego zwolnienia(bo o to chodzi) i łatwiej zatrudniać(kogoś gotów tyrać jak niewolnik) w celu minimalizacji kosztów a z drugiej strony firma ma taką chęć kształcić pracowników i wydawać(dla firmy to strata) pieniądze na to kształcenie. Co za żart.

 • braunal

  Oceniono 1 raz 1

  większość Polaków chce być konserwatywna i jest eurosceptyczna,wiec o co chodzi?

 • klossbruner

  Oceniono 5 razy 5

  Oczywiscie ze jankesi "dobrze" doradzaja Polsce...wprowadzic euro I wysprzedac resztki za drobne. Uzaleznic Polske od Zachodu kompletnie I doprowadzic do sytuacji przed rozbiorowej Polski jak w XVIII wieku...Czy srednia polskich zarobkow bedzie automatycznie podniesiona do stawek unii? Nie dajmy sie zagonic w kozi rog!

 • papyr

  0

  Polska widocznie się rozwija i jest jednym z
  nielicznych państw Unii Europejskiej,
  które uniknęły kryzysu. "To dzięki sile
  sektora bankowego i polityce
  monetarnej i fiskalnej"
  a ja myslalem, ze to dzieki wywolanym inwestycjom zwiazanym z Euro 2012, ktore pociagnely gospodarke.

 • rysiyk

  0

  Chce Ministra Rostockiego on to nam wyjaśni w Spocie. Po jego Spotach nawet Rycyna nie potrzebna tak wyczyści kichy przy wymiotach.

 • 0zoja29

  Oceniono 12 razy 8

  euro - NIE !!!! nie damy się zniszczyć !!!

 • yarrrr

  Oceniono 20 razy 10

  "Jeżeli Polska chce być poważnym graczem w UE"

  Wcale się nie zdziwiłem, że to piszą Amerykanie. Chcieliby Polskę pogrążyć w bagnie zadłużenia, machloj bankowych, systemie zakłamanym i manipulacyjnym, który sami stworzyli.

  Nie, dziękuję. Ja już wolę być "Europą II kategorii". Niech spadają.

 • baby1

  Oceniono 10 razy 6

  "małe prywatne firmy powinny móc zatrudniać i zwalniać z większą łatwością. To by spowodowało powstanie nowych miejsc pracy"
  To genialne odkrycie ekonomiczne. Nobel murowany.

 • yani-51

  Oceniono 7 razy -1

  m.marco.....
  cyt..chrześcijańskiej cywilizacji,ktora chca zniszczyc......(sic)

  ta twoja chrzescijanska cywilizacjia do dzis n i e wyszla z 18 wieku, rozumiesz to czy tez nie potrafisz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX