Sienkiewicz o nacjonalistach: Są tchórzliwi. Biją, gdy mają przewagę

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zachowanie tych ludzi to rodzaj bandytyzmu, który trzeba zwalczać. Raz krzyczą, a drugi raz, gdy są w grupie i mają przewagę, biją - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz o nacjonalistach, którzy wtargnęli na wykład prof. Baumana we Wrocławiu. - Są tchórzliwi. Używają Polski, a ją kompromitują - dodał szef MSW na antenie TVN24.
- Wybieram się na rozmowę z panem Seremetem, gdyż wspólnie z prokuraturą chcemy uregulować sposób zwalczania tego zjawiska - powiedział Sienkiewicz w "Faktach po Faktach". - Bo trudno jest je zwalczać, jeśli jeden z prokuratorów odmawia wszczęcia postępowania ws. swastyki, uważając, że jest to znak szczęścia czy pokoju - dodał.

Sienkiewicz odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w minioną sobotę. Niemal stu członków i sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski zakłóciła wówczas wykład prof. Zygmunta Baumana, światowej sławy socjologa, na Uniwersytecie Wrocławskim. Krzyczeli "wypier..." i "Norymberga dla komuny". Spokój przywróciła dopiero interwencja brygady antyterrorystycznej

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych fakt, że polscy kibole uważają się za patriotów, jest absurdalny. - To nie są żadni patrioci. To jest zamiana znaków. Dobro nazywa się złem, a zło dobrem. Ksenofobię i rasizm nazywa się patriotyzmem. To nie ma nic wspólnego z Polską - powiedział. - Na końcu tego problemu jest przemoc. Najpierw wobec obcych, a potem zawsze wobec swoich - zaznaczył.

"Zwalczajmy zjawisko, ale nie popadajmy w histerię"

Na pytanie, czy z tym środowiskiem należy walczyć poprzez delegalizację NOP-u, odparł, że należy szukać innych rozwiązań. - Masz gorączkę - stłucz termometr, to nie jest rozwiązanie - stwierdził. - Rzecz nie jest w tym, czy oni są legalni, czy nie, tylko w konkretnych środowiskach kibolskich, które stanowią zaplecze tego ruchu - dodał i zapowiedział, że będzie te środowiska zwalczał. - Jeśli ma się do czynienia z jakimś złem społecznym, to przede wszystkim nie można chować głowy w piasek. I trzeba to nazywać po imieniu - podkreślił.

Bartłomiej Sienkiewicz zaznaczył jednak, że nie ma powodu do nadawania wybrykom polskich kiboli szczególnie dużego znaczenia. - Sto osób to nie jest cała Polska. Ruch kibolski dotyczy zdecydowanej mniejszości młodych ludzi. Musimy zwalczyć to zjawisko całą siłą państwa, ale nie popadajmy z kolei w histerię, że Polska jest na krawędzi faszyzmu - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • Marsz ONR w Warszawie, 22 września 2012 Niemcy: "Na ulice Polski wróciła tradycja, która doprowadziła do zabicia Narutowicza"
Komentarze (380)
Sienkiewicz o nacjonalistach: Są tchórzliwi. Biją, gdy mają przewagę
Zaloguj się
 • fuzzyber

  0

  Bywaja miasta jak w Niemczech - np. Wrocław ładniejszy od Lipska czy Magdeburga, bywają miasta zombie - jak widziana ostatnio łódź. Różnica jest jedna - zgoda albo wojny polityczne na dole i na górze. Tak nic nie zbudujemy...

  Narodowcy tez są mądrzejsi i głupsi - choć jedni i drudzy patrioci....

  Endecy to dziś rodząca sie trzecia siła obok PO i PiS.... jak potrafią się dogadac - np. Giertychowie z Ruchem Narodowym... nauczyć się jeden od drugiego co i jak .... to po krótkim i ewentualnym epizodzie rządów PiS - oni przejmą pałeczkę. Warto by do tego czasu popracowali nad sobą i nad zgodą. Nieprawdopodobny bonus w wyborach od Narodu dostanie ten, kto zgodę wynegocjuje.

  Platfisiorom z POPiS-u się nie udało. Skutki widzimy. Czas zmienic paradygmat władzy w Polsce .... ilu Polaków to rozumie? W Narodzie wielu. Wśród polityków to chyba tylko Komorowski. Nie da się Polska trząść za długo - bo sie rozsypie.

 • fuzzyber

  0

  Czemu zalecałbym rozwiązanie bazujące na dialogu? Bo tę ew. wojnę Tuska z Narodem Wszyscy przegramy. Młodzi endecy mają niewielkie pojęcie o różnych implikacjach takiej rozróby w Polsce - bo oni nigdy nie rzadzili. Nie wiedzą jak żałośnie słabą pozycję ma Tusk wobec rynków finansowych - monopoli, korporacji; jakie straszne mamy tyły w finansach publicznych i ktoś, kto pcha do Polski swoje łapy może łatwo srowokować tutaj taką biedę, że kryteria uliczne będą robili różni watażkowie - nie tylko Kaczor czy Duda. Matrix mogą rozmontowac Polacy - ale WSZYSCY. Duża większość Narodu - i tę trzeba zebrać.

  III RP to państwo złodziei - ale to teraz jedyna Polska jaka jest - i nie wolno w awanturach rozbijac sobie Jej kawałków na głowie - bo one nie sa Tuska czy Kaczyńskiego. Komorowski czy Pawlak są rozumniejsi.

  Nigdy z królami nie będziem w aliansach...śpiewano na Kongresie Ruchu Narodowego.... ale broń nas Boże od powtórki tamtej konfederacji..... chętnych do tego, by nasz chaos wykorzystac dla innej formy rozbiorów nie brakuje....

 • fuzzyber

  0

  NOP - przynajmniej w łodzi to są takie ćwierćmózgie ogry, oni nie mają nic wspólnego z ideą narodową, są "z gwałtu bejsbolem spłodzeni". Mózgu we łbie za trzy grosze. To i ich szeregów Policja wychowuje prowokatorów przeciw marszom Wszechpolaków z Oenerowcami. ONR trzeba przyznac - wykształcił się w coś organizacyjnie i ideowo sprawnego, tutaj coraz ważniejsza jest jedność narodowa i wystawienie Tuska z Kaczyńskim do piaskownicy - niech się SAMI BIJą jak tak lubią - bez nas Polaków. Punkty niejakie zbiera Komorowski - bo Go nie było przy Okrągłym Stole, bo gra na jednośc Polaków, bo złożył kwiaty przed pomnikiem Dmowskiego, bo stara się "okryć" armię, która Tuskorząd rozwalił...bo przeforsował w liceach obowiazkowość historii ojczystej wbrew MEN...

  Narodowcy to są trochę Dżyngis Chami - fakt. Ale to jest szczerze patriotyczna młodzież, na którą Polska może liczyć, kiedy te jedwabne pierrociątka z lewicy pochowają sie pod stół ze strachu. Polskie obecne elity władzy są słabiutkie kompetencyjnie i kompradorskie - długo nie porządzą bo Tusk więcej do przejedzenia już nie pożyczy.... jeśli pójdą na wojnę ze zwykłymi Polakami to tacy narodowcy zrobią im kęsim... a nam naprawde jeszcze tylko krwi na ulicach brakuje do pełni szczęścia. Sądziłem, że Sienkiewicz jest bystrzejszym gościem...eheu! Predzej endecy z ulic przyjdą po Niego.... 8^)

 • fuzzyber

  0

  Nikt z tej POlicji jawnej, tajnej i trzypłciowej nie ma bladego pojęcia czym może byc Ruch Narodowy jak tylko zorganizuje wiecej ludzi. Błędy ekipy Tuska - zwłaszcza poziom zadłużenia, akcje przeciw polskiej tozsamości, tępienie historii w liceum, konferencje o gender w MEN, korupcja wyłażąca z papierów Muchy, mankietów Nowaka....

  ...jeszcze wrócimy do tezy, że Kaczusie to był mały pikuś, społecznie nieistotny. Albo PT rząd raczy ZAUWAżYć frustrację młodych teraz albo .... może się Rymkiewicz ucieszyć....wieszatiel jeden. Pan mniej gada wiecej robi ministrze Sienkiewicz.... i nie na udry, na miłość Boską!

 • fuzzyber

  0

  Wciąż Policja czesze Cię – czyś nie „kibol”, nie endek, nie z PiS-u
  Czemu tak, ze wszystkim źle – „przecież nie ma żadnego kryzysu”
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Mówią, że to faszyzm jest, gdy nas trzęsie Sopliców choroba
  Smutny był Nałęcza gest, nam się wszak Jego książka podoba
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Jak służyła POW, powie co to była Liga Narodowa
  Jak zorganizować lud, jak Mu ZAWSZE wierności dochować - pomoże
  Fachman dobry – ważna z polskich cnót, ZA TO od endeków – Czołem Profesorze!

  Czym totalizm – wszak Pan wie! Sam Pan Polskę w komunę przerabiał!
  Funkcjonalny fiksat się - znalazł tam, gdzie i austriacki hrabia
  Tamten swój szanował herb, od szczeniaka był w służbie dla kraju
  Pan masz w tarczy młot i sierp – choć Nałęczem wciąż Pana wołają!

  Tusk nam rządzi lat już sześć, jeno czemu wciąż w Ich interesie?
  Nie masz dać co dziecku jeść – Trzeciej RP już dłużej nie zniesiesz…
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Jeszcze parę takich lat – będzie Polak Polaka bił z głodu!
  Z ulic precz – Marsz gołych Szmat, tuski „postęp” – byle dupą do przodu!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Ile można w kłamstwie żyć? W mediach stale „na kursie, na ścieżce”!
  W statystykach – widać dzicz, kraj się sypie, Europa go nie chce
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Wymian elit Kaczor chce, lecz czy warto – czy choć ma na kogo?
  Rządził, pokazało się, jak się w końcu wzmacniał lewą nogą!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Jaki był Pisowca wzór? Wielodzietnej Kwak pater familii,
  Dornów Aryamehr’ów sznur, Bielan, co Go w Harvardzie uczyli! 8^)
  Osły do klas, osły do klas, na pełny serwis latać, gadać, osły do klas!

 • fuzzyber

  0

  Obywatel Kraju-ś jest, biedak, bogacz, uczony czy brukarz
  Wiarę w siebie miej na fest – roznoś ją, bacząc w czyje drzwi stukasz!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Obywatel – dumny stan, kiedyś rycerz, dziś każdy, kto Polak
  W Polsce równość, każdy Pan, dołóż głos – daj Tuskowi obola….
  Niech Go Charon wiezie hen, gdzieś za Styksem w zieleni ułoży….
  Boże daj Mu piękny sen – jak ta wyspa, co dla nas ją stworzył.

  Kto ty jesteś – Polak wszak! W świecie jesz pain de mie, sushi, tacos
  Gdy pamiętasz chleba smak – w mordę bij za cochinos polacos
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Els Catalans nacio gran, tę to pieśń dali w drogę powrotną
  Kraju w paski życzmy, zmian – co sierp zaczął, niech kartką wnet dotną
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Katalanów wstaje kraj, milion w krok głuszy Marsz Grenadiera
  Czasu część – Ojczyźnie daj! Mury zwal …ale cegły pozbieraj!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Los Polacos mówią im – bo są w buntach o wolność nam braćmi
  Z ich języka – pierwszy rym, okcytańską paratge przesadźmy
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Nam też stoczyć walkę nim, znów łagodni posiądą tu ziemię
  Mazur w nutach, wieszczów rym, precz leftistów spludraczone plemię!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Po co Pamięć, teraz to – tylko melanż, alkohol i kiecki?
  Gdy chcesz patrzeć, widzisz zło – masz być trochę Rotmistrzem Pileckim!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  My przykładów mamy huk – najważniejszy-ć ten, który sam dajesz
  Pozdrów Boga Polskich Dróg, jeśli wierzysz to spotkasz się z krajem
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

 • fuzzyber

  0

  Gdzie wasz wódz jest, sztandar wasz? Ich Namiestnik nas z URM-u zapyta
  Frasobliwą ujrzy twarz, postać z krzyża całunem okryta
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Niechaj zadrży kraju wróg, widząc banner z białym orłem czerwony
  Sto tysięcy bije w bruk, krzyż w całunie znów idzie wzniesiony
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  To jest nasz odwieczny znak, pod nim drogo sprzedamy swą skórę
  Już Polacy znają wszak, że się Polski nie zmieni zza biurek!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Dziś do broni trzeba iść, lecz nie wolno nam przelać krwi bratniej
  Bronią Narodowa Myśl – rozniesiona pod strzechy ostatnie!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Wydał Cnocie wojnę Tusk, nas w różowym chce szambie utopić
  Niechaj chrzcielnic wybrzmi plusk, niech się z Polski co obce wykropi!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Przez Warszawę pójdzie Marsz, tysiąc kos blask Słońc Peru odbije
  Mądry stanie hufiec nasz – Myśl jak Wisła – nie zawrócisz kijem
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Nie po forsę idzie marsz! Wam się państwo w szwach w części rozpada!
  Żeby ludzką miało twarz trzeba z każdym to w kraju przegadać
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Sprzedaliście wszystko w hurt – forsę wszyscy przejedli radośnie
  Okręt wody ma pół burt i nikogo z Was nie ma przy wiośle!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Przyjdzie dla nas okres żniw, trzeba ziarno siać słowem i pieśnią
  Kto Ojczyźnie polskiej krzyw – niech „synczyznę” znajdzie „nowoczesną”!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Wywróżyłeś powrót nam – białe żagle powrotów wywieśmy!
  Twój zielonych długów chłam, chce i nas – To właśnie jesteśmy!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Przeszliśmy granice wspak, przeszli rzeki – nie Wisłę, nie Wartę
  Ren i Ebro, Douro, Tag – schody w kraju dojrzeli zaparte
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  W sufit ze szkła huknie pięść - fundamentów nie wolno uszkodzić
  Młodzi też Narodu część i nie tylko lobbystom lzia wchodzić!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Cudzoziemska Legia zmian, orły dawne i buty podkute
  Czas na pracę dał nam Pan – będziem pychę rozgniatać i butę!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Coś pokazał ich świat nam – znośny rząd oraz troska o dzieje
  Są możliwe – jak własny bank, nikt się z kraju własnego nie śmieje!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Być Polakiem – obciach jest! Nowoczesność – to być nim jak najmniej
  Piszmy sobą własny tekst, Naród zbudźmy – On Polską się zajmie!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Rąk im podaj – palce licz! Donald łże, polskiej krwi na ulicy chce Kaczor
  Święte Psy – czas wziąć na smycz, niech Polacy SWĄ siłę zobaczą!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

 • fuzzyber

  0

  Moim zdaniem minister Sienkiewicz sieje wiatr a burza ma zmieść polityczna konkurencję i Platformy i już coraz bardziej "grzecznego" PiS 9zauwazyliście Państwo, że o walce z korupcją już Kaczyński nie mówi? Juz jest kupiony przez Matrix, narodowcy nie - stad idea sprowokowania na Marszach krwawej rozróby)

  Polecam Państwu do poczytania co narodowcy myślą, co piszą, co śpiewają... Pan Minister nie docenia przeciwnika. Oni nawet zamiescili portret Sienkiewicza i portret Himmlera - naprawdę są podobni... 8^)

  "Mimo wakacji, charakteryzujących się zwykle informacyjnym sezonem ogórkowym, można powiedzieć, że mijające lato było wyjątkowe. Nowe okoliczności wymogły na rządzie stosowanie innowacyjnych środków. Nieudane wprowadzenie umowy śmieciowej, kryzys gospodarczy, zegarki Nowaka, taśmy Tuska, niemądre decyzje finansowe Muchy, próba grabieży OFE przez Rostowskiego, niedomknięty budżet, bezrobocie, zadłużenie państwa etc., wymusiły sięgnięcie po nadzwyczajne środki maskujące.
  Pierwsza wojna z kibicami wybuchła 3 maja 2011 r. po finale Pucharu Polski w piłce nożnej. Była przygotowaniem na zbliżające się Euro 2012 i zakończyła się aresztowaniem Piotra Staruchowicza w maju 2012 r. Teraz, by przykryć nieudolność państwa w wielu sferach, ogłoszono II wojnę rządowo-kibolską. Nie mamy do czynienia z nieoczekiwanym wybuchem, lecz z proklamacją, bo "nie ważne kto zaczął", ważny był odgórny rozkaz, by wykreować w mediach odpowiednie emocje.
  Na razie możemy być pewni, że: żyjemy w ciekawych czasach, a na jesieni będzie jeszcze bardziej interesująco; kolejne prowokacje w drodze; prorządowi dziennikarze czekają na nowe wrzutki informacyjne. Temperatura będzie rosła."

  "Na stronie internetowej kibiców Sewilli ukazała się fotorelacja zatytułowana "Welcome to Katyn". W ten sposób fani hiszpańskiego klubu chcieli zakpić z Polaków.
  Ponadto w fotorelacji zostały umieszczone zdjęcia, na których widać flagi z czerwonymi gwiazdami i wizerunkami komunistycznego zbrodniarza Che Guevary.
  Nic dziwnego, że mając takich idoli, fani FC Sewilli nie zawahali się zamachnąć na pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu."

  "My Polonia - Naród z Ran, jeszcze będzie tu wielka, bogata
  Właśnie Tusk, nasz Wielki Pan – wypowiedział nam wojnę na lata
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Nasz wicekról Vincent Jan stale szepce Mu, judzi do ucha
  Że podatków niski stan płacić nie chce – to wojny posłucha
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Przeciw wszystkim, co są stąd, bo my wiemy, co czynić wypada
  To jest zbrodnia, gorzej – błąd….. za Polaków Wasza maskarada!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Dziś Polacy przyszedł czas, czas by wreszcie poderwać się z kolan
  Na kolejny wymarsz mas – kos naostrzyć …..już ludzi jest wola!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Żywią, bronią, cierpią mąk, kpi z polskości, z ich wiary - elita
  Jak spadają kłosy w krąg, tak kajdany też kosa rozpyta
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

  Inny Czerwiec będzie to – nikt wyborów nie będzie ustawiał
  Maski nie założy zło, szczęść na kredyt nie wróci karnawał!
  Kosy na sztorc, Kosy na sztorc, niech winnych spotka kara, kosy na sztorc

 • artefakt-13

  Oceniono 2 razy 0

  wszystkie organizacje o podłożu nacjonalistyczno-faszystowskim, ( także te; typu; "my prawdziwi Polacy"), powinny ( moje zdanie, ale pewnie nie tylko?) winny być w Polsce zdelegalizowane!!! Trudno, demokracja demokracją, ale groźba odnowienia się faszyzmu, jest realna, dlatego trzeba zapobiegać temu nawet kosztem ograniczenia swobód obywatelskich. Pamiętać trzeba, jak ta hydra powstawała w Niemczech w latach 20 tych i 30 tych , XX -tego wieku??!... Mam lat 77 i dobrze pamiętam, II wojnę światową,.... i po prostu się boję.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje