Sienkiewicz o nacjonalistach: Są tchórzliwi. Biją, gdy mają przewagę

24.06.2013 20:13
Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zachowanie tych ludzi to rodzaj bandytyzmu, który trzeba zwalczać. Raz krzyczą, a drugi raz, gdy są w grupie i mają przewagę, biją - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz o nacjonalistach, którzy wtargnęli na wykład prof. Baumana we Wrocławiu. - Są tchórzliwi. Używają Polski, a ją kompromitują - dodał szef MSW na antenie TVN24.
- Wybieram się na rozmowę z panem Seremetem, gdyż wspólnie z prokuraturą chcemy uregulować sposób zwalczania tego zjawiska - powiedział Sienkiewicz w "Faktach po Faktach". - Bo trudno jest je zwalczać, jeśli jeden z prokuratorów odmawia wszczęcia postępowania ws. swastyki, uważając, że jest to znak szczęścia czy pokoju - dodał.

Sienkiewicz odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w minioną sobotę. Niemal stu członków i sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski zakłóciła wówczas wykład prof. Zygmunta Baumana, światowej sławy socjologa, na Uniwersytecie Wrocławskim. Krzyczeli "wypier..." i "Norymberga dla komuny". Spokój przywróciła dopiero interwencja brygady antyterrorystycznej

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych fakt, że polscy kibole uważają się za patriotów, jest absurdalny. - To nie są żadni patrioci. To jest zamiana znaków. Dobro nazywa się złem, a zło dobrem. Ksenofobię i rasizm nazywa się patriotyzmem. To nie ma nic wspólnego z Polską - powiedział. - Na końcu tego problemu jest przemoc. Najpierw wobec obcych, a potem zawsze wobec swoich - zaznaczył.

"Zwalczajmy zjawisko, ale nie popadajmy w histerię"

Na pytanie, czy z tym środowiskiem należy walczyć poprzez delegalizację NOP-u, odparł, że należy szukać innych rozwiązań. - Masz gorączkę - stłucz termometr, to nie jest rozwiązanie - stwierdził. - Rzecz nie jest w tym, czy oni są legalni, czy nie, tylko w konkretnych środowiskach kibolskich, które stanowią zaplecze tego ruchu - dodał i zapowiedział, że będzie te środowiska zwalczał. - Jeśli ma się do czynienia z jakimś złem społecznym, to przede wszystkim nie można chować głowy w piasek. I trzeba to nazywać po imieniu - podkreślił.

Bartłomiej Sienkiewicz zaznaczył jednak, że nie ma powodu do nadawania wybrykom polskich kiboli szczególnie dużego znaczenia. - Sto osób to nie jest cała Polska. Ruch kibolski dotyczy zdecydowanej mniejszości młodych ludzi. Musimy zwalczyć to zjawisko całą siłą państwa, ale nie popadajmy z kolei w histerię, że Polska jest na krawędzi faszyzmu - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (380)
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 512 razy 276

  To jest przecież hołota rodem ze sturmabteilungen (SA), czyl lumpenproletariatu połączonego z nazikatolami itp. pospólstwem. Prymitywnym, głupim, podatnym na podszepty fuehrerów i innych kaczorów.
  Niestety, swoje robi ich bydlęcy ryk i masa.

 • ignacy185

  Oceniono 454 razy 218

  Te tępe łysole, cały ten NOP i im podobni, to tchórzliwa hołota, mocna w gromadzie ... Trzeba ich traktować, jak psie kupy zalegające na chodnikach...Omijać wielkim łukiem !

 • ptak57

  Oceniono 375 razy 169

  Znakomita charakterystyka tych "prawdziwych Polaków - katolików" . Najwyższy czas zdelegalizować tą sektę siejącą nienawiść i fanatyzm religijny.

 • tomasz62

  Oceniono 156 razy 70

  Pan Sienkiewicz za młody i nie wie że zwykle biją słabszych zawsze tak było ,już w 1933 roku jak nie mieli większości a potem załatwili pół Polskiego Narodu

 • iremus

  Oceniono 203 razy 59

  ..... Zachowanie tych ludzi to rodzaj bandytyzmu, który trzeba zwalczać. Raz krzyczą, a drugi raz, gdy są w grupie i mają przewagę, biją - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz o nacjonalistach, którzy wtargnęli na wykład prof. Baumana we Wrocławiu. - Są tchórzliwi. Używają Polski, a ją kompromitują .....
  No chyba że trafią na swojaka w prokuraturze jak ten z Białegostoku który w swastyce widzi symbol szczęścia.
  wyborcza.pl/1,75248,14153909,Bialostocka_prokuratura_daje_zielone_swiatlo_neonazistom.html?bo=1
  Pewnie krematoria kojarzą się niektórym z grillowaniem i niema w tym nic zdrożnego - nie było polskich obozów śmierci.

 • jamj

  Oceniono 119 razy 49

  "Sienkiewicz o nacjonalistach: Są tchórzliwi. Biją, gdy mają przewagę."
  ======================================================
  Panie ministrze! Będąc szefem resortu siłowego, jakim jest MSW, wypada wiedzieć, że bić można tylko wtedy, gdy się ma przewagę. W przeciwnej sytuacji dostaje się W.P.I.E.R.D.O.L.
  Taki nielogiczny wstęp podważa wartość całej wypowiedzi.

 • jerjar

  Oceniono 130 razy 38

  @anthrax_2

  "pisał ksenofobiczne i rasistowskie książki"

  Jak dla mnie, dzisiejszy rekord w demagogii: stosowanie współczesnych kryteriów poprawnościowych do twórczości z czasów sprzed 130 lat .

  Mniejsza o kontekst historyczny, powiedzmy o emocjonalnym: tamto pisanie służyło pokrzepieniu serc, a wczorajsze zachowanie brunatnej hołoty wywołuje wstyd i przygnębienie.

 • talking_head

  Oceniono 58 razy 22

  Wyobraź sobie teraz, ze jakaś polska uczelnia zaprasza na wykład wybitną postać, która w przeszłości należała do zbrodniczej organizacji nazistowskiej, typu RSHA, SA czy SS. I wyobraźmy sobie co by się wówczas działo w okolicach ul. Czerskiej. Aż strach się bać, przecież te różne Stasińskie, Kolendy, Wrońskie czy Wielowieyskie zapluły by się na śmierć z oburzenia a Sewek "Pie... nie rodzę" Blumsztajn stanąłby we wrotach uczelni z gwizdkiem w zębach i kierując lewacką bojówką nie dopuściłby do wykładu. Wtedy we wstępniaku do żydowskiej gazety dla Polaków nikt by nie potępiał bojówki, wszystkie pismaki z GieWu potępiłyby władze tejże uczelni!
  Osobom o ograniczonej zdolności kojarzenia faktów przypomnę jaki klangor wzosiły lewackie bojówki żydowskie wszędzie tam gdzie przyjeżdżał z wizytami sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim. Gdy wtedy wypominano mu udział w zbrodniczej formacji niemieckiej w czasie II Wojny. Jakoś nikt nie protestował gdy żaden kraj nie wpuścił go jako prezydenta Austrii. Bauman, pseudonaukowiec, ma nie rozliczoną kartę zbrodniarza w swym życiorysie i jako były członek zbrodniczych 9nie jednej !) organizacji stalinowskich powinien prosto z lotniska trafić na Rakowiecką gdzie po przesłuchaniu powinno mu się postawić zarzuty o udział w zbrodniczym systemie stalinowskim lat 40-tych i 50-tych.

 • wojtem

  Oceniono 47 razy 17

  W zeszlym roku widzialem w Warszawie niemieckich socjalistow (narodowych) bijacych na Nowym Swiecie Polakow w polskie swieto narodowe, a potem tchorzliwie uciekajacych do lokalu "Krytyki Politycznej". Tyle, ze wtedy te totalitarne czerwono-brunatne swinie nie byly niepokojone przez policje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje