Tusk: Chcemy coś odpracować. Zależy nam na Elblągu

24.06.2013 19:25
Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera

Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk powiedział w Elblągu, że razem z kandydatką PO na prezydenta tego miasta Elżbietą Gelert ma do udowodnienia, że zależy im na Elblągu. Przekonywał, że elblążanie odnajdą w Gelert "nadzwyczajną rzetelność i kompetencję".
Gelert i kandydat PiS Jerzy Wilk zmierzą się za dwa tygodnie w drugiej turze przedterminowych wyborów prezydenta Elbląga. W pierwszym, niedzielnym, głosowaniu Wilk zdobył 31,79 proc. głosów, a Gelert 21,25 proc.

- Z panią Elżbietą Gelert mamy do udowodnienia coś naprawdę na serio - nie tylko, że zależy nam bardzo na wyniku pani Elżbiety, ale przede wszystkim, że zależy nam na Elblągu i że zależy nam tym bardziej, że chcemy także coś odpracować - powiedział Tusk, który późnym popołudniem przyjechał do Elbląga.

Premier zaznaczył, że pojawił się w Elblągu, by "przede wszystkim podziękować za dużą frekwencję" w niedzielnych przedterminowych wyborach samorządowych w tym mieście. - Do piątej rano śledziłem wszystko w internecie - przyznał Tusk. Według szefa rządu tak wysoka frekwencja - 36,59 proc. - pokazuje, że Elbląg stał się miastem naprawdę obywatelskim. - Wszyscy jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że wszyscy tutaj tak bardzo serio potraktowali swoje ukochane miasto, więc tym bardziej my musimy pokazać, jak mocno nam zależy - powiedział Tusk.

"Nie zawracałbym mieszkańcom głowy"

Tusk po raz kolejny wsparł kandydatkę PO na prezydenta Elżbietę Gelert. - My nikogo nie przekonywaliśmy, że wystarczy zagłosować na Elżbietę Gelert, a bezrobocie spadnie do zera, że Mierzeja Wiślana sama się przekopie - mówił. I podkreślił: - Gdybym nie miał 100-procentowego przekonania, że Elżbieta Gelert jest osobą kompetentną i szlachetną, tobym po tej wpadce w poprzednich miesiącach nie miał śmiałości zawracać mieszkańcom głowy.

Premier wyraził głębokie przekonanie, że wielu elblążan w czasie drugiej tury wyborów prezydenta miasta w kandydatce PO "odnajdzie to, czego szukało i czego nie znalazło u poprzednich rządzących, czyli nadzwyczajną rzetelność i kompetencję".

- Arogancja, buta, pycha to są grzechy dla polityków śmiertelne. Elbląg to pokazał, wyrok polityczny został wykonany - dodał, mając na myśli referendum, w którym odwołano prezydenta z PO.

Przypomnijmy: przedterminowe wybory na prezydenta Elbląga rozstrzygną się w drugiej turze pomiędzy Jerzym Wilkiem z PiS a Elżbietą Gelert z PO. W wyborach do rady miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów, przed PO (7), SLD (5) i KWW Witolda Wróblewskiego (3).

Wyniki wyborów

Pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 11 282 głosy (31,79 proc.). Drugie miejsce w wyborach zajęła Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej, która zdobyła 7540 głosów (21,25 proc.). Trzeci wynik uzyskał startujący z własnego komitetu wyborczego Witold Wróblewski (obecnie członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który to stanowisko piastuje z ramienia PSL-u). Na Wróblewskiego oddano 6040 ważnych głosów (17,02 proc.).Czwarte miejsce uzyskał kandydat SLD Janusz Nowak, na którego zagłosowało 3827 osób (10,78 proc.).

Przedterminowe wybory samorządowe były konsekwencją skutecznego referendum, które odbyło się w Elblągu w połowie kwietnia. Mieszkańcy miasta odwołali wówczas prezydenta Grzegorza Nowaczyka z PO i radę miasta, w której to ugrupowanie miało większość.

Chcesz być na bieżąco z wyborami w Elblągu? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • june-of-44

  Oceniono 136 razy 58

  Donald nie dygaj, jakoś to będzie. Wymyśl jakiś fortel, naobiecuj mieszkańcom Elbląga gruszki na wierzbie, stadion na 70 tys ludzi, autostradę i zwolnij ich z płacenia abonamentu RTV. Spoko, co to dla Ciebie tak im nałgać prosto w oczy....Zabierz ze sobą na te obiecanki ministra Sławka "Zegarek" Nowak...A wtedy on u twojego boku uwierzytelni na maxa te obietnice....Donek, Donek, Donek to twój ostatni dzwonek :) Lemingi już nie nadążają z łykaniem kitu, nie wyrabiają, a reszta już nie chce tych bajek na dobranoc słuchać....

 • dyrdy.mal

  Oceniono 134 razy 54

  Uwielbiam słychać tego pinokia. Uwielbiam bo żyje od dawna poza granicami tej bananowej republiki. Jej mieszkańcom szczerze współczuje.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 88 razy 46

  Jak brzmi dowcip dziesięciolecia?

  "Donald Tusk zrobi rzeczy, które obiecuje:)))

 • cucurucu

  Oceniono 84 razy 44

  Skoro chca odpracowywac to niech sie lapia za lopaty i przekopuja te mierzeje.

 • placebo99

  Oceniono 66 razy 38

  Ostatnio ludzie mnie straszą, że jak nie zagłosuję na PiS to wygra PO :-O

 • kriso13

  Oceniono 90 razy 32

  Donald weź ty się spakuj i jedź do Anieli za Odrę. Graś już cieciował u Niemca to i dla ciebie może jakąś robotę znajdą.

 • skok

  Oceniono 79 razy 31

  żenada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje