Tusk: Chcemy coś odpracować. Zależy nam na Elblągu

24.06.2013 19:25
Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera

Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk powiedział w Elblągu, że razem z kandydatką PO na prezydenta tego miasta Elżbietą Gelert ma do udowodnienia, że zależy im na Elblągu. Przekonywał, że elblążanie odnajdą w Gelert "nadzwyczajną rzetelność i kompetencję".
Gelert i kandydat PiS Jerzy Wilk zmierzą się za dwa tygodnie w drugiej turze przedterminowych wyborów prezydenta Elbląga. W pierwszym, niedzielnym, głosowaniu Wilk zdobył 31,79 proc. głosów, a Gelert 21,25 proc.

- Z panią Elżbietą Gelert mamy do udowodnienia coś naprawdę na serio - nie tylko, że zależy nam bardzo na wyniku pani Elżbiety, ale przede wszystkim, że zależy nam na Elblągu i że zależy nam tym bardziej, że chcemy także coś odpracować - powiedział Tusk, który późnym popołudniem przyjechał do Elbląga.

Premier zaznaczył, że pojawił się w Elblągu, by "przede wszystkim podziękować za dużą frekwencję" w niedzielnych przedterminowych wyborach samorządowych w tym mieście. - Do piątej rano śledziłem wszystko w internecie - przyznał Tusk. Według szefa rządu tak wysoka frekwencja - 36,59 proc. - pokazuje, że Elbląg stał się miastem naprawdę obywatelskim. - Wszyscy jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że wszyscy tutaj tak bardzo serio potraktowali swoje ukochane miasto, więc tym bardziej my musimy pokazać, jak mocno nam zależy - powiedział Tusk.

"Nie zawracałbym mieszkańcom głowy"

Tusk po raz kolejny wsparł kandydatkę PO na prezydenta Elżbietę Gelert. - My nikogo nie przekonywaliśmy, że wystarczy zagłosować na Elżbietę Gelert, a bezrobocie spadnie do zera, że Mierzeja Wiślana sama się przekopie - mówił. I podkreślił: - Gdybym nie miał 100-procentowego przekonania, że Elżbieta Gelert jest osobą kompetentną i szlachetną, tobym po tej wpadce w poprzednich miesiącach nie miał śmiałości zawracać mieszkańcom głowy.

Premier wyraził głębokie przekonanie, że wielu elblążan w czasie drugiej tury wyborów prezydenta miasta w kandydatce PO "odnajdzie to, czego szukało i czego nie znalazło u poprzednich rządzących, czyli nadzwyczajną rzetelność i kompetencję".

- Arogancja, buta, pycha to są grzechy dla polityków śmiertelne. Elbląg to pokazał, wyrok polityczny został wykonany - dodał, mając na myśli referendum, w którym odwołano prezydenta z PO.

Przypomnijmy: przedterminowe wybory na prezydenta Elbląga rozstrzygną się w drugiej turze pomiędzy Jerzym Wilkiem z PiS a Elżbietą Gelert z PO. W wyborach do rady miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów, przed PO (7), SLD (5) i KWW Witolda Wróblewskiego (3).

Wyniki wyborów

Pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 11 282 głosy (31,79 proc.). Drugie miejsce w wyborach zajęła Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej, która zdobyła 7540 głosów (21,25 proc.). Trzeci wynik uzyskał startujący z własnego komitetu wyborczego Witold Wróblewski (obecnie członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który to stanowisko piastuje z ramienia PSL-u). Na Wróblewskiego oddano 6040 ważnych głosów (17,02 proc.).Czwarte miejsce uzyskał kandydat SLD Janusz Nowak, na którego zagłosowało 3827 osób (10,78 proc.).

Przedterminowe wybory samorządowe były konsekwencją skutecznego referendum, które odbyło się w Elblągu w połowie kwietnia. Mieszkańcy miasta odwołali wówczas prezydenta Grzegorza Nowaczyka z PO i radę miasta, w której to ugrupowanie miało większość.

Chcesz być na bieżąco z wyborami w Elblągu? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (144)
Tusk: Chcemy coś odpracować. Zależy nam na Elblągu
Zaloguj się
 • jackie53

  Oceniono 7 razy -3

  Dajcie spokój Elblągowi! Mieszkańcy tego miasta najlepiej wiedzą kto jest kto i co w mieście należy zrobić. Poza tym... jaka duża frekwencja? Jakby było rzeczywiście źle, poszłoby do wyborów 80, 90%! Zagłosowało jedynie 36,5%! A kto to był? Nieco ponad połowa (z tych 36%) to opętani PiSowcy, którym nic się nie podoba poza Jarosławem. Nieco mniej poszła zagłosować bo szanują demokrację i myślą że coś to zmieni. Jest jeszcze garstka, która dla palikotowych jaj i milerowych filipik, poszła się powygłupiać. Natomiast 65% społeczeństwa Elbląga została w domach bo nie ma zamiaru w tej chucpie PiSowskiej brać udziału. I taka jest prawda. Wiem co mówię bo jestem z Elbląga i tych bredni już nie mogę słuchać!!!

 • iha-iha-iha

  Oceniono 5 razy 3

  "Chcemy coś odpracować"
  =======================
  czy ten złodziej wie co to jest praca????

 • koniu800

  Oceniono 4 razy 0

  "Tusk: Chcemy coś odpracować. Zależy nam na Elblągu"

  czytaj

  wiele można jeszcze ukraść więc pchamy się do koryta

 • zygosz

  Oceniono 7 razy 5

  PO !

  Dzis PO spada ciagle na dno,sypie sie od
  srodka ,bedzie potrzebna miotla i szczotka .

  Balagan bedzie wielki ,nalezy szykowac worki.
  I taczki tez beda potrzebne ,porzadek musimy
  zrobic wszedzie .

 • zygosz

  Oceniono 8 razy 4

  Szeregiem !

  Nic sie juz nie zmieni ,szeregiem wszyscy pojda do celi .
  Jak pelowcy myslicie,kto pierwszy bedzie na liscie .
  Szef narodu ,za nim szef grodu ,pojda z przodu ,a za
  nimi wszyscy w kolejnosci wedlug funkcyjnej czynnosci.

  A spotkaja sie na wielkiej sali ,gdzie wyroki beda im czytali
  Tam w kolejnosci wyznaczonej ,pomaszeruja do twierdzy
  strzezonej ,gdzie kazdy dla zasady ,otrzyma wlasne kraty.
  Tam tez juz w spokoju i ciszy, kazdy dni bedzie sobie liczyl..

 • andaraos

  Oceniono 5 razy 1

  Mnie zastanawia, dlaczego GW robi smród koło doopy PO. Przecież to szmatławiec żydo-komuny. Czyżby PO z Tuskiem na czele nie spełniło oczekiwań Putina? Przecież upadek PO, to sukces anty-sowieckiego PiS.
  Cholercia! Czyżby PiS był również dzieciątkiem tego samego tatuśka?
  Wszak sowieci w przeszłości tworzyli już na całym świecie organizacje anty-radzieckie, by mieć "opozycję" kontrolowaną przez siebie.

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 2

  no i co z tym tunelem ? Zdaje się, że dzisiaj (poniedziałek) miała być informacja na temat przyczyn.
  Czy można by było jakoś odseparować urzędników od spraw gospodarczych ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje