Oficjalny sondaż: Większość młodych Białorusinów jest szczęśliwa

24.06.2013 19:06
Białorusini

Białorusini (Fot. Grzegorz Dabrowski/AG)

Zdecydowana większość młodych Białorusinów i Białorusinek deklaruje, że są szczęśliwi. Tak wynika z sondażu głównego urzędu statystycznego Białorusi Biełstat.
90,2 proc. mężczyzn i 95,5 proc. kobiet w wieku od 15 do 24 lat zadeklarowało, że są całkowicie lub stosunkowo szczęśliwi. 65,5 proc. mężczyzn i 65,4 proc. kobiet zadeklarowało też, że są zadowoleni z życia.

Jak informuje Biełstat na swojej stronie internetowej, zanotowano wysoki stopień zadowolenia wśród młodych ze swoich przyjaźni (95,8 proc. mężczyzn i 95,5 proc. kobiet), stosunku otoczenia (94,1 i 94,6 proc.), swojego wyglądu zewnętrznego (94,9 i 94 proc.), życia rodzinnego, wykształcenia, stanu zdrowia oraz miejsca zamieszkania.

Nieco mniej osób było zadowolonych ze swoich dochodów (67,1 i 64,4 proc.) oraz z pracy (79,7 i 81,4 proc.). 46 proc. mężczyzn i 56 proc. kobiet oceniło, że w ciągu ostatniego roku w ich życiu zaszła pozytywna zmiana. Zmiany takiej w nadchodzącym roku spodziewało się 80,9 proc. mężczyzn i 85,6 proc. kobiet. Sondaż przeprowadzono w 2012 r.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 58 razy 28

  No proszę! Jak dużo wspólnego mają Polacy i Białorusini. My też jesteśmy szczęśliwi, szkoda tylko, że podobnie jak Białorusini, dowiadujemy się o tym z przekaziorów..Ale to pewnie skutek nieświadomości ludu i mądrości władzy.

 • whitetooth

  Oceniono 35 razy 27

  Mój bezrobotny sąsiad (młody jest) pije i mówi, że jest również szczęśliwy.

 • petelkowa

  Oceniono 11 razy 9

  Eldoradokuśwa:D

 • patriota21wieku

  Oceniono 19 razy 7

  W Korei Pn. tez wszyscy sa sczesliwi. A jak ktos uwaza ze nie jest do dostaje bilet kolejowy w jeda strone. Do obozu resocjalizacji.

 • polololo.ltd

  Oceniono 27 razy 7

  W Polsce też były sondaże z takimi wynikami - za komuny, a szczególnie w końcówce lat 70-tych XX w.

 • supertlumacz

  Oceniono 22 razy 6

  Wyniki takiego sondażu nie są miarodajne. Wystarczy znaczący sukces sportowy albo zwycięstwo w konkursie Eurowizji aby czasowo podnieść odsetek optymistów i zadowolonych. Zamach w metrze przynajmniej na krótko obniżył odsetek optymistów.

  Poszukując bardziej obiektywnych wskaźników wyszukałem w międzynarodowym roczniku statystycznym że mimo wspólnej granicy z Polską Białoruś MA NAJWYŻSZY W EUROPIE ODSETEK DRZEW ZDROWYCH natomiast POLSKA MA NAJNIŻSZY W EUROPIE ODSETEK DRZEW ZDROWYCH. Jest to wskaźnik syntetyczny, całkujący, odzwierciedlający większość aspektów ekologicznych.

  Innym ważnym wskaźnikiem syntetycznym jest zdrowy wygląd ludności. Niestety, tutaj trudno o wiarygodne obiektywne statystyki. Moje wrażenia są pozytywne. Zachęcony relacją Stana Tyminskiego pkn.blox.pl/2007/08/Stanislaw-Tyminski-Slowianski-Bazar.html wybrałem się przed paru laty na festiwal muzyki słowiańskiej do Witebska. Przy okazji obserwowałem wygląd ludności. Z wielu powodów przypomina ludność Polski sprzed 30 lat.
  Dla zwięzłości, w punktach:
  1. Rzuca się w oczy niższy odsetek osób otyłych
  2. Tradycyjne restauracje, bary, stołówki pracownicze . Nieliczne placówki gastronomiczne typu FAST FOOD.
  3. Białorusinki zgrabniejsze od Polek, a Białorusini fizycznie sprawniejsi od Polaków. Tradycyjna rola płci silniej zaznaczona niż w Polsce. Wśród młodych mężczyzn popularne są spartakiady. Kobiety stanowiły 2/3 widowni w Witebsku.
  4. Homoseksualizmu, feminizmu, bezdomności, wyjadania ze śmietników, samobójstw z przyczyn ekonomicznych po prostu niema i nikt o nich nie słyszał.
  5. Ludzie mają godność. Ani razu nie natknąłem się na prośbę o papierosa czy dołożenie się do piwa/wódki.
  ...............................................
  W sumie zdumiewające podobieństwo do atmosfery polskiej klasy średniej z lat 60-tych i 70-tych. Tak wyglądała moja młodość i być może sentymenty spowodowały zawyżenie oceny.

  Jednak jest istotna różnica na korzyść współczesnej Białorusi – ABSOLUTNY BRAK OBAWY PRZED KRYTYKOWANIEM WŁADZY. Przeciwnicy Łukaszenki to raczej osoby zamożniejsze, lepiej wykształcone, młodsze , mężczyźni, mieszkańcy Mińska, Witebska. O zwolennikach Łukaszenki mówią z pewnym lekceważeniem, ale nie kwestionują ich zdecydowanej liczebnej przewagi. Jednak bardziej lekceważąco mówią o USA. To od nich dowiedziałem się że akurat w czasie mojej bytności na Białorusi personel ambasady USA w Mińsku został zredukowany do 3 (TRZECH) osób , wliczając ambasadora… Na życzenie Prezydenta Łukaszenki, zgodne z wolą 90% ludności…

  O dziwo, tempo wydawania Białorusinom amerykańskich wiz uległo przyspieszeniu!

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy 4

  Po co ośmieszacie się głupimi komentarzami?
  Nie znacie języków obcych, zwłaszcza rosyjskiego, nie byliście na Białorusi.
  Ignoranci z PAP opublikowali sondaż oficjalnej białoruskiej instytucji statystycznej , głównego urzędu statystycznego Białorusi Biełstat., odpowiednika GUS, i Cebos w jednym, w nadziei ośmieszenia Białorusi bo zebrane dane wydawały im się nierealistycznie optymistyczne, a przez to fałszywe.

  Tymczasem relacje niezależnych obserwatorów są zbieżne z danymi Biełsatu. Statystyki ONZ dotyczące Białorusi są jeszcze bardziej zaskakujące (najwyższy odsetek zdrowych drzew w Europie, a w Polsce najniższy) , a już ukrywane przed Polakami systematyczne PONIŻANIE USA PRZEZ LUKASZENKĘ na arenie międzynarodowej wręcz nie mieści się w polskich głowinach.

  Powiedzcie szczerze, kto przed moim komentarzem wiedział, że personel ambasady USA w Mińsku był okresowo redukowany na żądanie białoruskiego MSZ do 3 (trzech) osób?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje