WikiLeaks: W imieniu Snowdena wystąpiliśmy o azyl w Islandii

24.06.2013 18:50
Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że były współpracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ubiegał się o azyl nie tylko w Ekwadorze. Prosił o to też władze Islandii i być może innych krajów.
- To już wiadomo publicznie, że jako dziennikarz islandzki zwróciłem się do rządu Islandii z formalnym wnioskiem od Snowdena w sprawie azylu. Podobne procedury były podejmowane w innych miejscach - powiedział rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson w czasie telekonferencji.

Założyciel portalu Julian Assange oświadczył podczas tej samej telekonferencji w Londynie, że Snowden jest zdrowy i bezpieczny, ale nie może przekazać żadnych innych informacji o miejscu jego pobytu. Amerykanin w niedzielę przyleciał z Hongkongu do Moskwy, skąd miał wylecieć na Kubę. Dziś samolot do Hawany wyleciał jednak najprawdopodobniej bez niego.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ekwadoru potwierdziło, że do władz wpłynął wniosek Snowdena o azyl, który jest rozważany.

"Opuścił Hongkong z dokumentami uchodźcy"

Assange poinformował też, że Snowden, którego paszport został w niedzielę unieważniony przez władze USA, opuścił Hongkong z "dokumentami uchodźcy" dostarczonymi przez Ekwador. Assange, który ponad rok temu schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć deportacji do USA, zastrzegł, że proces ubiegania się o azyl składa się z "wielu etapów".

Waszyngton zarzuca Snowdenowi przekazanie tajnych informacji. Amerykanin po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in.: Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz także
Komentarze (18)
WikiLeaks: W imieniu Snowdena wystąpiliśmy o azyl w Islandii
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 2 razy 0

  Powodzenia Edward....Dobrze zrobiles. Moze uda sie zobaczyc jak czarne robi sie zielone ze zlosci.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -5

  Jednak jego braki w wiedzy ogólnej są żenujące....Przyjęli go do pracy bez dyplomu, to widać.
  Kiedyś na politechnice miałem przedmioty ogólnokształcące: filozofię, ekonomię polityczną, podstawy nauk politycznych, dwa języki obce...Nawet gdybym się nie interesował polityką, to bym jednak coś wiedział o świecie...
  Tylko Rosja i Chiny mogą mu zapewnić bezpieczeństwo. Te opowieści o Islandii, Hongkongu i Ekwadorze to dobre dla dziewczynek w wieku szkolnym.
  www.debka.com/newsupdatepopup/4776/ On chyba nie wie nic o czym Rosja by nie wiedziała i Izrael sądzi że Rosja może go przehandlować.
  władze Rosji wydają się zaskoczone www.vesti.ru/only_video.html?vid=517892 że Snowden stara się o pomoc u wszystkich tylko nie u nich. M.in. ES nawiązał kontakt z przetrzymywanym w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru Julianem Assange. Niemniej chociaż nie są stroną, skorzystały z okazji aby zakomunikować że groźby USA związane z chronieniem ES są dla nich BEZ ZNACZENIA

 • annx78

  Oceniono 2 razy 2

  Snowden tak istotny dla Chin ze miexiaca nie zabawił..

 • tomasz62

  Oceniono 12 razy 4

  młode wilki gonią jeszcze młodsze wilki-urok wykształcenia i wierzenia że co młode to dobre-brak tradycji-brak patriotyzmu-ale mamona jest

 • schwab2

  Oceniono 15 razy 9

  Cały czas zastanawiam się na jakiego kraju był usługach, co ukradł amerykanom? Trzeba być idiotą żeby nie wiedzieć jak postępują służby wywiadowcze. Kiedyś kontrolowano listy, podsłuchiwano rozmowy telefoniczne, fotografowano z ukrycia, sprawdzanano kontakty osobiste. Teraz doszły jeszcze nowe czynności: co kogo interesuje w internecie, do kogo pisze e-maile, z kim rozmawia przez komórkę lub na skype, gdzie pobiera pienądze w bankomacie itp. I to robią nie tylko amerykamie. Snowden popełnił jeden błąd, powiedział otwarcie, że robią to najwięksi na świecie obrońcy demokracji. Oficjalnie amerykanie nie mają nagranych rozmów Lech z Jarkiem i Jarka z Antkiem. Ale tego typu rozmowy prowadzone są przaz satelity komunikacyjne i to najlepszego przyjaciela Polski, USA. I co mają się przyznać, że zaglądają prawie do każdej sypialni?

 • aprox99

  Oceniono 49 razy 25

  Nie rozumiem że ludzie którzy walczą z dyktaturą i odkrywają prawdę muszą szukać azylu.Taki Assange czy Snowden powinni dostać nobla .Teraz widzimy jak jesteśmy ciulani przez tę ostoję wolności.Politycznie gorzej jak za komuny tylko pełne sklepy zamykają nam ryje,jeszcze

 • ciotka_ltd

  Oceniono 23 razy 9

  Teraz Snowden nazywa sie Iwan Sniegurow. I ma zone Maszke (to ta, co tez zniknela). Rzecz jasna wladze rosyjskie nic o tym nie wiedza.;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje