Silvio Berlusconi skazany na 7 lat w więzieniu. Będzie apelacja

24.06.2013 17:32
Silvio Berlusconi skazany. 7 lat w więzieniu

Silvio Berlusconi skazany. 7 lat w więzieniu (Fot. Luca Bruno ASSOCIATED PRESS)

Włoski sąd skazał byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego na siedem lat więzienia oraz dożywotni zakaz sprawowania urzędów za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy.
Sprawa dotyczy rozwiązłych przyjęć w jego rezydencji znanych jako bunga bunga. Byłego szefa rządu nie było w sądzie w chwili ogłoszenia wyroku. Sędzia zadecydował o karze wyższej niż ta, o którą wnioskował prokurator (wnioskował o 6 lat więzienia).

Sąd uznał, że 76-letni były premier płacił za seks nastoletniej tancerce Karimie El Mahroug, lepiej znanej jako Ruby. Polityk nie trafi do więzienia dopóki nie zostanie rozpatrzona apelacja. Proces w sprawie Ruby, nieletniej uczestniczki przyjęć w rezydencji byłego szefa rządu, rozpoczął się w 2011 roku. W ciągu 27 miesięcy odbyło się 50 rozpraw; prawie wszystkie bez jego udziału. Berlusconi długo podważał kompetencje mediolańskiego sądu argumentując, że powinien stanąć przed specjalnym trybunałem ministrów, gdyż sprawa dotyczy czasu, gdy był premierem. Jego wniosek o zmianę sądu został odrzucony.

Sprawa wypłynęła przypadkiem

Skandal wybuchł przypadkowo 27 maja 2010 roku na posterunku policji w Mediolanie. W nocy trafiła tam pod zarzutem kradzieży 3 tysięcy euro na szkodę współlokatorki nieletnia córka imigrantów z Maroka Karima el Mahroug, znana pod pseudonimem Ruby Złodziejka Serc. Po ucieczce z domu rodzinnego na Sycylii w wieku 16 lat zamieszkała w Mediolanie i była tancerką w klubach.

Policjanci zdecydowani byli odesłać ją do ośrodka dla nieletnich. Jednak na posterunek zadzwonił nieoczekiwanie Pietro Ostuni, szef gabinetu premiera Silvio Berlusconiego, przebywającego wtedy z wizytą w Paryżu, mówiąc w jego imieniu, że zatrzymaną nastolatkę należy zwolnić, ponieważ jest to krewna ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Berlusconi poprzez swego współpracownika argumentował, że należy uniknąć "incydentu dyplomatycznego" na linii Rzym-Kair. Policjantów szef gabinetu poinformował, że po Karimę przyjdzie radna regionu Lombardia Nicole Minetti. To ona podjęła się opieki nad dziewczyną, mimo że sędzia do spraw nieletnich podjęła wcześniej decyzję o tym, że pozostanie ona na komendzie policji w oczekiwaniu na umieszczenie jej rano w zakładzie poprawczym i choć ustalono, że Karimy nie łączy nic z rodziną Mubaraka.

Berlusconi: "To były eleganckie kolacje, połączone z tańcami i burleską"

To, co się stało tamtej nocy na policji, prokurator Ilda Boccassini nazwała potem "atakiem" na niezawisłe decyzje wymiaru sprawiedliwości. Wkrótce okazało się, że Ruby była uczestniczką rozpustnych przyjęć w rezydencji Berlusconiego w Arcore koło Mediolanu. W zabawach tych udział brało wiele młodych kobiet, sprowadzanych między innymi przez prawną opiekunkę Ruby, Nicole Minetti.

Prokuratura, która wszczęła dochodzenie, złożyła wniosek o natychmiastowe postawienie premiera przed sądem stawiając mu zarzuty korzystania z prostytucji nieletnich. Śledczy stwierdzili, że w domu urzędującego wtedy szefa rządu dochodziło regularnie do prostytucji, a miała się jej dopuszczać także nieletnia Ruby.

Berlusconi otrzymał też obciążony groźbą wyższej kary zarzut nadużycia władzy. Za takie przestępstwo uznano nocny telefon na posterunek i doprowadzenie do zwolnienia podejrzanej o kradzież nieletniej. Kolejne miesiące przyniosły ujawniane przez prasę niekiedy szokujące szczegóły zabaw w posiadłości w Arcore, opisywanych wręcz jako seksualne orgie. Młode kobiety - łącznie doliczono się ich około 30 - wychodziły stamtąd z kopertami z pieniędzmi. Otrzymywała je również Ruby. - To były eleganckie kolacje, połączone z tańcami i burleską - zapewniał Berlusconi i jego obrona.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 168 razy 90

  Za sex z nieletnia 7 lat ?Gdyby w Polsce zapadaly takie wyroki to zabraklo by nam kaplanow.
  Za naduzycie wladzy--niech powie jak Prezes nie mam czasu lazic po sadach bo przygotywuje sie do przejecia wladzy

 • jamj

  Oceniono 66 razy 50

  "Polityk nie trafi do więzienia dopóki nie zostanie rozpatrzona apelacja."
  =======================================================
  Może zdążą go posadzić jak do setki dociągnie.

 • mniklasp

  Oceniono 35 razy 31

  tak, tak, wyrok bedzie odsiadywal w swojej rezydencji na Sardynii w otoczeniu nastolatek i , szampana i kawioru. Sprawiedliwosc po wlosku to jak malzenstwo po wlosku

 • lodzermensz1

  Oceniono 78 razy 28

  Uuu! Święto wymiaru sprawiedliwości we Włoszech!

  Oto jeden z idoli polskiej prawicy - tej katolickiej, prawej i sprawiedliwej. Obracacz młodocianych panienek, oszust i mafiozo.

 • pijatyka

  Oceniono 72 razy 22

  Nie mam za grosz sympatii dla tego pajaca, ale wyrok wydaje się kuriozalnie wysoki - pewnie padnie w apelacji...

 • 31.februarius

  Oceniono 33 razy 17

  Sylviuniu, w celi masz brioszki ci kupiłam czekoladowe, na kolację. Rubysia ci kupiła, z czekoladą.

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 33 razy 15

  Kto dyma - ten w końcu będzie dymany.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • alek45

  Oceniono 46 razy 14

  wyrok jest ponad normę ..nawet w takim katolickim kraju jak Włochy.Ale była to raczej pokazówka .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje