Związki służb mundurowych zaostrzą protest. Będzie strajk włoski

24.06.2013 17:01
Policja wypisuje mandat dla pirata drogowego

Policja wypisuje mandat dla pirata drogowego (Mat. policji)

Związkowcy służb mundurowych zdecydowali o zaostrzeniu akcji protestacyjnej przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. Od jutra ma się rozpocząć m.in. strajk włoski, a sprawcy wykroczeń mają być pouczani, a nie karani mandatami
Taką decyzję Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która zrzesza policjantów, strażaków, pograniczników i więzienników, ogłoszono dzisiaj w Warszawie. Związki, które od 17 czerwca prowadzą protest polegający na oflagowaniu jednostek oraz działaniach informacyjnych, zarzucają rządowi brak dialogu i zwracają uwagę, że proponowane zmiany - projekt obniżający zasiłki chorobowe mundurowych ze 100 do 80 proc. pensji - to kolejne rozwiązanie niekorzystne dla funkcjonariuszy.

Jak powiedział na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems, mundurowi żądają także zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta, waloryzacji uposażeń oraz przeznaczenia środków z wakatów na fundusz motywacyjny.

W tych sprawach związkowcy zaapelowali do premiera Donalda Tuska i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Liczą też na spotkania z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Na razie spotkali się z SLD.

Pouczenia zamiast mandatów i drobiazgowe kontrole

Od jutra protest ma polegać na szczególnie skrupulatnym wypełnianiu czynności służbowych i dokumentacji - tzw. strajk włoski - oraz pouczaniu sprawców wykroczeń zamiast karania ich mandatami (z wyjątkiem społecznie uciążliwych wykroczeń, takich jak piractwo drogowe i kradzieże). W ramach protestu funkcjonariusze mają też masowo chodzić na badania lekarskie i honorowo oddawać krew.

Federacja nie wyklucza dalszego zaostrzenia protestu, m.in. organizowania pikiet. - Widzimy potrzebę kontynuacji działań protestacyjnych i przede wszystkim poparcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej wszystkich reprezentatywnych central związkowych w kraju oraz aktywnego udziału z naszej strony w pikietach i manifestacjach dotyczących pracowników - powiedział wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Tomasz Krzemieński.

Zapowiedział skierowanie do sądu pozwu zbiorowego funkcjonariuszy w sprawie braku waloryzacji uposażeń. - Praktycznie od 2009 roku, z przerwą na podwyżkę ubiegłoroczną (po 300 zł brutto - red.), mamy do czynienia z zamrożeniem płac. Powoduje to, że skutki ustawy modernizacyjnej z poprzednich lat zostały w dużej mierze zniwelowane - powiedział Krzemieński.

MSW: Codziennie 6 tys. policjantów na zwolnieniu chorobowym

Szef NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl przypomniał słowa premiera z czerwca 2010 roku. Tusk napisał wtedy list do 100 tys. żołnierzy i 150 tys. funkcjonariuszy podległych MSW, w którym zapewniał, że "warunki przechodzenia na emeryturę, związane z tym odprawy i wysokość świadczeń dla zatrudnionych już żołnierzy, policjantów czy funkcjonariuszy innych służb mundurowych nie ulegną zmianie".

Związkowców mundurowych poparli obecni na konferencji szefowie dwóch central związkowych: Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz i Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Na początku czerwca Federacja zwróciła się do premiera o spotkanie w sprawie projektu obniżenia zasiłków chorobowych. W razie braku reakcji rządu zapowiedzieli podjęcie akcji protestacyjnej.

MSW przypominało wielokrotnie, że projektowane rozwiązania dotyczące zmian w L4 funkcjonariuszy są konieczne i przez długi czas były konsultowane ze stroną związkową. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Z danych MSW wynika, że średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

"Protest nie zakłóci funkcjonowania służb"

Przed tygodniem, w połowie czerwca, wiceszef MSW Stanisław Rakoczy, pytany przez dziennikarzy o akcję związkowców mundurowych, ocenił, że protest nie wpłynie na funkcjonowanie służb w żaden sposób i go nie zakłóci. - Liczę na roztropność związkowców, bo tu nie chodzi o jakieś złośliwe podejście - mówił Rakoczy. - Nie widzę tu jakichś napięć. Jestem trochę zdziwiony tym, że niektóre związki dołączyły do tego protestu. Jeżeli związkowcy chcą rozmawiać, to oczywiście nikt im takiej rozmowy nie odmówi - dodał wiceszef MSW.

Projekt zmian w kilku ustawach, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych w służbach, rząd przyjął 28 maja. Żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Propozycja zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

Według rządu zasiłki chorobowe funkcjonariuszy na poziomie 100 proc. wynagrodzenia to sztywny i nieuzasadniony przywilej, który często prowadzi do nadużywania zwolnień lekarskich, stąd propozycja obniżenia ich. Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkować. Nie zabraniają jednak podejmowania akcji protestacyjnych w różnych formach, jak np. oflagowanie komend i posterunków, prowadzenia tzw. strajku włoskiego czy też uczestniczenia w pikietach.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o strajku mundurowych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • Protestujący ewakuują się z parku Gezi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych Turcja: Związki wzywają do strajku generalnego. Dla poparcia demonstrantów
Komentarze (39)
Związki służb mundurowych zaostrzą protest. Będzie strajk włoski
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  O, czyżby milicjanci przestali na jakiś czas wciskać ludziom mandaty za wszystko?
  Banda nierobów i bezkarnych bandziorów w mundurach chce jeszcze więcej!

 • stachkaz47

  0

  Ale groźba!!!!!
  Ponad stu zatrudnionych POLICJANTÓW a jak prosisz o pomoc
  to nie ma ludzi.Trzeba czekać.

 • stachkaz47

  0

  Zlikwidować KOMUNISTYCZNE przywileje.
  Zlikwidować IMMUNITETY.
  Ludzie są równi /teoretycznie/.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Jakieś uprawnienia muszą być, ale chorobowe to wszystcy po równo 80% bez wyjątku.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 3 razy 1

  czemu rząd nie przyczepi się do wysokich emerytów mudurowych
  oraz do tego że mamy 35 letnich emerytow ze słuz mundurowych. Jakby wprowadzić sprawiedliwość to byśmy nie mieli problemu z emeryturami w przyszłosci
  Mam w rodzinie bylego policjanta . Od 35 roku życia dostaje emeryture 2tys zł , z czego 10 lat pracował bo 5 był w więzieniu, mniejsza za co. Gdzie tu jest prawieliwosć że ktoś pracuje 15 lat i idzie na emeryture i dostaje tyle że inni nigdy po 45 latach pracy nie dostaną Wkurza mie to bo mój ojciec po 45 latach pracy nie dostanie tyle CZEMU RZĄD NIE ZROBI Z TYM PORZĄDKU!!!!

 • anthrax_2

  Oceniono 2 razy 2

  Mam kilka uwag na temat policjantów ale poprzednie w tym temacie mi wycieli więc przemilcze

 • pawelly

  Oceniono 2 razy 2

  może mi któryś milicjant z tych komentarzy albo jakiś jego sympatyk wyjaśnić dlaczego milicjant przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 100% wynagrodzenia jeśli zwykły człowiek otrzymuje 80%?

 • sceptyk31

  Oceniono 1 raz 1

  W tekście jest kłamstwo./ Otóż rząd planuje zasiłek 100 % tylko w razie wypadku w służbie. Ale jak policjant np. się zaziębi szukając całą noc dziecko czy osobę starszą, to zapłacą mu 80 % zasiłku. Oczywiście nie ma mowy o dodatku za prace w nocy czy w dnie ustawowo wolne od pracy, jakie przysługują innym pracownikom. W GW ciągle piszą i zwłaszcza policjantach jak o nierobach, zapominając że oni ustawowo mają obowiązek narażać swoje życie i zdrowie. Oczywiście jak wszędzie tam tez zdarzają się kombinatorzy, ale zamiast zająć się kombinatorami, uderza się też w tych uczciwie pracujących. Przypominam że od wielu lat nie ma żadnych przepisów umożliwiających kontrolę zwolnień lekarskich. Poza tym te zwolnienia ktoś wystawia, więc może to poddać kontroli np. NFZ ?

 • mesecina

  Oceniono 4 razy 4

  Mamy podobno wojsko. Wy..pić na zbity pysk niezadowolonych puścić wojsko i NSR na ulicę do czasu aż wylęgną się nowe policjanty z odpowiednią umową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje