PiS: Wilk wygra wybory; koalicja z SLD niewykluczona

24.06.2013 12:54
Politycy PiS przekonują, że kandydat tej partii, Jerzy Wilk, zostanie wybrany na prezydenta Elbląga w drugiej turze wyborów. Nie wykluczają koalicji z SLD w radzie miasta. - Koalicja z Sojuszem nie jest możliwa na poziomie krajowym, ale w samorządach tak - twierdzą. Podobnego zdania jest też SLD.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział w Sejmie, że w drugiej turze elblążanie będą wybierać między zmianą a "skostniałym, patologicznym układem". - Jestem przekonany, że chcą zmiany. Gdyby tak nie było, nie odwołaliby dotychczasowego prezydenta z legitymacją PO - zaznaczył.

"Żeby tam była prawdziwa zmiana"

Błaszczak zapytany o możliwość koalicji z SLD w radzie miasta, powiedział: "W skali kraju koalicja z SLD nie jest możliwa. Natomiast jeśli chodzi o samorządy, tu liczą się lokalne postawy poszczególnych radnych. Mam nadzieję, że nie szyld partyjny będzie w Elblągu decydował, tylko chęć zmiany. Jestem przekonany, że Jerzy Wilk wygra. To będzie sygnał również dla radnych, którzy zostali wybrani z innych list niż PiS, że elblążanie oczekują zmian, a nie petryfikacji dotychczasowego, patologicznego układu".

Z kolei poseł Adam Hofman podkreślił, że PiS podwoiło liczbę mandatów w radzie miasta, co jest sukcesem. - Walczymy dalej. Żeby tam była prawdziwa zmiana - powiedział rzecznik PiS dziennikarzom.

Przekonywał, że głosy na niezależnego kandydata Witolda Wróblewskiego, który osiągnął trzeci wynik (17,02 proc. głosów) w niedzielnych wyborach, to "głosy antyestablishmentowe". - To wyborcy, z którymi warto rozmawiać. My to zmiana, Platforma to kontynuacja" - podkreślił.

"Lokalnie nie ma szyldów partyjnych"

Zapytany, czy możliwa jest koalicja PiS z SLD w elbląskiej radzie miasta, odpowiedział: Lokalnie rozmawia się z radnymi o interesach miasta, nie ma żadnych szyldów partyjnych".

W poniedziałek w Elblągu kandydat SLD w wyborach na prezydenta miasta Janusz Nowak oświadczył: "Już teraz mogę powiedzieć, że nie planujemy z nikim koalicji. Będziemy popierać każdego, kto będzie próbował wyciągnąć miasto na prostą. Jest za mało czasu, a za dużo problemów, byśmy tracili czas na rozmowy o koalicji. Sytuacja Elbląga jest tak poważna, że trzeba działać dla dobra miasta jak najszybciej".

Przedterminowe wybory na prezydenta Elbląga rozstrzygną się w drugiej turze pomiędzy Jerzym Wilkiem z PiS a Elżbietą Gelert z PO. W pierwszej turze Wilk zdobył 31,79 proc. głosów, a Gelert 21,25 proc. W wyborach do rady miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów, przed PO (7), SLD (5) i KWW Witolda Wróblewskiego (3).

Joński też nie wyklucza koalicji

Sukcesem SLD i PiS określił wyniki wyborów do Rady Miasta Elbląga rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Podkreślił, że SLD jest trzecią siłą polityczną, i to potwierdziło się w Elblągu, mimo wielu wcześniejszych niekorzystnych sondaży. Pytany, czy w elbląskiej radzie miasta może powstać koalicja SLD z PiS, zwrócił uwagę, że w wielu samorządach są takie koalicje i każda ewentualność jest możliwa. - Nie chcę jednak wypowiadać się za moich elbląskich kolegów - dodał rzecznik Sojuszu.

Polityk Sojuszu ocenił też, że na wyniki PiS miała wpływ kampania i zaangażowanie Jarosława Kaczyńskiego. Odnosząc się do czwartego miejsca Nowaka w walce o fotel prezydenta Elbląga, Joński powiedział, że kandydat SLD zrobił, co mógł. Mimo to - według niego - wyniki z Elbląga napawają optymizmem. - Jesteśmy trzecią siłą, chcemy być drugą, a później alternatywą dla PiS - dodał.

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 132 razy 94

  Fascynujące. PiS od lat lany w dupę tak głodny jest sukcesu, że gotów teraz obiecać nawet dwa Kanały Kaczyńskie.

 • bog43

  Oceniono 91 razy 83

  Zaklinanie rzeczywistości . Niedawno słyszałem , że to PO wszystko kupi/sprzeda by wejść w koalicję z SLD , dziś widzę coś dokładnie odwrotnego . PIS z prezesem to wyjątkowa kłamliwa organizacja o wiarygodności goebbelsowskiej czy bolszewickiej propagandy , sprzeda wszystko i każdego byle dorwać się do koryta.

 • belzebub1001

  Oceniono 82 razy 66

  Tysiace ambon, dziesiatki eminencji KK pchaja to ludzkie "truchlo" do wladzy! Dziwna "symbioza interesow", miliardowe przekrety w KM, a z drugiej strony haniebny wyczyn braci K. w "smolenskiej katastrofie"! Nadzieja w tym, ze to "truchlo" ledwo zyje!

 • maniakon

  Oceniono 54 razy 48

  niemozliwa krajowo? - przeciez doktoratu z marksizmu i leninizmu prezio nie dostal na gwiazdke tylko podobno zrobil - zrobcie ta koalicje krajowo - wlasciwie kazda partia ktora na prawde chcialby zmian w Polsce nie patrzylaby z kim tylko probowalby naprawiac kraj - niestety w polsce nigdy sie nie zmieni i zawsze bedziemy w ogonie europy a czasami i swiata jak z pozwoleniami na budowe czy demografia

 • vomitorium1

  Oceniono 32 razy 30

  " ... są takie koalicje i każda ewentualność jest możliwa."
  stare komuchy
  wszystkich partii
  łączcie się

 • pyffello114

  Oceniono 32 razy 28

  No to kreci arobota Gowina przyniosła spodziewane skutki!!

 • valana

  Oceniono 29 razy 25

  Jest w tym sens. Lewica pobożna może spokojnie współdziałać z lewicą bezbożną, jeśli tylko sprawy światopoglądowe zostawią na boku.

 • jamj

  Oceniono 39 razy 25

  "PiS: Wilk wygra wybory; koalicja z SLD niewykluczona."
  ==========================================
  Wilk syty i owca cała..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje