Pięć lat więzienia dla Białorusina, kierowcy tira. Spowodował wypadek. Trzy osoby zginęły

24.06.2013 11:43

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Na 5 lat więzienia i 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych skazał Sąd Okręgowy w Łomży białoruskiego kierowcę tira, sprawcę wypadku, w którym w listopadzie 2012 roku zginęły trzy osoby. Wyrok nie jest prawomocny.
To wyrok zgodny z żądaniem prokuratora. Sam kierowca, który przyznał się do spowodowania wypadku, chciał skazania bez przeprowadzania rozprawy i wyroku 4 lat więzienia. Z jego wnioskiem nie zgodzili się jednak oskarżyciele posiłkowi. Proces rozpoczął i zakończył w miniony czwartek, publikację wyroku odroczono do poniedziałku.

Wypadek zdarzył się pod koniec listopada 2012 roku na drodze krajowej nr 8, między Zambrowem a Białymstokiem. Białoruski kierowca ciężarówki z naczepą zjechał na lewy pas, z dużą siłą uderzając w jadącego z naprzeciwka busa. Zginęły trzy osoby, pięć - w tym sam Białorusin - zostało rannych.

"Nieumyślne spowodowanie katastrofy"

37-letni kierowca został oskarżony o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej, czyli doprowadzenie do wypadku, w którym trzy osoby zginęły, a kilka kolejnych doznało obrażeń.

Sąd uznał, że doszło do nieumyślnego spowodowania katastrofy drogowej, poprzez umyślne naruszenie zasad w ruchu drogowym. W ocenie sądu oskarżony kierowca nienależycie obserwował drogę i nie dostosował prędkości i sposobu jazdy do sytuacji. Kierowca był trzeźwy i nie był pod wpływem środków odurzających. Od wypadku przebywa w areszcie.

Powołany w śledztwie biegły z zakresu ruchu drogowego ocenił, że przyczyną wypadku było niewłaściwe zachowanie na drodze białoruskiego kierowcy. Nie określił jednak, co wpłynęło na takie zachowanie. Wcześniej inny biegły wydał opinię, że pojazd był sprawny, a jego stan techniczny nie miał wpływu na to, że doszło do wypadku.W styczniu do internetu trafiło nagranie wypadku, zarejestrowane przez kamerę samochodu jadącego bezpośrednio za busem, który został uderzony i zepchnięty z drogi przez ciężarówkę. Widać tam, jak nagle i z dużą prędkością ciężarówka zjeżdża na przeciwny pas ruchu. Śmiertelne ofiary wypadku to trzy osoby jadące tym busem.

Komentarze (10)
Pięć lat więzienia dla Białorusina, kierowcy tira. Spowodował wypadek. Trzy osoby zginęły
Zaloguj się
 • wenge1

  Oceniono 2 razy 2

  Wypadek szokujący, bo sfilmowany.
  Bus to raczej nie był. Wina TIRa bezsprzeczna. Ciekawa jest jednak analiza wypadku. TIR poprzedzający "busa" zaczął intensywnie hamować i zjeżdżać na pobocze przed wypadkiem, bus to samo. Kierowca tego TIRa albo widział, że coś jest nie tak z pojazdem z przeciwka i z automatu zaczął hamować (mało prawdopodobne), albo z przodu na drodze coś się wydarzyło (na przykład na drogę wyskoczyła sarna), albo mamy do czynienia z "trójkątem bermudzkim". Ciekawe czy przesłuchali kierowcę tego TIRa. Gdyby nie to hamowanie do zderzenia w ogóle by nie doszło.

 • bezzebnypirat

  0

  Jak to 'umyslne naruszenie zasad'? Przeciez tam zapewne bylo 90km/h ograniczenie, szybciej jechac nie mogl (ogranicznik predkosci pojazdu). Nie probowal niczego wyprzedzac, wymijac ani nic takiego. Jechal, zjechal na przeciwlegly pas bez powodu. Nie sadze, ze zrobil to umyslnie, bo to zakrawaloby na probe samobojcza. O co tu wlasciwie chodzi?

 • ka-mi-la789

  Oceniono 4 razy -2

  Zaraz, naruszenie zasad ruchu umyślne, a katastrofa nieumyślna? Nie wiedział, że jak zjedzie na przeciwny pas, to może się skończyć czołówką? A może nauczyciel fizyki zachorował i nie było lekcji o skutkach zderzenia czterdziestu rozpędzonych ton z kilkuset kilogramami? Powinien zostać skazany za zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Ciekawa też jestem, czy sprawdzono jego prawo jazdy (zdane czy kupione) i ilość czasu spędzonego za kierownicą przed wypadkiem (bo jak znam osobników zwanych w Wolsce biegłymi, to nie wiedzą, do czego służy tachograf).

 • polskanorma

  Oceniono 3 razy 1

  5 lat? 13 lat to jest dopiero wynik!

  www.ebos.pl/skazani/maciej_grochowski_sprawca_wypadku_w_stanie_nietrzezwosci_ofiary_smiertelne
  ... i rzeczywiście racja dla "tsuranni", do roboty z nim, chociaż może nie od razu, część z kary powinien spędzić na przemyśleniu tego co się stało w odosobnieniu. Może go to czegoś nauczy.

 • jagoda491

  Oceniono 10 razy 8

  Półtora roku(+ -)za zabójstwo jednej osoby. czyżby te ofiary zginęły na własne życzenie? Bo nie rozumiem wysokości kary.

 • pg1980

  Oceniono 14 razy -4

  Zadnego busa na tym na graniu nie widac. Ręce opadają. Kogo ten powoli stający się szmatławcem portal zatrudnia?

 • el_bigos

  Oceniono 23 razy 15

  Lekceważenie zasad ruchu drogowego to prawie jak świadome morderstwo. Za zamordowanie trzech osób dostał 5 lat. To żałosne.

 • tsuranni

  Oceniono 35 razy 17

  paranoją jest wsadzanie za to do więzienia. Koleś powinien przez 10 lat pracować społecznie okresloną liczbę godzin dziennie lub w tygodniu. Co mu to więzienie da? Co to więzienie da społeczeństwu? Głupota, czysta głupota.

 • onselo

  Oceniono 29 razy 13

  "Sąd uznał, że doszło do nieumyślnego spowodowania katastrofy drogowej, poprzez umyślne naruszenie zasad w ruchu drogowym."

  RANY CO ZA MASŁO MAŚLANE!!!! TRZY OSOBY ZGINĘŁY,CZYLI ŚMIERĆ KAŻDEJ Z NICH TO 1,5 ROKU WIĘZIENIA!!! LUDZIE JAK MACIE JAKIŚ WROGÓW,TO TYLKO NA DRODZE SIĘ NA NICH PRZYCZAIĆ I UMYŚLNIE NARUSZYĆ ZASADY RUCHU DROGOWEGO,CO W KONSEKWENCJI DOPROWADZI DO NIEUMYŚLNEGO ZABÓJSTWA HE HE PARANOJA POLSKICH SĘDZIÓW!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje