Grupiński: w tym tygodniu projekt ustawy ws. finansowania partii

24.06.2013 09:50
Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział, że projekt dot. likwidacji finansowania partii z budżetu trafi w tym tygodniu do Sejmu. Przyznał, że PSL, które sprzeciwia się tej inicjatywie, nie jest w łatwej sytuacji, gdyż spłaca kilkumilionowy dług wobec skarbu państwa.
Premier Donald Tusk zadeklarował złożenie projektu w ubiegłym tygodniu. Deklaracja premiera miała związek z publikacjami mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez partie polityczne. - Rozpoczęliśmy pracę nad tym projektem wcześniej, jeszcze zanim wybuchła sprawa sposobu finansowania. Kwestie związane z wizażem najważniejszych polityków Platformy czy ochrony Jarosława Kaczyńskiego z PiS-u, gdzie mamy ponad trzy miliony wydatków na tego typu, są to mało istotne zadania dla partii politycznych - powiedział Grupiński w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki.

W ocenie szefa klubu PO najlepszym rozwiązaniem byłoby finansowanie partii politycznych ze składek i darowizn. "Wydaje się, że samo finansowanie ze składek i darowizn jest najlepszą metodą, a dzisiaj już na pewno wystarczająco transparentną, żeby uniknąć podejrzeń o jakieś pieniądze pod stołem" - powiedział Grupiński.

PSL nie będzie miało problemów z samofinansowaniem, gdy...

- PSL na pewno nie jest w łatwej sytuacji ze względu na to, że spłaca sporą sumę budżetowi państwa, tak więc ja rozumiem tutaj niezadowolenie, przynajmniej części polityków PSL-u, ale będziemy starali się w tej kwestii porozumieć. PSL jest akurat najliczniejszą partią, bo liczy ponad 120 tys. członków i w zasadzie akurat najłatwiej tej partii będzie się samofinansować, jeśli tylko spłaci dług. To jest ta jedyna trudna sprawa, która ich dotyka w tej chwili - powiedział Grupiński.

Ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec skarbu państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz skarbu państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Komentarze (36)
Grupiński: w tym tygodniu projekt ustawy ws. finansowania partii
Zaloguj się
 • anty-lady

  0

  Składki i darowizny jako źródło finansowania partii to słuszna droga. Ale dlaczego PO odrzuciła rok temu projekt Ruchu Palikota, który również jest propozycją odejścia od finansowania partii z budżetu? Dlaczego lekceważy się mechanizm dobrowolnego odpisu podatkowego, który może być jednym z bodźców zwiększających zaangażowanie polityczne obywateli? Ten mechanizm "kupuje" się na potrzeby finansowania kk, a dlaczego nie dla partii?

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  dobry pomysł
  korupcja i łapówki będa jak były - ale już nie będzie utrzymywania darmozjadów z budzetu...
  jak już ktoś wspominał - powinna być możliwość odpisu od podatku - wtedy ja zadecyduję jaką partię, czy religię chcę dofinansować - i czy chcę, bo na dziś dzień wolę je przekazac konkretnej organizacji pożytku publicznego

  a nikt mi nie wmówi, że partie czy kościół to organizacje pożyku publicznego :)

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  witajcie w kraju syndykatów

 • 123waz

  Oceniono 2 razy 0

  druga sprawa do załatwienia to KRUS i bedzie ok

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  kto przypomni składy rad nadzorczych obsadzone przez pasożytów z platformy obywatelskie - czy oni mają obowiązek płacenia składek partyjnych - 10% od diety nadzorczej

 • jonkasta

  Oceniono 2 razy 0

  jeżeli Tuski i PO to zrobi to zagłosuje na nich, bo juz tego po nim nie zrobi nikt, i politycy będa wisiec na naszym garbie przez dalsze 50 lat. To jest amoralne , i ze wszch miar bezwstydne, aby kasta nierobów i prózniaków miała do dyspozycji takie miliony. To samo co kosciół ???? kasta niemoralnych pasibrzuchów niewiadomo z jakiego paragrafu zyje kosztem całego społeczenstwa.

 • zrobmy_cos

  0

  Ja bym spojrzał na to od innej strony: jaki interes mam PO lub PSL, czy PiS, by ta ustawa weszła w życie? Nie sądze że to przypadek ze te informacje o wydatkach partii, tak po prostu "wyciekły". Sądze że gdzieś tu jest drugie dno.

 • micro5

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli Tak zrobi PO to ma zawsze moje głosy , bo każdy powinien popierać tę partię której ufa i pochwala działanie. Takie postępowanie jest możliwe tylko przy odpisie określonego procentu przy rozliczeniu rocznym. Im więcej wspierających i głosujących na nią to większa kasa do propagandy na wybory. Wszelkie kanapowe partyjki pójdą szczególnie PSL bo rolnicy podatków nie płaca , chyb że sami sie zrzuca na jeje działalność. w co watpię

 • art_102

  Oceniono 2 razy 2

  Chciałoby się powiedzieć NARESZCIE, ale zbyt dobrze wiemy, dlaczego mamy tylu "polityków" i jaki mają łańcuszek powiązań, żeby się łudzić, ze ten projekty przejdzie. Podobne podrygi były już z próbą opodatkowania diet poselskich, mniejszych dotacji na prowadzenie biur poselskich, czy wysokość dotacji z budżetu na partię.
  W Polsce, jak nie ma się za co żyć, to najprościej założyć partię, najlepiej mocno w opozycji do najmniej lubianej, co daje pewność, że ma się szansę po wyborach na godne życie przy korycie:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje