Niemiecka telewizja ARD pokaże dziś program o wykorzystywaniu pracowników z Polski i Rumunii

24.06.2013 09:25
Rzeźnia

Rzeźnia (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

Prokuratura w Duesseldorfie prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystywania przez niemieckie firmy pracowników z Polski i Rumunii jako taniej siły roboczej w branży mięsnej - podała w niedzielę telewizja NDR, zapowiadając emisję reportażu na ten temat.
W polu zainteresowania prokuratury znalazły się przede wszystkim firmy z regionu Duisburga, Mores i Kamp-Lintfort na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, angażujące obywateli z Rumunii i Polski jako pracowników kontraktowych do pracy w niemieckich rzeźniach. Prokuratura podejrzewa, że tworzące swoisty system firmy, posiadające często jedynie skrzynkę pocztową jako siedzibę, przez lata unikał płacenia podatków i składek na ubezpieczenie.

Jak podała telewizja regionalna NDR w komunikacie prasowym, w połowie maja 450 prokuratorów, celników i pracowników urzędów podatkowych przeszukało biura i mieszkania 22 osób podejrzanych o udział w tym procederze. Obecnie analizowane są zabezpieczone podczas rewizji twarde dyski i inne dokumenty.

Autorzy filmu, który zostanie pokazany dziś wieczorem, poświęcają wiele miejsca opisowi warunków życia pracowników. "Ich miejsca do spania znajdują się w skrajnie przepełnionych pomieszczeniach, czas pracy jest nieuregulowany i samowolnie wyznaczany, wynagrodzenie wypłacane jest gotówką, w wysokości znacznie niższej od wcześniej ustalonej" - czytamy w informacji prasowej NDR. W przypadku zgłaszania skarg pracownikom grozi zwolnienie.

"Nakręcone ukrytą kamera zdjęcia są dowodem na niegodne warunki pracy i życia zatrudnionych" - oceniają twórcy filmu, mówiąc o "nieludzkim systemie".

Reportaż będzie pokazany w pierwszym programie publicznej telewizji niemieckiej ARD w poniedziałek o godz. 22.45. W niedzielę wieczorem o godz. 21.45 odbędzie się w ARD prowadzona przez popularnego dziennikarza Guenthera Jaucha dyskusja na temat wykorzystywania w przemyśle mięsnym pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej.

Zobacz także
Komentarze (16)
Niemiecka telewizja ARD pokaże dziś program o wykorzystywaniu pracowników z Polski i Rumunii
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy -1

  To PSEUDO-PAŃSTWO nie dba o swoich obywateli.
  Doprowadziło ludzi do takiej nędzy że muszą obrabiać usrane dupska
  każdemu kto zapłaci choć centa.

 • yokoono23

  Oceniono 7 razy 3

  Nie lepiej to zatrudnić się w Polsce chociażby w komunalce , przy sprzątaniu , zieleni miejskiej,kopaniu rowów niż robić z siebie niewolnika?Polskie masarnie szukają pracowników , przestańmy się obnażać na własne życzenie.

 • moyokoyani

  Oceniono 8 razy 8

  No właśnie. Koczowanie 9 osób w mieszkaniu z jedną łazienką i kuchenką to norma. Niektórzy żyją po kilka osób w jednym baraku. Prowadzi to często do niebezpiecznych konfliktów i chorób. Nie mówiąc już o tym, że takie życie prowadzi do rozbicia związków, patologii rodzinnych i wynaradawiania(myślę, że to jeden z celów tzw. transferu zasobów ludzkich w UE) Gdyby wszyscy Polacy wrócili do kraju z zagranicy okazało by się, że bezrobocie wynosi 40%! Gdyby żyli tutaj nie mogli by mieć dzieci np. co jest możliwe dopiero kiedy wyjadą do normalnego kraju.

 • doktor104

  Oceniono 16 razy 14

  Nie czarujmy się, w Polsce też wykorzystuje się jako tanią siłę roboczą Ukraińców, Białorusinów itp.

 • jamj

  Oceniono 6 razy 4

  "Prokuratura w Dusseldorfie prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystywanie przez niemieckie firmy pracowników z Polski i Rumunii jako taniej siły roboczej w branży mięsnej..."
  ===================================================================
  Tyle dobrze, że tylko jako taniej siły roboczej, a nie taniego surowca...

 • ben-oni

  Oceniono 29 razy -3

  Niewolnicy chyba własnie do tego służą, by ich wykorzystywać? O co ten szum?? Najważniejsze, że ci niewolnicy poprawiają Tuskowi statystyki spadku bezrobocia. Konkurencyjność na rynku pracy, czyt: tania siła robocza, była podstawowym hasłem reformy ekonoma Balcerowicza. Czego więc teraz rzucacie się jak wesz na kożuchu. Tak miało być i jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje