USA ostrzegają inne kraje: Nie wpuszczajcie Snowdena. Rosja? "Nie zatrzymamy go"

24.06.2013 07:10
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

USA ostrzegły w niedzielę państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena ściganego za ujawnienie tajnych informacji. Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze.
Stany Zjednoczone tłumaczą tym rządom, że Snowden jest poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinien zostać dopuszczony do podróży międzynarodowej za wyjątkiem koniecznego powrotu do USA - brzmiało pisemne oświadczenie Departamentu Stanu.

USA są zawiedzione

Amerykański wymiar sprawiedliwości wyraził tymczasem rozczarowanie z powodu działań władz Hongkongu, gdyż - jak podkreśla - nie aresztowały Snowdena.

- USA są zawiedzione i nie zgadzają się z postanowieniem władz hongkońskich, by nie honorować amerykańskiej prośby o aresztowanie zbiega - powiedział urzędnik ministerstwa sprawiedliwości w Waszyngtonie.

Jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Ekwadoru, kraj ten otrzymał wniosek o azyl od Edwarda Snowdena. Były pracownik amerykańskiego wywiadu przyleciał wcześniej z Hongkongu do Moskwy.

Snowden przebywa w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiewo-2, gdzie oczekuje na samolot do Hawany - podały źródła w moskiewskim porcie lotniczym, cytowane przez agencje Interfax i ITAR-TASS. Amerykanin nie wystąpił o wizę tranzytową, co oznacza, że na lot musi oczekiwać w porcie lotniczym. Źródło Interfaksu poinformowało, że Snowden wynajął numer w hotelu kapsułowym na lotnisku.

Rosja: Zatrzymanie Snowdena? Na jakiej podstawie?

Organy ścigania Rosji nie mają żadnych podstaw do zatrzymania byłego pracownika służb wywiadowczych USA Edwarda Snowdena, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji - podała agencja Interfax, powołując się na źródło w Moskwie.

- Przestępstw na terytorium Rosji Snowden nie popełnił. Polecenia jego aresztowania ze strony Interpolu rosyjskie organy ochrony prawa też nie mają - cytuje agencja swojego anonimowego rozmówcę. - Tak więc nie mamy podstaw do zatrzymania tego pasażera tranzytowego - dodał.

Biały Dom oświadczył dziś, iż USA oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji" w sprawie wydalenia Edwarda Snowdena. Z kolei rzecznik prezydenta Putina Dmitrij Pieskow stwierdził wczoraj, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że nie dostały od Snowdena prośby o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.

Wikileaks wspiera Snowdena

Najbliższy samolot Aerofłotu do Hawany odlatuje z Moskwy dziś o godz. 14.05 czasu moskiewskiego (godz. 12.05 czasu polskiego). Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli - Caracas.

Demaskatorski portal Wikileaks poinformował w komunikacie, że Snowdenowi w podróży towarzyszą dyplomaci niesprecyzowanej narodowości i doradcy prawni portalu. Snowden poprosił, by portal "wykorzystał swą wiedzę prawną i doświadczenie dla zapewnienia mu bezpieczeństwa".

USA: To kradzież własności państwowej

Edward Snowden był pracownikiem CIA oraz prywatnej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla NSA, dzięki czemu, jak wyjaśnił "Guardianowi", miał dostęp do baz danych agencji.

Do Hongkongu wyjechał 20 maja. Potem przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" oraz gazecie "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i inne amerykańskie służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

W piątek źródła w Waszyngtonie ujawniły, że rząd USA oskarżył Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej.

Zobacz także
Komentarze (210)
Zaloguj się
 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 800 razy 760

  Czy ja dobrze rozumiem? USA zwraca się do krajów, których obywateli bezprawnie śledziły o to by nie chroniły człowieka, który bezprawie USA wyciągnął na światło dzienne?

 • ptak57

  Oceniono 472 razy 432

  To jest własnie amerykańska demokracja ! Autentyczna "filozofia Kalego" , Gdy zdrajca wydaje tajemnice innych państw na korzyść Ameryki to jest patriotą i obrońcą demokracji , jak ujawnia tajemnice działań antydemokratycznych Ameryki to szpieg i zdrajca.... Na szczęście są jeszcze kraje i osoby które myślą, nie boją się samodzielnie użyć szarych komórek wbrew dyktatowi Ameryki.

 • derem

  Oceniono 356 razy 334

  Zapraszam Edwarda Snowdena do siebie na wieś. Nikt Ciebie tu, Edziu, nie znajdzie. Od bardzo podobnego do Ciebie sąsiada otrzymasz dokumenty i zmienisz tożsamość. A ja będę miał dwóch sympatycznych sąsiadów. Tylko mi się razem, na miłość boską, nie pokazujcie...

 • el_bigos

  Oceniono 253 razy 237

  Jak rząd usa kradnie dane to wszystko jest ok, kiedy ktoś to ujawnia to już jest przestępcą. Amerykanie sami na siebie kręcą bicz.

 • marcin1956

  Oceniono 190 razy 174

  Czy ekipa "czyścicieli" z CIA już gotowa i tylko czeka na wskazanie kierunku?

 • 31.februarius

  Oceniono 122 razy 94

  Na ten temat chciałbym bez ogródek napisać, że
  dziś jest poniedziałek, 24. czerwca, imieniny; Danuty, Emilii i Jana.

 • gefreiterhaber

  Oceniono 96 razy 72

  Snowden się inspirowal Kuklinskim - Nowy Jork, Warszawa wspolna sprawa.

 • apollo111

  Oceniono 90 razy 66

  jaka amerykańska własność........dać debilom broń to sie sami wystrzelają

 • gefreiterhaber

  Oceniono 96 razy 52

  Czy np. Brzezinski dostawal dane z PRISM - komu przekazywal dane o kondycji finansowej polskich firm, planach, projektach przemyslowych, kontach bankowych polskich biznesmenow ? mosadowi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje