USA ostrzegają inne kraje: Nie wpuszczajcie Snowdena. Rosja? "Nie zatrzymamy go"

24.06.2013 07:10
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

USA ostrzegły w niedzielę państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena ściganego za ujawnienie tajnych informacji. Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze.
Stany Zjednoczone tłumaczą tym rządom, że Snowden jest poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinien zostać dopuszczony do podróży międzynarodowej za wyjątkiem koniecznego powrotu do USA - brzmiało pisemne oświadczenie Departamentu Stanu.

USA są zawiedzione

Amerykański wymiar sprawiedliwości wyraził tymczasem rozczarowanie z powodu działań władz Hongkongu, gdyż - jak podkreśla - nie aresztowały Snowdena.

- USA są zawiedzione i nie zgadzają się z postanowieniem władz hongkońskich, by nie honorować amerykańskiej prośby o aresztowanie zbiega - powiedział urzędnik ministerstwa sprawiedliwości w Waszyngtonie.

Jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Ekwadoru, kraj ten otrzymał wniosek o azyl od Edwarda Snowdena. Były pracownik amerykańskiego wywiadu przyleciał wcześniej z Hongkongu do Moskwy.

Snowden przebywa w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiewo-2, gdzie oczekuje na samolot do Hawany - podały źródła w moskiewskim porcie lotniczym, cytowane przez agencje Interfax i ITAR-TASS. Amerykanin nie wystąpił o wizę tranzytową, co oznacza, że na lot musi oczekiwać w porcie lotniczym. Źródło Interfaksu poinformowało, że Snowden wynajął numer w hotelu kapsułowym na lotnisku.

Rosja: Zatrzymanie Snowdena? Na jakiej podstawie?

Organy ścigania Rosji nie mają żadnych podstaw do zatrzymania byłego pracownika służb wywiadowczych USA Edwarda Snowdena, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji - podała agencja Interfax, powołując się na źródło w Moskwie.

- Przestępstw na terytorium Rosji Snowden nie popełnił. Polecenia jego aresztowania ze strony Interpolu rosyjskie organy ochrony prawa też nie mają - cytuje agencja swojego anonimowego rozmówcę. - Tak więc nie mamy podstaw do zatrzymania tego pasażera tranzytowego - dodał.

Biały Dom oświadczył dziś, iż USA oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji" w sprawie wydalenia Edwarda Snowdena. Z kolei rzecznik prezydenta Putina Dmitrij Pieskow stwierdził wczoraj, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że nie dostały od Snowdena prośby o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.

Wikileaks wspiera Snowdena

Najbliższy samolot Aerofłotu do Hawany odlatuje z Moskwy dziś o godz. 14.05 czasu moskiewskiego (godz. 12.05 czasu polskiego). Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli - Caracas.

Demaskatorski portal Wikileaks poinformował w komunikacie, że Snowdenowi w podróży towarzyszą dyplomaci niesprecyzowanej narodowości i doradcy prawni portalu. Snowden poprosił, by portal "wykorzystał swą wiedzę prawną i doświadczenie dla zapewnienia mu bezpieczeństwa".

USA: To kradzież własności państwowej

Edward Snowden był pracownikiem CIA oraz prywatnej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla NSA, dzięki czemu, jak wyjaśnił "Guardianowi", miał dostęp do baz danych agencji.

Do Hongkongu wyjechał 20 maja. Potem przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" oraz gazecie "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i inne amerykańskie służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

W piątek źródła w Waszyngtonie ujawniły, że rząd USA oskarżył Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej.

Zobacz także
Komentarze (210)
USA ostrzegają inne kraje: Nie wpuszczajcie Snowdena. Rosja? "Nie zatrzymamy go"
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Kabotyński bałwan i do tego (ale to pewnie dalszy motyw) kupiony szpieg (Chiny, Rosja) a pewnie jedno i drugie. Ludzi typu szewc Herostrates, który podpalił li tylko dla sławy wspaniałą świątynię Afrodyty w Efezie jest i będzie sporo, bo w światowej wiosce działanie internetu i żądnych sensacji mediów zapewnia im natychmiastowy światowy rozgłos. Podły, żałosny czyn Herostratesa nabrał powszechnego rozgłosu dopiero po stuleciach.

 • mr.knox

  Oceniono 2 razy 0

  Proponuje, zeby Gazeta przekazala amerykanskiej ambasadzie kopie kometarzy z tego artykulu jako argument w motywacji zniesienia wiz dla Polakow. Druga kopie wyslijcie do Ministerstwa Zdrowia...

 • od-or

  Oceniono 2 razy -2

  ale o wizy hamerykanskie nadal będą żebrać zamiast kupować samoloty europejskie i dać naszym zarobić to podlizują się hameryce

 • grregu

  Oceniono 8 razy 2

  Ostrzegając przed E. Snowdenem, USA ostrzegają cały świat przed sobą... Czy o to chodziło Ojcom Założycielom ???

 • jwoj1

  Oceniono 5 razy -1

  Dobrze się stało,że ujawniający nielegalne zdobywanie przez rząd USA informacji o osobach korzystających z portali społecznościowych jest Amerykaninem.TRZEŹWIENIE społeczeństwa amerykańskiego jest jednym z pierwszych sygnałów początku końca dominacji w świecie tzw.wielkiej Ameryk.To oczywiście proces długotrwały,obliczony na kilkanaście lat,ale początek już uczyniono.Niech więc odwagą i zaszczytem będzie jeśli i my Polacy,których w USA tak niepoważnie się traktuje,będziemy mogli się do tego przyczynić.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 7 razy 1

  Jak dziś realnie wygląda nasza gospodarka?
  Powtórzę truizmy, mam jednak nadzieję, że ułożone obok siebie przypomną prawdziwy, zatrważający obraz naszego współczesnego życia handlowego’
  Polskie stocznie – zniszczone, bo ponoć na świecie nie opłaca się już wytwarzać statków.
  W tym samym czasie rosyjskie stocznie przeżywają nie notowany już dawno okres prosperity.
  Sprzedano niemal cały polski rynek finansowy. Dziś polski przedsiębiorca, chcąc otrzymać kredyt na zrealizowanie nowatorskiego pomysłu, dostaje kuriozalnie złe warunki, w tym samym czasie przedsiębiorca włoski, niemiecki czy nawet rosyjski, posługując się wykradzionym przez jego bank, polskim pomysłem, dostaje preferencyjny kredyt i może swobodnie działać na polskim rynku. Znam konkretne przykłady takich wydarzeń.
  Rynek sprzedaży wielkopowierzchniowej niemal w całości trafił w ręce zagranicznych firm. Jak to skutkuje w praktyce?
  Rynkiem zakupów warzyw i owoców produkowanych przez polskie rolnictwo rządzi de facto dwudziestu kilku dyrektorów do spraw zakupów w wielkich sieciach typu Carrefour, Tesco, Kaufland czy Lidl.
  Skutek jest taki, że do supermarketów sprowadza się słowackie ziemniaki, włoskie i chińskie (?) jabłka, podczas gdy nasi rolnicy nie mają gdzie swoich towarów sprzedawać.
  Pamiętacie, jeszcze z czasów gomułkowskich i wczesnogierkowskich słynne „świńskie górki” – kiedy okazywało się, ze polscy rolnicy produkują tak dużo wieprzowiny, że punkty skupu nie nadążały z ich nabywaniem?
  Myślicie, ze dziś polskie zakłady mięsne przetwarzają mięso od polskich rolników?
  Spieszę wam więc donieść, że pozostajecie w mylnym błędzie.
  Ponad sześćdziesiąt procent półtusz wieprzowych – podstawowego surowca na naszym rynku mięsnym, sprowadzane jest z… Niemiec!
  Pomijam już fakt, że w żadnej (obok medialnej) dziedzinie naszej gospodarki nie są do dziś tak obecne pieniądze z FOZZ, jak właśnie w branży mięsnej.
  Narodowe Fundusze Inwestycyjne rozpłynęły się we mgle, a wraz z nimi setki zlikwidowanych i sprzedanych za psie pieniądze zakładów pracy w całej Polsce.
  Nikt za to nigdy nie odpowiedział, żadna prokuratura nie postawiła nikomu zarzutów. A przecież Programu Powszechnej Prywatyzacji nie przygotowały anonimowe krasnoludki, nie wykonywały go jakieś wraże i nieprzychylne Polsce siły.
  Czy ktoś odpowiedział za gigantyczne łapówki brane od rosyjskich i ukraińskich mafiozów za zawieranie skrajnie niekorzystnych dla naszego kraju kontraktów gazowych?
  W tej sprawie toczyło się w Katowicach wielkie śledztwo, za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i PSL – wyparowało, znikło.Gdzieś utknęły śledztwa w sprawie gigantycznych nadużyć paliwowych, w których wykryto dziesiątki kryminalnych działań ludzi związanych z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi.
  Dziś nie ma tematu….cisza – błoga cisza, postępowa cisza.
  Czy przypominanie tych wszystkich faktów jest jedynie językiem nienawiści, czczym oszołomstwem?
  Trudno, jeśli tak, to ja będę to oszołomstwo z uporem kontynuował.
  Witold Gadowski.
  mareklipski.nowyekran.pl/
  About these ads

 • thadd

  Oceniono 11 razy -9

  To mniej wiecej tej samej klasy "patriota" co polski Kuklinski. Amerykanie maja racje ze chca go postawic przed sadem i postawia ...jesli przezyje.

 • ultra3000

  Oceniono 14 razy 4

  yebac USA!!!! brawo Rosja!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje