Refundacja in vitro rusza już za tydzień. "Rz": Prawo umożliwia handel zarodkami

24.06.2013 06:59
Pojemnik do przechowywania zarodków in vitro

Pojemnik do przechowywania zarodków in vitro (Fot. Michał Mutor / AG)

- Za tydzień rusza refundacja zabiegów in vitro. Im bliżej tej daty, tym więcej pojawia się wątpliwości - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika rządowy program leczenia jest pełen dziur. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że w ciągu najbliższych trzech lat z programu skorzysta 15 tys. par.
Za tydzień rusza rządowy program refundacji zabiegów in vitro. Z programu mogą skorzystać pacjenci, którzy udowodnią, że przez rok leczyli się z bezpłodności bezskutecznie. - "Mają przedstawić dokumentację medyczną. Nie wiadomo jednak, kto ma ją potwierdzić i od którego momentu liczyć miesiące niepłodności" - czytamy na pierwszej stronie dzisiejszego wydania "Rzeczpospolitej". Według Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, niejasne kryteria doboru osób mogą prowadzić do nadużyć.

Tymczasem przyszli pacjenci już wymieniają się pomysłami na forach internetowych, jak ominąć kryteria. W przepisach nie znajdziemy żadnej informacji, co czeka na parę, która dysponuje zamrożonymi zarodkami. Ich posiadanie automatycznie wyklucza z programu. - Ludzie mogą niszczyć lub handlować zarodkami, czyli rozpoczętym życiem. W przeciwieństwie do handlu organami nie jest to ustawowo zakazane - podsumowuje prof. Andrzej Zoll.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • 5m00tny

  Oceniono 163 razy 113

  Nie rozumiem w czym problem bezdzietni katolicy przecież nie potrzebują In Vitro bo mogą leczyć niepłodność modlitwą. A tym niewierzącym kościół przecież nie może zabronić

 • bojewik

  Oceniono 118 razy 88

  Ja in vitro mam już za sobą. Gdybym miał wybierać pomiędzy tzw. katolicką moralnością a posiadaniem potomstwa, chyba sami wiecie, co bym wybrał. Za każde "tato" dałbym się pokroić. Gdybym miał jeszcze raz przechodzić procedurę, nie wahałbym się ani chwili.
  Na stwierdzenia typu "dzieci z in vitro nie mają duszy" odpowiadam tak: moje dziecko wychowam w poszanowaniu 10 przykazań, ale nie każę mu chodzić co niedziela tam, gdzie go nie chcą. Sam poczytam mu historie Starego Testamentu i wytłumaczę, o co w nich chodzi. A proboszcz zrozumie.... język kurczącego się strumyka pieniędzy rozumie na tym świecie każdy.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 115 razy 79

  zwracam się z wielka prośbą do Episkopatu, księży, zakonników oraz sióstr zakonnych - którzy wmawiają nam że swoje życie i zdrowie zawdzięczaja bogu aby ZACZELI WRESZCIE LECZYĆ SIE W SWOICH ŚWIĄTYNIACH przestajac nam blokowac kolejki do lekarzy specjalistów.
  .
  wtedy okaże się jak skuteczny jest ten wasz bóg czy wasza modlitwa :)
  .
  my Polacy korzystac będziemy z wiedzy lekarzy :)

 • krzych.korab

  Oceniono 75 razy 59

  Państwo nie ma prawa nakazywać społeczeństwu życia w myśl jednej słusznej religii. Mamy Prezydenta i Premiera z wykształceniem historycznym. Może przekazaliby swoim posłom że Kościuszko w swoim memoriale pisał :""Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród". Pisał to widząc że religia katolicka doprowadziła do rozbiorów Rzeczpospolitej.

 • fjan

  Oceniono 57 razy 35

  Z bezpłodonośći wyleczy proboszcz z parafii. Szczególnie jak jest trochę młodszy. Sami możecie sprawdzić.

 • okoloko99

  Oceniono 47 razy 33

  Co to jest NISZCZENIE ZARODKOW...??? masakryczna glupota. Jakis nic nieznaczacy zlepek komorek --- w takim razie obcinajac wlosy czy paznokcie to popelniam chyba jakies samo-ludobójstwo.

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 32 razy 30

  >> Im bliżej tej daty, tym więcej pojawia się wątpliwości
  I tak przy każdej zmianie prawa. Banda patałachów z Wiejskiej bierze grube pieniądze za coś,
  co każdy student trzeciego roku zaplanowałby w ciągu dwóch tygodni za 600 złotych.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • fjan

  Oceniono 42 razy 22

  Gowin wcale nie musi handlować zarodkami, on niech ich słucha.

 • stachkaz47

  Oceniono 28 razy 14

  Jacy wszyscy PRAWORZĄDNI-zwłaszcza ten z IZBY LEKARSKIEJ.
  Nawet prof. A, ZOLLA w to ubrali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje