Refundacja in vitro rusza już za tydzień. "Rz": Prawo umożliwia handel zarodkami

Pojemnik do przechowywania zarodków in vitro

Pojemnik do przechowywania zarodków in vitro (Fot. Michał Mutor / AG)

- Za tydzień rusza refundacja zabiegów in vitro. Im bliżej tej daty, tym więcej pojawia się wątpliwości - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika rządowy program leczenia jest pełen dziur. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że w ciągu najbliższych trzech lat z programu skorzysta 15 tys. par.
Za tydzień rusza rządowy program refundacji zabiegów in vitro. Z programu mogą skorzystać pacjenci, którzy udowodnią, że przez rok leczyli się z bezpłodności bezskutecznie. - "Mają przedstawić dokumentację medyczną. Nie wiadomo jednak, kto ma ją potwierdzić i od którego momentu liczyć miesiące niepłodności" - czytamy na pierwszej stronie dzisiejszego wydania "Rzeczpospolitej". Według Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, niejasne kryteria doboru osób mogą prowadzić do nadużyć.

Tymczasem przyszli pacjenci już wymieniają się pomysłami na forach internetowych, jak ominąć kryteria. W przepisach nie znajdziemy żadnej informacji, co czeka na parę, która dysponuje zamrożonymi zarodkami. Ich posiadanie automatycznie wyklucza z programu. - Ludzie mogą niszczyć lub handlować zarodkami, czyli rozpoczętym życiem. W przeciwieństwie do handlu organami nie jest to ustawowo zakazane - podsumowuje prof. Andrzej Zoll.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
 • Minister zdrowia o in vitro: Politycy niech dyskutują, a my robimy swoje
 • Dokumentacja elektroniczna pacjentów to cenne źródło informacji dla hakerów NIK: Opóźnienie w e-zdrowiu może kosztować miliony
 • Pacjenci oczekujący w Centrum Onkologii w Warszawie System ochrony zdrowia? "Lekarze ratują budżet, nie życie pacjentów"
Komentarze (122)
Refundacja in vitro rusza już za tydzień. "Rz": Prawo umożliwia handel zarodkami
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Ciekawe jaką klątwę rzucą katoliccy szamani za poprawianie bozi ...
  Kościół nie lubi wynalazków na których sam nie może zarobić.
  (a szczególnie tych które poprawiają błędy bożej produkcji u człowieka...)

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Handel zarodkami to coś podobnego do tego co uprawiał kiedyś kościół katolicki handlując duszami czyli wszystko po bożemu.

 • ruchaka

  Oceniono 7 razy -5

  Odlozmy na bok ideologiczne spory i porozmawiajmy o konkretnych liczbach..

  Jak juz wyleczemy te bezplodnosc za pomoca in vitro to ile potem statystycznie mozna miec dzieci i przez jaki okres czasu?

 • ruchaka

  Oceniono 7 razy -5

  Lewactwo krzyczy, zeby finansowac zabiegi in vitro. A ciekawe czy potem beda dawali pieniadze na utrzymanie tych dzieci? Juz widze jak te wszystkie wyborcy Ruchu Palikota Z WLASNEJ KIESZENI wspomagają te rodziny.

 • ruchaka

  Oceniono 4 razy -2

  Jakie zarodki ja pytam?

  Jesli cos jest tak małe to naprawde nie przesadzajmy, ze to cos waznego i zmarnowalo sie 10 istnien ludzkich. Wezmy np male koty. Ludzie je topią jak sie za dużo urodzi i trzeba to akceptowac, bo takie jest zycie. Ale nikt nie utopi krowy jak sie urodzi, bo jest duza.

  Takei jest zycie i argumenty, ze o cos musimy dbac mimo, ze jest małe nie widac tego pachnie mi faszyzmem.

 • losiu4

  Oceniono 5 razy -5

  a moze o to ryzym właśnie chodziło?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • spitek11

  Oceniono 4 razy -2

  Nawet tak prostą rzecz jak refundacja in vitro nieudacznicy z PO potrafili schrzanić. I pomyśleć, że oni chcieli budować elektrownię atomową.

  ---
  spitekpit.blox.pl/2013/06/Malpobronek.html

 • polaczek0

  Oceniono 8 razy 8

  W Polsce będzie normalnie dopiero wtedy gdy poradzimy sobie z czarną zarazą.

 • woryprokopa

  Oceniono 6 razy -6

  patologiczna nazistowsko-stalinowska refundacja pochwy i banda bezproduktywnych nierobów z kalkulatorami wyrzerająca dzieciom mleko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje