Pół samochodu dla Polaka, pół dla Ukraińca. Zysk: polska rejestracja, brak cła, mniej kontroli

24.06.2013 06:52
Przejście graniczne

Przejście graniczne (Fot. Rafal Michalowski / AGENCJA GAZE)

Niektórzy mieszkańcy terenów przygranicznych sa współwłaścicielami nawet kilku tysięcy aut. Udziały w tych pojazdach mają też obywatele Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują samochód z polską rejestracją. A wszystko zgodnie z prawem - informuje "Rzeczpospolita".
- Szacujemy, że współwłaścicielami nawet jednej trzeciej odprawianych samochodów z polską rejestracją są obywatele Ukrainy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Zysk dla obu stron

Wystarczy, że obywatel Polski jest współwłaścicielem samochodu, żeby pojazd mógł być zarejestrowany w Polsce. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób: niektórzy mają udziały w kilkuset autach dzielonych z Ukraińcami.

Dla Polaków to sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ukraińcy zyskują przede wszystkim na unikaniu cła za samochody sprowadzane z Europy Zachodniej. Wiadomo też, że samochody z polską rejestracją są rzadziej kontrolowane na terenie UE i mniej wnikliwie sprawdzane na granicy polsko-ukraińskiej.

Więcej w "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • pascvale

  Oceniono 164 razy 144

  Było się chwalić? Jak Wincenty się połapie, to pół będzie skarbówki, pół prokuratury.

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 92 razy 68

  I bardzo dobrze.
  W kraju, w którym fiskus nie tylko dyma obywatela ale czeka na każde jego potknięcie -
  taka postawa to bohaterstwo.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 116 razy 48

  spokojnie - jak będzie to dobry biznes to jakieś 30% samochodów na naszych drogach będzie miało rejestrację...WATYKANU - gwarantuje ona pełny immunitet i nietykalnosć docześnie oraz niezwłoczne zbawienie po ewentualnej tragicznej śmierci w wypadku..

 • 31.februarius

  Oceniono 33 razy 27

  "Pół samochodu dla Polaka, pół dla Ukraińca"

  Ale reszta dla UE.

 • szabepio

  Oceniono 42 razy 26

  Traci Ukraina, polski fiskus nic. Czytaj mlotku ze zrozumieniem.

 • adamtko

  Oceniono 56 razy 18

  Płacz będzie, gdy takie w "w połowie moje auto" zostanie podrzucone w okolicy zamieszkania, zaraz po tym, jak "druga połówka" uczestniczyła w ciężkim wypadku i zbiegła. Albo po napadzie jakimś.

 • ukrs

  Oceniono 19 razy 17

  Na polskich blachach jeżdżą już parę lat, gratuluję dziennikarzom refleksu. Prawie wszyscy ci, którzy są ukraińskimi współwłaścicielami aut, "pracują" na granicy, bo wg ukr. przepisów muszą ją przekraczać co 5 dni. Ci, którzy nie "pracują" na granicy, a takich jest przecież większość, mają to zrobione zupełnie inaczej, ale kto o tym przecie powie dziennikarzowi w Warszawie...

 • wildturkey

  Oceniono 15 razy 11

  Czytajac komentarze osobnika o pseudonimie kibic_rudego trudno oprzec sie wrazeniu iz jego poziom intelektu spelnia wszystkie kryteria by uznac go za jednosteke debilizmu. Skoro tenze osobnik jest wymiarem jednostki debilizmu mozna wiec napisac:
  1 [deB] = kibic_rudego

 • synanki

  Oceniono 8 razy 8

  Polska to dalej najweselszy barak w obozie...teraz unijnym !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje