W Elblągu zakończyły się wybory rady i prezydenta miasta. PiS wygrało pierwszą turę

23.06.2013 22:28
Jerzy Wilk, PiS

Jerzy Wilk, PiS (Źródło: Jerzywilk.pl)

Pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z PiS, który zdobył 31,79 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Elżbieta Gelert z PO (21,25 proc.) - podała Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu. Za dwa tygodnie odbędzie się druga tura głosowania. Frekwencja była wysoka i przekroczyła 35 proc.
Kampania wyborcza w tym mieście była obserwowana przez media ogólnopolskie, gdyż uważa się ją za pierwsze, testowe starcie między PO a PiS przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Drugim może być referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. W zeszłym tygodniu do Elbląda zjechali politycy lewicy, prezes PiS, a także - w ostatniej chwili, w piątek - premier Tusk, by walczyć o głosy dla kandydatów swoich partii.

Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu podała, że pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 11 282 głosy (31,79 proc.). Drugie miejsce w wyborach zajęła Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej, która zdobyła 7 540 głosów (21,25 proc.). - Te dwie osoby spotkają się w drugiej turze za dwa tygodnie - powiedział dyrektor departamentu wydziału spraw obywatelskich w elbląskim magistracie Maciej Cichosz.

Trzeci wynik w niedzielnych wyborach na prezydenta Elbląga uzyskał startujący z własnego komitetu wyborczego Witold Wróblewski (obecnie członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który to stanowisko piastuje z ramienia PSL-u). Na Wróblewskiego oddano 6 040 ważnych głosów (17,02 proc.). Czwarte miejsce uzyskał kandydat SLD Janusz Nowak, na którego zagłosowało 3 827 osób (10,78 proc.). Frekwencja w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga wyniosła 36,59 proc.

PiS zwycięża też w radzie miasta, ale nie ma większości

W wyborach do rady miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska z siedmioma radnymi, potem SLD i pięć mandatów i KWW Witolda Wróblewskiego z trzema miejscami.

Spokojne wybory

Głosowanie przebiegło spokojnie. - Tuż przed zamknięciem lokali policja poinformowała mnie, że zatrzymano motocyklistę, który miał jakieś materiały wyborcze. Ten incydent jednak nie miał żadnego wpływu na pracę komisji wyborczych, bo odbywał się nie w lokalu czy przed nim, a na ulicach miasta, dlatego wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 22 i teraz ich członkowie przystępują do liczenia głosów - poinformował Maciej Cichosz, dyrektor departamentu wydziału spraw obywatelskich w elbląskim magistracie.

Z obserwacji prowadzonych w ciągu dnia przez komitety wynika, że frekwencja powinna przekroczyć 30 proc. Przedstawiciele sztabów wyborczych zauważyli, że najwięcej osób odwiedzało lokale wyborcze rano i tuż przed zakończeniem głosowania. - Z naszych nieoficjalnych informacji z komisji wyborczych wynika, że frekwencja jest wysoka, sięgać może nawet 35 procent - powiedział już po zamknięciu lokali wyborczych kandydat PiS Jerzy Wilk, który przyznał, że spodziewa się dobrego dla siebie wyniku.

Przedterminowe wybory po referendum

Głosowanie w Elblągu odbywało się w 62 komisjach wyborczych, uprawnionych do głosowania było blisko 98 tys. osób. Zdaniem Cichosza wyniki głosowania powinny być znane nad ranem. Miejska komisja wyborcza nie prowadziła w ciągu dnia obliczeń związanych z frekwencją, dlatego ta także będzie znana nad ranem. Przedterminowe wybory samorządowe były konsekwencją skutecznego referendum, które odbyło się w Elblągu w połowie kwietnia. Mieszkańcy miasta odwołali wówczas prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta. Nowaczykowi zarzucano m.in. butę, arogancję, brak konsultowania się z mieszkańcami.

W przedterminowych wyborach o urząd prezydenta miasta ubiegało się 10 kandydatów. W kolejności alfabetycznej są to: Cezary Balbuza z KWW Elbląski Komitet Obywatelski, Ewa Białkowska z KW Ruch Palikota Elbląg, Elżbieta Gelert z KW Platforma Obywatelska, Paweł Kowszyński z KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Lech Kraśniański z KWW Wolny Elbląg, Janusz Nowak z KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, Edward Pukin z KWW Naszą Partią jest Elbląg, Jacek Tomczak z KWW Partia Elblążan, Jerzy Wilk z KW Prawo i Sprawiedliwość, Witold Wróblewski z własnego komitetu wyborczego.

Zobacz także
Komentarze (421)
Zaloguj się
 • maradona1986

  Oceniono 259 razy 99

  Ciemnota jak zwykle poszla na pasozytow glosowac bo mysli ze im cos dadza im ciemna maso chodzi im o wasze glosy zeby sie dorwac do koryta a jutro juz was beda miec gleboko w du.
  p.e.

 • wiesio46

  Oceniono 95 razy 57

  wysoka?????
  ja pamientam wysokie frekwencje, 99.9% I wszyscy na liste Frontu Jednosci Narodu , ,
  gdzie te czasy..

 • spiral_architect

  Oceniono 83 razy 35

  To może być miasto wolne od bezrobocia. Owszem. Kiedy wprowadzi się tam prawdziwie wolny rynek. Wtedy bezrobocie spasc powinno do ok. 2-3%. Oczywiscie nie w przeciągu jednej nocy, ani nie do zera. Takich cudów niestety nie ma.

 • juz-mam-dosc

  Oceniono 49 razy 31

  I bardzo dobrze jak PiS wygra.
  Elbląg jako pierwszy zgłosił się na królika doświadczalnego.
  Poobserwujemy i wyciągniemy wnioski na następne wybory.
  Obawiam się tylko, że jedyna zmiana będzie polegała na tym, że się pojawi na głównym placu pomnik Lecha.

 • kamil-t

  Oceniono 33 razy 25

  Nieoficjalne wyniki z 23 na 62 komisji wyborczych: W pierwszej turze wygrywa Jerzy Wilk (PiS) 33 proc., drugie miejsce zajmuje Elżbieta Gelert (PO) z 21-procentowym poparciem. Trzecie miejsce dla Witolda Wróblewskiego (KWW Witolda Wróblewskiego) 17 proc.

 • tekameka

  Oceniono 38 razy 24

  Kidawa Błońska TVPINFO:
  "Wygrać by dalej sprawować władz ..... opiekę nad "
  Czyli chodziło o władzę i chodzi o władzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje