W Elblągu zakończyły się wybory rady i prezydenta miasta. PiS wygrało pierwszą turę

23.06.2013 22:28
Jerzy Wilk, PiS

Jerzy Wilk, PiS (Źródło: Jerzywilk.pl)

Pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z PiS, który zdobył 31,79 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Elżbieta Gelert z PO (21,25 proc.) - podała Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu. Za dwa tygodnie odbędzie się druga tura głosowania. Frekwencja była wysoka i przekroczyła 35 proc.
Kampania wyborcza w tym mieście była obserwowana przez media ogólnopolskie, gdyż uważa się ją za pierwsze, testowe starcie między PO a PiS przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Drugim może być referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. W zeszłym tygodniu do Elbląda zjechali politycy lewicy, prezes PiS, a także - w ostatniej chwili, w piątek - premier Tusk, by walczyć o głosy dla kandydatów swoich partii.

Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu podała, że pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga wygrał Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 11 282 głosy (31,79 proc.). Drugie miejsce w wyborach zajęła Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej, która zdobyła 7 540 głosów (21,25 proc.). - Te dwie osoby spotkają się w drugiej turze za dwa tygodnie - powiedział dyrektor departamentu wydziału spraw obywatelskich w elbląskim magistracie Maciej Cichosz.

Trzeci wynik w niedzielnych wyborach na prezydenta Elbląga uzyskał startujący z własnego komitetu wyborczego Witold Wróblewski (obecnie członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który to stanowisko piastuje z ramienia PSL-u). Na Wróblewskiego oddano 6 040 ważnych głosów (17,02 proc.). Czwarte miejsce uzyskał kandydat SLD Janusz Nowak, na którego zagłosowało 3 827 osób (10,78 proc.). Frekwencja w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga wyniosła 36,59 proc.

PiS zwycięża też w radzie miasta, ale nie ma większości

W wyborach do rady miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska z siedmioma radnymi, potem SLD i pięć mandatów i KWW Witolda Wróblewskiego z trzema miejscami.

Spokojne wybory

Głosowanie przebiegło spokojnie. - Tuż przed zamknięciem lokali policja poinformowała mnie, że zatrzymano motocyklistę, który miał jakieś materiały wyborcze. Ten incydent jednak nie miał żadnego wpływu na pracę komisji wyborczych, bo odbywał się nie w lokalu czy przed nim, a na ulicach miasta, dlatego wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 22 i teraz ich członkowie przystępują do liczenia głosów - poinformował Maciej Cichosz, dyrektor departamentu wydziału spraw obywatelskich w elbląskim magistracie.

Z obserwacji prowadzonych w ciągu dnia przez komitety wynika, że frekwencja powinna przekroczyć 30 proc. Przedstawiciele sztabów wyborczych zauważyli, że najwięcej osób odwiedzało lokale wyborcze rano i tuż przed zakończeniem głosowania. - Z naszych nieoficjalnych informacji z komisji wyborczych wynika, że frekwencja jest wysoka, sięgać może nawet 35 procent - powiedział już po zamknięciu lokali wyborczych kandydat PiS Jerzy Wilk, który przyznał, że spodziewa się dobrego dla siebie wyniku.

Przedterminowe wybory po referendum

Głosowanie w Elblągu odbywało się w 62 komisjach wyborczych, uprawnionych do głosowania było blisko 98 tys. osób. Zdaniem Cichosza wyniki głosowania powinny być znane nad ranem. Miejska komisja wyborcza nie prowadziła w ciągu dnia obliczeń związanych z frekwencją, dlatego ta także będzie znana nad ranem. Przedterminowe wybory samorządowe były konsekwencją skutecznego referendum, które odbyło się w Elblągu w połowie kwietnia. Mieszkańcy miasta odwołali wówczas prezydenta Grzegorza Nowaczyka (PO) i radę miasta. Nowaczykowi zarzucano m.in. butę, arogancję, brak konsultowania się z mieszkańcami.

W przedterminowych wyborach o urząd prezydenta miasta ubiegało się 10 kandydatów. W kolejności alfabetycznej są to: Cezary Balbuza z KWW Elbląski Komitet Obywatelski, Ewa Białkowska z KW Ruch Palikota Elbląg, Elżbieta Gelert z KW Platforma Obywatelska, Paweł Kowszyński z KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Lech Kraśniański z KWW Wolny Elbląg, Janusz Nowak z KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, Edward Pukin z KWW Naszą Partią jest Elbląg, Jacek Tomczak z KWW Partia Elblążan, Jerzy Wilk z KW Prawo i Sprawiedliwość, Witold Wróblewski z własnego komitetu wyborczego.

Zobacz także
Komentarze (421)
W Elblągu zakończyły się wybory rady i prezydenta miasta. PiS wygrało pierwszą turę
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Gruszki na wierzbie nie urosną nawet jak Miczurin wstąpi do PIS. Terror zawsze wzrosnąć może. Zamordyzm też. B.Klimkiewicz.

 • henryklew

  Oceniono 4 razy -2

  Wreszcie poszli ludzie po rozum do głowy i wybrali właściwego wyboru. Tak trzymać przy następnych wyborach bo to chyba jedyna dobra decyzja dla Polski i Polaków. Wiem że będę miał dużo oponentów ale wiem również kim oni są.

 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  Kto to pisał ten komentarz - artykuł, ze 35 % to wysoka frekwencja. Chyba redagujący sobie kpiny urządza

 • and-j1

  Oceniono 2 razy 2

  Z tych obiecanek cacanek jedno się spełni na pewno będzie pomnik najbardziej zasłużonego z zasłużonych elblążanina L. Kaczyńskiego.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 10 razy -8

  Rudy matoł jego i jego przydupasy już sprawdzają które kraje nie mają umowy ekstradycyjnej z EU i gdzie przelać ukradzioną kasę.

 • emigrantka1950

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie jest to "miasto?" Nigdy o nim nie slyszalam. To nie Warszawa ani Krakow.

 • cyklista

  0

  PiS, PO lub SLD? A nie powinno być drogi, szkoła albo szpital?

 • calmy

  Oceniono 5 razy 5

  Frekwencja była wysoka i przekroczyła 35 proc

  Cha ha haha hahahaha

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  te wybory są jak poszukiwanie klatki dla tych co jeszcze biegają wolno i nie przekopują karnie czegoś tam

  Cywilizacja klatki, z długiem nawet manatki.

  Węglowy maszyny parowej.
  Z fabryki kobierców cesarza.
  Cesarzowi i cesarzowej.
  Sieg heil z tłumem powtarza.

  Wstęp wolny do zoo i parku.
  W dzień święta urodzin następcy.
  Robotnik z homontem na karku.
  Dla służb z wyglądem przestępcy.

  Jedyny dzień wolny od pracy.
  Węgiel, węgiel, sześć godzin spania.
  Potrącane przewiny z płacy.
  Z głodem chleba oczekiwania.

  Zbyt mało na pociąg do portu.
  Trybik, niewolnik w gospodarce.
  Proletariusz obok ich tortu.
  Czuje się jak pantera w klatce.

  Jak żyć, zerwać kraty, kajdany?
  Chwyta socjalizm i bolszewia.
  Rzeź starych i partyjne pany.
  Nadludzie. Stal krat pruje trzewia.

  Pytania na początku wieku.
  Jak było? Z historią przestrogi.
  W co wierzyć pytanie w człowieku.
  Religijna dzikość, bruk drogi.

  2011-10-31 almagus

  wyborcza.pl/1,75478,13150942,Slask_boi_sie_Niemca.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza#Cuk
  Śląsk boi się Niemca Przemysław Jedlicki 07.01.2013 , aktualizacja: 07.01.2013
  - Polityka historyczna prowadzi do faszyzmu i krytyki działania germanizacyjnego kościoła z wydarciem ziem Słowianom oraz uczynienie ich pańszczyźnianymi wobec wolnych
  poddanych cesarza.

  almagus.blox.pl/html
  Rainer Maria Rilke – Der Panther.
  www.youtube.com/watch?v=Wu-boj4-YWU
  www.youtube.com/watch?v=nSIdzAdCU_A

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje