Nelson Mandela jest w stanie krytycznym

23.06.2013 21:58
Nelson Mandela, zdjęcie z kwietnia 2013 r.

Nelson Mandela, zdjęcie z kwietnia 2013 r. (Fot. Uncredited AP)

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela jest w stanie krytycznym od 24 godzin - poinformował w niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego prezydent RPA.
- Robimy wszystko, co możemy, by stan Madiby (tak Nelsona nazywają rodacy - red.) się poprawił - powiedział prezydent RPA Jacob Zuma. - Jest w dobrych rękach - dodał.

94-letni Nelson Mandela trafił 8 czerwca do szpitala w Pretorii z powodu infekcji płuc. To jego kolejny pobyt w szpitalu w tym miesiącu. Były przywódca Afrykańskiego Kongresu Narodowego, który walczył z segregacją rasową w RPA, 27 lat spędził w więzieniu. To właśnie tam zachorował na gruźlicę, która spowodowała jego wieloletnie problemy zdrowotne. W 1988 r. spędził z tego powodu sześć tygodni w szpitalu. Prezydent Zuma zaapelował o modlitwy w intencji Nelsona Mandeli i zespołu medycznego, który się nim opiekuje.

Amerykańska telewizja CBS twierdzi, że stan Mandeli jest o wiele poważniejszy, niż przedstawiają to oficjalne komunikaty kancelarii prezydenckiej w Tshwane. Według stacji noblista po przyjeździe do szpitala 8 czerwca był reanimowany, jego wątroba i nerki działają w 50 procentach, "nie reaguje" i "nie otwiera oczu".

Ikona walki z apartheidem, noblista

Nelson Mandela - ikona walki z apartheidem - w 1993 r. wspólnie z Frederikiem de Klerkiem otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Wtedy też został Człowiekiem Roku magazynu "Time" wspólnie z Jaserem Arafatem, de Klerkiem i Icchakiem Rabinem.

Na emeryturze zaangażował się w kampanię walki z AIDS. Założył też "Nelson Mandela Children's Fund", fundację wspierającą edukację najmłodszych w Afryce. Fundacja opiekuje się 9 tys. zakażonych. Był także mediatorem przy rozwiązywaniu konfliktów regionalnych w Afryce. Był przeciwny amerykańskiej inwazji na Irak. Publicznie ostro krytykował prezydenta Busha. 10 lat temu wycofał się z życia publicznego.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje